Čína očkuje proti koronaviru ve velkém, vakcíny ale nemají dostatečné testy

Statisíce Číňanů už dostaly experimentální vakcíny proti koronaviru. Ty přitom zatím neprošly třetí fází klinického testování. Zahraniční experti považují takový postup za neetický a zdraví škodlivý. Čína má nyní pandemii pod kontrolou, za poslední dny hlásí jen desítky nových případů.

Video Události
video

Události: Čína očkuje neotestovanou vakcínou

Klinické testy ještě neskončily, ale očkováním už prošly statisíce Číňanů. Přednostně se týká zdravotníků a zaměstnanců před výjezdem do zahraničí. Na očkování je posílají firmy, ale podepisují dohody o mlčenlivosti. To vyvolává otázky, kdo bude zodpovědný, pokud se něco pokazí.

„Ve dvou fázích domácích klinických testů bylo očkováno 4064 dobrovolníků různého věku. Testy vykazují dobré výsledky co do bezpečnosti a účinnosti,“ ujišťuje předseda společnosti Sinopharm Group Lu Ťing-čen.

Čínská generálka a epidemioložka Čchen Wejová dostala za boj proti koronaviru titul „hrdinka lidu“
Zdroj: ČT24

Armáda dostává vakcínu od června. Už v březnu kolovaly na sociálních sítích snímky generálky a epidemioložky Čchen Wejové, která si nechala injekci píchnout ještě před testem na zvířatech. Později dostala titul „hrdinka lidu“.

„Dorazila jsem do Wu-chanu pár hodin poté, co jsem dostala rozkaz. I když jsme byli připravení, narazili jsme na spoustu problémů, na které jsme nebyli připraveni,“ vzpomíná Čchen Wejová na začátek epidemie v zemi.

Žádná z vakcín nedokončila třetí fázi klinických testů, při níž se podchytí vzácnější vedlejší efekty, které unikly pozornosti v předchozích etapách. Čínské úřady přesto říkají, že jsou bezpečné. Použití považují za oprávněné, aby se předešlo návratu koronaviru. Zahraniční odborníci ale etiku takové strategie zpochybňují, zejména když Čína pandemii zvládá.

K předčasné vakcinaci se přihlásil i šéf jedné z firem, které vedou výzkum. Očkování vysoce postavených lidí před prokázáním nezávadnosti má posílit důvěru v systém, kterým v roce 2018 otřásl skandál. Statisíce dětí tehdy dostaly vadné vakcíny proti záškrtu a tetanu. Movitější rodiče od té doby raději nechávají děti očkovat v Hongkongu nebo v zahraničí.