V Číně úspěšně naklonovali kočku, metodu by v budoucnu mohli využít i pro pandy

V Číně se narodila naklonovaná kočka. Svého majitele stála 800 tisíc korun. „Kopii“ domácího mazlíčka vytvořila firma, která už několik let provádí klonování psů. Proces by ale v budoucnu mohl posloužit u ohroženějších zvířat, jako jsou pandy.

Loni v prosinci zemřela kočka, která se v překladu do češtiny jmenovala Česnek. Šlo o britskou krátkosrstou kočku. Její majitel Huang Yu se nesmířil s její ztrátou. Letos na konci července tak na svět přišel její klon – Česnek 2.0. Jde o prvního kočičího domácího mazlíčka, který byl v zemi přiveden k životu klonováním.

Stojí za tím pekingská genetická společnost Sinogene, která se prodejem naklonovaných domácích mazlíčků už několik let úspěšně živí. Stvořila tímto způsobem už víc než čtyři desítky psů, za jednoho se platí v přepočtu kolem 1,2 milionu korun. Kočka je o 400 tisíc levnější.

Jejich typickým zákazníkem není podle firmy milionář, ale častěji jsou to mladí lidé, často těsně po škole. Vidí zvíře, s nímž často prožívali svoje mládí, jako autentického člena rodiny, a proto jsou ochotní do jeho „obnovy“ investovat vysoké částky – anebo se dokonce zadlužit. „Klonování domácích zvířat odpovídá emocionálním potřebám mladých generací,“ uvedl pro agenturu AFP ředitel společnosti Mi Jidong.

Tomuto profilu velmi přesně odpovídá i majitel první naklonované kočky, třiadvacetiletý Huang Yu. Nová kočka je podle něj na devadesát procent podobná té původní, pokládá ji v podstatě za její inkarnaci. „Když Česnek umřel, byl jsem hrozně smutný,“ vyjádřil se Huang. „Nemohl jsem věřit tomu, že to byla náhlá smrt. Vinil jsem se, že to byla moje chyba,“ nastínil. Doufá, že se podařilo u druhého Česneka zachovat i jeho původní osobnost, na niž byl zvyklý.

Čína a domácí mazlíčci

Čína s tím, jak bohatne její populace a jak se lidé více stěhují z vesnic do měst, objevuje kouzlo domácích mazlíčků. Vloni se za ně a jejich potřeby utratilo přes 23 miliard dolarů. Společnost Sinogene věří, že s tím, jak budou nově pořízená zvířata umírat, budou stoupat také požadavky na jejich „oživení“ – tedy vytváření jejich klonů.

Čína si od klonování domácích mazlíčků slibuje ale víc, jednou by ráda znalosti a dovednosti získané při tomto komerčním uplatnění genetiky použila na vymírající zvířata, konkrétně na pandy. Dokonce se již uvažuje o tom, že by naklonovanou pandu mohla porodit právě kočka; pandí mláďata jsou totiž ještě menší než novorozená koťata. 

Ve většině zemí světa je klonování mazlíčků zákony zakázáno; některé státy ho ale povolily – například Jižní Korea nebo Spojené státy. Například zpěvačka Barbra Streisandová před rokem oznámila, že si nechala naklonovat svého psa.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Rektorem Univerzity Palackého v Olomouci bude Michael Kohajda

Univerzitu Palackého (UP) v Olomouci následující čtyři roky coby rektor povede dosavadní proděkan právnické fakulty Michael Kohajda. Je také poslancem za KDU-ČSL. Rektorem jej ve středu zvolil Akademický senát UP ve druhém kole, kde porazil Tomáše Opatrného z katedry optiky přírodovědecké fakulty. O funkci se ucházelo šest kandidátů.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Vědci z MIT vymysleli nový způsob výroby čpavku. Práci odvede „Továrna Země“

Bez čpavku by neexistovala moderní civilizace. Je klíčový v dusíkatých hnojivech pro moderní zemědělství, bez něj by se nedalo nasytit lidstvo. Teď skupina vědců z prestižní americké univerzity MIT vymyslela způsob, jak ho vyrábět bez elektřiny a mnohem ekologičtěji.
před 12 hhodinami

Důkazy podpořily hypotézu o megapovodni, která zavodnila Středozemní moře

Před miliony lety Středozemní moře vyschlo. Stala se z něj solná pláň, v níž nemohlo nic přežít. Ale pak do ní pronikly vody Atlantského oceánu. Podle nové studie ne pomalu a postupně, ale rychlou a masivní povodní.
před 14 hhodinami

Bělení korálů u Austrálie je katastrofální, konstatuje studie

Australští vědci popsali, jak rozsáhlé je takzvané bělení nebo blednutí korálů na Velkém bariérovém útesu. Označili ho za katastrofální. Útesu se přitom toto blednutí, které významně přispívá k úmrtnosti korálů, dříve většinou vyhýbalo.
před 16 hhodinami

Léky jako ibuprofen by mohly pomoci proti demenci, tvrdí britská studie

Protizánětlivé léky, tedy antibiotika, léky proti virům a některá očkování by podle odborníků mohly pomoci v boji s demencí. Používání přípravků schválených na jiné nemoci by také mohlo významně zrychlit hon za vznikem léku proti demenci. S odkazem na novou britskou studii o tom píše server deníku The Guardian.
před 20 hhodinami

Osamělost ničí zdraví. Vědci teď popsali proteiny, které se na tom podílejí

Osamělost se už dlouho spojuje se špatným zdravotním stavem. Jde ale o natolik složitý problém spojený s mnoha různými vlivy, že se jen složitě určuje, co je vlastně příčina a co následek. Teď přišla skupina vědců s analýzou, která popisuje, jaké konkrétní proteiny jsou s osamělostí spojené.
21. 1. 2025

Tání permafrostu přímo ohrožuje tři miliony lidí, varuje studie

Permafrostu se dříve říkalo věčně zmrzlá půda. Rychlost klimatických změn v posledních desetiletích ale prokázala, že věčnost je v tomto případě velmi diskutabilní. A nyní už vědci mapují dopady, které tání permafrostu má přímo na komunity, které žijí v příslušných oblastech.
21. 1. 2025

Méně kyslíku může srdci prospět. Je odolnější vůči infarktu, ukázal český výzkum

Méně kyslíku, například po dlouhodobém pobytu ve vysokých horách, může prospívat srdečním buňkám. Lépe si pak poradí třeba s infarktem, popsal ve studii Fyziologický ústav Akademie věd ČR (FGÚ AV ČR).
21. 1. 2025
Načítání...