Australská vláda oficiálně zařadila mezi vyhynulé živočišné druhy krysu s latinským názvem Melomys rubicola, která žila pouze na malém písečném ostrově Bramble Cay severně od australské pevniny. Informoval o tom zpravodajský server BBC News. Podle australských vědců se s největší pravděpodobností jedná o prvního savce, který vyhynul kvůli změnám klimatu způsobeným člověkem.
V Austrálii vyhynul celý krysí druh. Může za to stoupající hladina oceánů
Malý hlodavec byl naposledy spatřen v roce 2009. V roce 2014 po něm vědci na ostrově pátrali, ale bez úspěchu. V roce 2016 označila krysu za vyhynulou vláda australského státu Queensland, což nyní potvrdila i vláda federální. Živočichovi se podle vědců stala osudnou stoupající hladina oceánů.
Hnědá krysa Melomys rubicola žila na jediném místě na světě, maličkém korálovém ostrůvku Bramble Cay o rozloze pouhých pěti hektarů, který leží v Torresově průlivu mezi australskou pevninou a ostrovním státem Papua-Nová Guinea.
Vláda státu Queensland ve své zprávě uvedla, že vyhynutí krysy téměř jistě způsobilo „opakované zaplavení nízko položeného ostrůvku vodou z oceánu během posledního desetiletí“. Podle vládní zprávy záplavy vedly ke ztrátě přirozeného životního prostředí hlodavce i přímo k zahubení jednotlivých zástupců druhu.
„Pravděpodobně se jedná o první zaznamenané vyhynutí savce v důsledku klimatických změn způsobených člověkem,“ dodala queenslandská vláda.
Původní australská fauna vymírá
Nynější australská vláda, která je v úřadu od roku 2013, často obhajuje své ekologické úsilí, přičemž poukazuje i na investice ve výši 425 milionů australských dolarů (6,8 miliardy Kč) do programů záchrany ohrožených druhů.
Mezinárodní svaz ochrany přírody (IUCN) ale upozorňuje, že Austrálie patří k zemím s nejvyšší mírou vymírání živočichů. Podle nejnovějších vládních dat také Austrálie pravděpodobně nesplní do roku 2030 svůj závazek snížit škodlivé emise o 26 až 28 procent oproti jejich hladině v roce 2005, píše server BBC News.