Vědci našli nejstarší brčka na světě. Měřila metr a pilo se jimi pivo

Archeologové našli už před 125 lety na severním Kavkazu podivná drobná žezla vyrobená z ušlechtilých kovů. Nová analýza teď odhalila, že soubor zlatých a stříbrných trubiček ve skutečnosti představuje nejstarší známá brčka na světě.

Když ruský archeolog Nikolaj Ivanovič Veselovskij odkryl roku 1897 mohylu Maikop Kurgan, našel v ní řadu cenných nálezů –⁠ kromě tří koster šlo o stovky artefaktů ze čtvrtého tisíciletí před naším letopočtem. Byly mezi nimi korálky, nádoby, zbraně a také osm zvláštních trubic ze zlata a stříbra.

Tyto předměty byly poměrně tenké a velmi dlouhé, měřily na délku asi jeden metr. Pro pohřbené musely mít zvláštní význam, protože ležely přímo po boku jednoho z nich. Čtyři byly zdobené drobnou, ale řemeslně kvalitně zpracovanou soškou býka. Veselovskij je určil jako žezla a artefakty pak putovaly do petrohradské Ermitáže, kde jsou dodnes.

Starověká brčka
Zdroj: Antiquity

Všechno je jinak

Jako žezla byly trubice vedené až do roku 2022. Nyní totiž vyšla nová studie archeologů z Ruské akademie věd v Petrohradě, kteří předměty znovu analyzovali moderními metodami a dospěli k nečekanému závěru: jde o nejstarší známá brčka na pití nápojů. Výsledky svého výzkumu popsali v odborném žurnálu Antiquity.

Hlavní autor studie Viktor Trifonov uvedl, že výsledky jsou poměrně jasné. Uvnitř dutých „žezel“ se totiž našly stopy zkamenělých částeček rostlin, pylová zrna z lípy, ale především stopy ječmene. A to je podle archeologů velmi silný argument, že šlo opravdu o brčka, která byla určená k pití piva, respektive nápoje ze zkvašeného ječmene.

Že se takové nápoje pily, vědí vědci už delší dobu, důkazy o přípravě pocházejí v Malé Asii už z doby před asi třinácti tisíci lety. Špičky brček ostatně byly chráněny jakýmisi sítky, k filtrování nečistot z podobných moků. 

Sítka se navíc nápadně podobají těm, která se nacházela na sumerských brčkách na pití. Také starověcí obyvatelé Sumerské říše už ve třetím tisicíletí před Kristem popíjeli pivo ze společných nádob, jak dokládají archeologické artefakty a umělecká díla zobrazující tuto praxi. Nejstarší doklady o konzumaci nápojů brčky pocházejí z pátého až čtvrtého tisíciletí ze severního Iráku a západního Íránu.

Starověké popíjení pomocí brček
Zdroj: Antiquity

Pravěké popíjení

Archeologové se domnívají, že brčka byla určená ke společnému pití několika osob. Například nádoba, která byla v mohyle nalezená, by uspokojila až osm pijáků, každého přibližně sedmi půllitry piva.

Autoři studie spekulují, že brčka pocházela právě ze Sumeru a že jsou dokladem kulturních výměn mezi oběma regiony. „Tento nález přispívá k lepšímu pochopení počátků rituálních hostin a kultury pití v hierarchických společnostech,“ řekl Trifonov. „Takové praktiky musely být natolik důležité a oblíbené, že se rozšířily mezi oběma regiony.“ 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Mechanismus z Antikythéry mohl být nefunkční, naznačuje studie

Nejslavnější mechanický stroj z antiky – mechanismus z Antikythéry – dalece převyšuje jakékoliv jiné technologie z této doby. Nový výzkum ale otestoval hypotézu, že ve skutečnosti to zase takový zázrak nebyl.
před 21 hhodinami

