V USA mají první případ člověka nakaženého ptačí chřipkou bez kontaktu se zvířaty

Američtí zdravotníci potvrdili případ ptačí chřipky u člověka, u něhož se neprokázal bezprostřední kontakt se zvířaty. Pacient ve státě Missouri byl ošetřen v nemocnici a od té doby se zotavil, uvedlo Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC).

Podle CDC se jedná o čtrnáctý případ ptačí chřipky u člověka v USA v roce 2024, ale úplně první bez známého kontaktu s nakaženými zvířaty. To naznačuje, že by mohlo jít o přenos z člověka na člověka – ale i pro to chybí důkazy. Agentura uvedla, že na základě aktuálních údajů zůstává riziko pro širokou veřejnost nízké.

Ptačí chřipka je virové onemocnění, které postihuje především ptáky a další zvířata. Nákaza lidí je vzácná. Předchozí případy v USA byly spojeny s kontaktem s infikovanou drůbeží nebo dobytkem, ale pacient z Missouri představuje „první případ H5 bez známého profesionálního kontaktu s nemocnými nebo infikovanými zvířaty“, uvedlo CDC v pátečním prohlášení.

Případ v Missouri byl zjištěn v rámci rutinního sledování chřipkové sezony. Pacient měl i jiné předchozí zdravotní obtíže a dostával protichřipkové léky.

Ptačí chřipka mezi dobytkem a lidmi

Ptačí chřipka se v letošním roce v USA vyskytuje stále častěji mezi kravami. Poprvé bylo ohnisko nákazy hlášeno v březnu a podle CDC byl do 3. září postižen dobytek ve 14 státech. Zatímco u skotu v Missouri ohniska ptačí chřipky hlášena nebyla, letos byla zaznamenána u drůbeže a v minulosti u volně žijících ptáků, uvedli zdravotníci.

V březnu 2024 objevili američtí zdravotníci případ ptačí chřipky u člověka, který přišel do kontaktu s dojnicemi, jež byly pravděpodobně nakažené.

Ptačí chřipka byla poprvé zjištěna v Číně v 90. letech 20. století a od té doby se rozšířila po všech kontinentech včetně Antarktidy. Světoví zdravotníci se domnívají, že současné riziko pro člověka je nízké, ale již několik let tuto nemoc aktivně monitorují.

Nemoc postihla volně žijící živočichy po celém světě a infikovala tak různé druhy zvířat, jako jsou lachtani, tuleni a medvědi.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Archeologové našli ve Vídni kostry 150 legionářů. Zemřeli při katastrofě

Archeologové ve Vídni našli v masovém hrobě kosterní pozůstatky asi 150 vojáků z prvního století z doby římské říše. Oznámilo to ve svém magazínu Muzeum města Vídně. Experti tento kosterní nález považují za mimořádně vzácný, protože až do třetího století se mrtvá těla mnohem častěji zpopelňovala.
před 6 hhodinami

Roztěkanost, problémy s organizací času, zapomínání. ADHD se týká i dospělých

ADHD netrpí jen děti, ale i dospělí. Ženy s touto poruchou jsou podle autorek knihy „Roztěkané“ doslova poddiagnostikované. Na rozdíl od mužů se o ní často dozvídají až v dospělosti po porodu. Prostřednictvím desítek příběhů se Klára Kubíčková a Jana Srncová, které se s ADHD samy potýkají, snaží dát návod jiným ženám, jak s diagnózou bojovat nebo jak ji poznat.
před 6 hhodinami

Ve smrti jsou si lidé rovni. Mozek spouští stejný mechanismus

V populární literatuře se objevují často popisy zvláštních stavů, které jsou spojené s umíráním: klid, smíření, setkání se světelnou bytostí. Nová studie upozorňuje na to, že fenomén je složitější, ale našel jednotné a univerzální mechanismy, které jsou za vznik těchto vizí zodpovědné.
před 8 hhodinami

Ochranáři našli na pobřeží Austrálie bílého tučňáka. Trpí genetickou mutací

Ochranáři našli na jihovýchodním pobřeží Austrálie bílého tučňáka, který trpí vzácnou genetickou mutací. O ptáka se nyní starají a posléze rozhodnou, jaký bude jeho další osud, napsal web ABC.
před 12 hhodinami
Načítání...