V Číně se rychle šíří koronavirus. Nahrává mu zmírnění opatření i předchozí politika nulového covidu

Čína před týdnem zmírnila covidová pravidla a virus toho rychle využil. Podle svědectví ze země se šíří rychleji než kdy předtím. Mrtvých ale zatím podle oficiálních statistik nepřibývá.

„Až do minulého týdne jsem znal jenom dva lidi, kteří se tady v posledních třech letech nakazili covidem. Teď sedím doma, léčím se s tímhle virem – a asi polovina lidí, které znám v Šanghaji i Pekingu, ho má také. Šíří se hrozně rychle,“ píše na Twitteru britský novinář Edward Lawrence, který v Číně žije.

Za středu přibylo podle národní zdravotní komise 2291 symptomatických případů infekce koronavirem. O den předtím Čína hlásila 7679 nových případů covidu, z čehož bylo 2351 symptomatických a 5364 bez příznaků. Ve čtvrtek pak oficiální počet nově nakažených poklesl na 1944, uvedla agentura Nová Čína. Žádný člověk nakažený koronavirem za poslední den v Číně nezemřel, takže oficiální počet všech úmrtí od začátku epidemie v zemi s 1,4 miliardy obyvatel zůstal na hodnotě 5235.

Stanice CNN však popisuje aktuální dopad covidu na asijského obra mnohem dramatičtěji. Podle ní jsou v současné době v Pekingu prázdné ulice, opuštěná nákupní centra a lidé se drží co nejdál od sebe. Metropoli totiž zasáhla poprvé vážnější vlna covidu, týden poté, co představitelé země zmírnili restriktivní politiku.

Že je situace vážnější, než říkají oficiální čísla, podle CNN dokládá fakt, že úřady a obchody hlásí nedostatek zaměstnanců nebo změnu pracovního režimu, protože lidé onemocněli. Další zase zůstávají doma, aby se nenakazili v době, kdy mohou hrozit plné nemocnice a tedy zhoršení kvality péče.

Jedna z obyvatelek Pekingu sdělila CNN, že v posledních dnech onemocnělo 21 z 24 pracovníků její kanceláře v pekingském sousedském výboru, který má za úkol koordinovat záležitosti a aktivity v obytných domech. „Vzhledem k tomu, že naši nadřízení jsou většinou nakažení, není nám přidělováno mnoho práce,“ řekla. „Obvyklé akce, přednášky, představení nebo aktivity rodičů s dětmi se rozhodně konat nebudou.“

Čínská média, jako je agentura Nová Čína, se této vlně příliš nevěnují, upozorňují ale například na zhoršující se covidovou situaci v USA.

Experti oslovení CNN se ale obávají, že šíření nového koronaviru může být v Číně velmi rychlé. Zejména díky kombinaci dvou faktorů: extrémní nakažlivosti varianty omikron a tomu, jak málo byla čínská populace zatím pandemií postižená.

„Současné kmeny se budou v Číně šířit rychleji, než se šířily v jiných částech světa, protože ty měly určitou imunitu proti infekci z předchozích vln dřívějších kmenů,“ uvedl profesor epidemiologie Ben Cowling z Hongkongské univerzity. 

Že není vše úplně pod kontrolou, naznačuje i otevření nových improvizovaných zdravotních center, oficiálně spuštěných pro kontrolu chřipky.

Změna metodiky naznačuje změnu postoje

Čínská národní zdravotní komise tento týden oznámila, že přestává do statistik zahrnovat případy nákazy koronavirem u lidí, kteří nemají příznaky nemoci. Po ukončení plošného testování v zemi není podle komise možné přesné přírůstky asymptomatických případů určit.

Čínské úřady do minulého týdne uplatňovaly strategii nulového covidu a nařizovaly uzávěry hned při výskytu prvních případů nákazy. Zdůvodňovaly to tím, že chrání životy občanů. Po demonstracích proti koronavirovým opatřením, na nichž zazněly i výzvy k rezignaci prezidenta Si Ťin-pchinga, Peking strategii zmírnil a minulou středu oznámil zrušení klíčových omezení. 

Lidé, kteří mají jen lehké příznaky covidu-19 a ti zcela bez symptomů, mohou nově trávit izolaci doma. Školy, kde se covid nešíří, musely obnovit prezenční výuku. Pro cestování po Číně a pro přístup na veřejná místa, s výjimkou například domovů pro seniory či jeslí a školek, již není potřeba prokazovat se negativním testem.

Nová čínská pravidla také zrušila požadavky na testování, které kdysi dominovaly každodennímu životu, a obyvatelé místo toho přešli na používání domácích antigenních testů, pokud jsou k dispozici – to je další důvod, proč jsou oficiální čísla tak nespolehlivá.

