V pátek proběhne Noc vědců, tématem přednášek a workshopů je čas

Z pátka na sobotu se koná Noc vědců. Tématem celorepublikové akce je čas. Jeho význam a využití v různých oborech představí řada přednášek a workshopů. Akce v Praze přiblíží například proměnu krajiny v čase, výzkum stresu a budou i prohlídky zaměřené na historii i moderní laboratoře. Noc vědců startuje v 17:00, část programu je on-line.

O tom, jak vypadal život ve středověkých a starověkých městech, bude přednáška na Masarykově ústavu vyšších studiích ČVUT. Na Fakultě elektrotechnické ČVUT pak odborníci představí technologie pomáhající pacientům s cukrovkou, přípravy elektrické formule i vývoj závodních motocyklů. Na děti cílí například program inspirovaný britským seriálem Doctor Who.

Na České zemědělské univerzitě v Praze (ČZU) budou lidé poznávat málo známé druhy koření. Seznámí se také se „školním“ chovem cvrčků a cvrčky mohou i ochutnat. Tamní odborníci pohovoří i o proměnách rybí obsádky a kvality vod během dekád i změnách v lesích a možnostech jejich obnovy. Vědci představí také výzkum orientace psů v čase a prostoru.

Program Vysoké školy chemicko-technologické v Praze láká na světelné dílny a workshopy, kde si děti vyrobí masti i šperky z nerostů. Škola doporučuje rezervaci, nahlásit se je třeba i u prohlídek zaměřených na chemii minulosti, přítomnosti a budoucnosti.

Exkurze na Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd (AV) lidem ukáže, co technicky zabezpečuje chod pracoviště – baterky a svítilny se budou hodit. Proběhnou i pokusy pro děti, i tady je třeba rezervace. Vědci pak mimo jiné představí, jak světlo ovlivňuje hmotu.

Na spořilovském pracovišti Astronomického ústavu Akademie věd ČR se koná beseda s vědci, kteří se zabývají výzkumem galaxií, černých děr a rotace Země. Odborníci z Ústavu experimentální medicíny pohovoří o vývojových stadiích embrya, vlivu věku na rozvoj cévní mozkové příhody i důležitosti prevence nádorového onemocnění tlustého střeva a konečníku. On-line přednášky z AV pak budou třeba o tom, jak nám může uškodit ponocování, či významu času při předpovědi počasí.

Přednášky o kvalitě kostí i pivu

Řadu akcí pořádá také Univerzita Karlova. Na Albertově si lidé poslechnou, co se v těle odehrává při stresu, kdy může pomoci a kdy škodí nebo jak se čas podepisuje na kvalitě kostí. Návštěvníci si tam projdou i Mineralogické muzeum a prohlédnou fosilní nálezy v Chlupáčově muzeu historie Země. Také tady je třeba rezervace, stejně jako na komentované prohlídky v Karolinu. Jedna z akcí na Vysoké škole ekonomické se pak zaměří na finanční gramotnost a poradí se sestavením rozpočtu.

Zajímavý program bude i v pražském planetáriu a hvězdárnách. Akce ve Výzkumném ústavu pivovarském a sladařském ukážou, jak čas dopadá na složení a kvalitu piva. V Národním zemědělském muzeu se pak bude vařit menu podle starých receptů, v plánu jsou i přednášky o vinné révě či šlechtění zvířat.

Noc vědců se koná od roku 2005. Zapojuje se přes 20 univerzit a vysokých škol. Dále se účastní více než 40 vědeckých institucí, science center, hvězdáren a dalších organizací. V současnosti akci koordinuje Ostravská univerzita a Vysoká škola báňská – Technická univerzita v Ostravě.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Fluorid ve vodě rozděluje USA. Kennedy je pro omezení

Zatímco většina Evropy už vodu nefluoridizuje, v USA je to stále běžné. Americký ministr zdravotnictví Robert F. Kennedy mladší se to pokouší změnit. Konec praxe může přinést problémy, zvláště mezi chudšími vrstvami obyvatel.
před 12 hhodinami

Vesmír může skončit mnohem dříve, než vědci předpokládali

Na základě teorií Stephena Hawkinga přišli nizozemští vědci s novou hypotézou o konci vesmíru. Podle ní by měla trvat existence kosmu jen zlomek dříve odhadovaného času.
před 17 hhodinami

Loňské záření ze Slunce vychýlilo traktory, letadla i družice

Před rokem se zástupci NASA a dalších asi třiceti amerických vládních agentur sešli, aby simulovali a řešili hrozbu z vesmíru. Tou nebyl asteroid ani mimozemšťané, ale Slunce. Šlo o první trénink, na němž se měli odborníci připravovat na silnou geomagnetickou bouři a její dopady. Jenže toto cvičení přerušila opravdová silná geomagnetická bouře s vážnými dopady. Její důsledky nyní popsala NASA.
12. 5. 2025

Nová americká vakcína zasáhne proti covidu i chřipce. Doma může mít problém

V polovině května zveřejnila společnost Moderna výsledky testů její nové očkovací látky na principu mRNA. Je unikátní v tom, že by měla chránit před covidem-19 a sezonní chřipkou současně. Vakcína s názvem mRNA-1083 má vynikající výsledky. Lidé, kteří přípravek dostali, měli lepší výsledky než ti, kdo dostali dvě samostatné vakcíny proti těmto nemocem. Přesto není jasné, jestli bude k dostání ve Spojených státech.
12. 5. 2025
Načítání...