Unikátní novodobý zlatý poklad našli turisté u Dvora Králové nad Labem

Dva turisté objevili v únoru u Dvora Králové nad Labem novověký poklad v odhadované hodnotě přes sedm a půl milionu korun. Dvě schránky, které obsahovaly zlaté mince, šperky a další předměty o celkové hmotnosti sedm kilogramů, nálezci odevzdali do Muzea východních Čech v Hradci Králové. Zaručeně zlaté jsou mince o váze téměř čtyři kilogramy. Další kovové předměty vědci analyzují.
25. 4. 2025Aktualizováno25. 4. 2025

Rakovina krade motivaci. Vědci popsali, jak ovládne mozek

Lidé trpící rakovinou přicházejí o vůli bojovat, často marně hledají sílu dál žít. Až doposud věda předpokládala, že je to vedlejší dopad únavy z nemoci, ale teď našli přímo způsob, jak rakovina připravuje mozek o motivaci.
25. 4. 2025
Doporučujeme

Zabili Heydricha i posílali depeše. Válku přežila jen polovina parašutistů

Byla jich stovka, přišli z nebes a fatálně ovlivnili průběh druhé světové války – českoslovenští parašutisté vyslaní z Velké Británie měli na území tehdejšího protektorátu plnit rozmanité úkoly. Od sabotáží a předávání informací exilové vládě až po útoky na přední představitele nacistické správy. V podstatě počítali s tím, že se do vlasti vrací pro smrt. Konce války se jich dožila pouhá polovina. A ti, kdo přežili, se následně po roce 1948 uznání nedočkali. Většinu z nich naopak čekalo ponížení, perzekuce a některé dokonce vykonstruovaná obvinění a smrt.
25. 4. 2025

Hubbleův kosmický dalekohled funguje i jako stařeček

Už 35 let je na oběžné dráze Hubbleův kosmický dalekohled. Díky němu astronomové například zjistili, že v centrech galaxií jsou supermasivní černé díry, poprvé změřili rychlost rozpínání vesmíru nebo uviděli ty nejvzdálenější galaxie. Zařízení pořídilo také řadu ikonických snímků. Je pojmenované po americkém astronomovi Edwinu Hubbleovi, který jako první zjistil, že ve vesmíru existuje víc galaxií a že se vesmír rozpíná. Dalekohled na oběžnou dráhu dopravil raketoplán Discovery.
24. 4. 2025

Nová studie objasnila vliv masivního výbuchu sopky na výkyvy v počasí

Erupce sopky Hunga Tonga–Hunga Ha’apai (HT), která se odehrála 15. ledna 2022, byla naprosto jedinečnou a bezprecedentní událostí ve známých dějinách. Podle studie zveřejněné před pár dny v prestižním mezinárodním časopise, na které se podílel i český klimatolog Aleš Kuchař, způsobil tento jev mimo jiné i prodloužená období nízkých teplot v Evropě během následující zimy a jara.
24. 4. 2025

Zahřívaný tabák může ohrozit děti nečekaným způsobem. Polykají uvolněné plíšky

V Česku přibývá případů, kdy malé dítě omylem spolkne plíšek, který se používá v zařízeních ohřívání tabáku. Končí pak hospitalizované v nemocnici.
24. 4. 2025

Polští chovatelé kvůli ptačí chřipce utratili přes sedm milionů kusů drůbeže

V Polsku řádí ptačí chřipka. Chovatelé kvůli tomu museli utratit přes sedm milionů kusů drůbeže. Úřady už na zvládání viru vynaložily v přepočtu téměř půl miliardy korun. Do země dorazili evropští experti, kteří mají posoudit nastavená opatření. Podle ředitele polské rady chovatelů drůbeže Dariusze Goszczyńského počet zlikvidovaných kusů není problém. „V Polsku máme asi 1,5 miliardy kusů drůbeže,“ vysvětlil. Vývoz masa a vajec zatím ohrožený není. U vajec ale experti očekávají mírné zdražení.
24. 4. 2025
Načítání...