Čína také slíbila, že zásadním způsobem zvýší proočkovanost obyvatelstva, zvlášť pak seniorů. Od čtvrtka se tak mohou lidé hlásit na druhou dávku boosteru, která by měla pomoci překonat nejhorší zimní měsíce. Agentura Reuters nicméně uvedla, že dvě vakcinační centra, která byla nově zřízena v Pekingu, zatím zela prázdnotou.

Pandemie možná skončí brzy

Šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus tento týden vyjádřil naději, že pandemie covidu-19 přestane být příští rok považována za celosvětovou zdravotní nouzi. Podle dalších činitelů WHO se pro to ale musí udělat ještě hodně práce. 

Krizový koordinátor WHO Mike Ryan například upozornil, že stále existují „obrovské části populace, které nebyly očkovány“.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Zatmění Slunce přitáhlo lidi do planetárií i hvězdáren, bylo ale za mraky

Lidé měli v planetáriích a hvězdárnách možnost pozorovat částečné zatmění Slunce, viditelnost ale omezovala oblačnost. Pořadatelé pro ně měli připravený i další program. Například do ostravského planetária v městské části Krásné Pole přišlo kolem 140 návštěvníků, do hvězdárny v Teplicích přes šedesát a v Karlových Varech asi dvě desítky.
před 15 hhodinami

Zimní čas je pro člověka přirozenější, ale přizpůsobí se, míní lékař

V noci na neděli začne v Česku platit letní čas. Hodiny se ve dvě ráno posunou o hodinu vpřed. Praktický lékař Cyril Mucha v pořadu 90’ ČT24 uvedl, že pro člověka je přirozenější zimní čas, ale běžný člověk se změně za několik dní přizpůsobí. Problémy se změnami času mají podle něj lidé, kteří mají například obecně problém se spánkem. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) zmínil, že chce téma zrušení střídání letního a zimního času vznést na půdě europarlamentu v září.
před 17 hhodinami

Z rudého snu noční můra. Před sto lety zamířila do Kyrgyzie tisícovka Čechoslováků

Interhelpo bylo československé dělnické družstvo, které pomáhalo budovat socialismus v sovětském Kyrgyzstánu. Vzniklo v květnu 1923 a před sto lety, 29. března 1925, vyjel první transport jeho členů do tehdejší Kyrgyzie. Celkem tam dorazila asi tisícovka Čechů a Slováků a přestože se část z nich později stala oběťmi stalinských čistek, družstvo se významně podílelo na vybudování průmyslového potenciálu asijské republiky.
před 21 hhodinami

Před polednem nastane zatmění Slunce. Bude vidět i z Česka

V sobotu nastane částečné zatmění Slunce, které bude pozorovatelné i z Česka. Měsíc zakryje až 22 procent slunečního disku, přičemž nejvýraznější zatmění bude patrné na severozápadě Čech. Úkaz začne krátce před půl dvanáctou dopoledne a potrvá zhruba do jedné hodiny odpoledne. Půjde o jedno z nejlépe pozorovatelných zatmění v posledních letech, protože Slunce bude v době maxima vysoko nad obzorem, uvedl Pavel Suchan z České astronomické společnosti.
před 23 hhodinami

Nejstarší vanilku v Evropě našli vědci na Pražském hradě

Pražský hrad byl v době Rudolfa II. centrem evropské kultury, obchodu i umění. Dokládá to i nový objev přímo ve Vladislavském sále. Archeologové tam našli vůbec nejstarší důkaz o použití vanilky v Evropě.
28. 3. 2025

Dva týdny extrémů. Světem se prohnala mimořádná vlna horka

Tropické noci v březnu, teploty vyšší oproti průměru až o sedm stupňů a pokoření stovek teplotních rekordů v Evropě i Asii. Uplynulá vlna veder byla mimořádná rozsahem i výkyvy teplot.
28. 3. 2025

Zemětřesení v Asii mohlo připravit o život až sto tisíc lidí, ukazuje model

Zemětřesení, které zasáhlo v pátek jihovýchodní Asii, postihlo podle geologa a seismologa Aleše Špičáka nečekaně velkou oblast. V kombinaci s jeho silou to znamená velké materiální i lidské škody. Model Americké geologické služby zatím odhaduje očekávaná úmrtí na deset až sto tisíc. Pravděpodobnost, že počet obětí přesáhne sto tisíc, je v tuto chvíli dle modelu 22procentní.
28. 3. 2025

Univerzity čelí špionážím ve výzkumu

S kybernetickými útoky, pokusy o krádež počítačů nebo špionáží ve výzkumu mají zkušenosti univerzity po celém světě, především ty technologické. Vysoké školy v Nizozemsku proto spolupracují s bezpečnostními experty, kteří jim radí, jak postupovat při zkoumání žádostí nebo například během cest do zahraničí. Zkušenost se špionáží mají i další evropské instituce.
28. 3. 2025
Načítání...