Teploty v Kanadě jsou o 15 stupňů vyšší než normálně, přibývá požárů

Zatímco ve střední Evropě pokračují chladné dny, severozápad Spojených států amerických a většina západní až severozápadní poloviny Kanady zažívá naopak počasí mimořádně teplé. Zejména v případě Kanady se teplotně výrazně nadprůměrné dny vyskytují už od začátku května. V řadě oblastí panují vedra, za která by se nemuselo stydět ani vrcholné léto.

Například Seattle na severozápadě USA v minulých dnech zažil dny s maximy šplhajícími až ke 32 °C, v Portlandu ve státě Oregon naměřili dokonce přes 34 °C. Na mnoha místech byly překonány květnové rekordy. A teplo bude i v dalších dnech.

Maxima budou stoupat na hodnoty o deset až patnáct stupňů vyšší, než je v této části roku obvyklé. A teplé jsou i noci, zejména ve větší vzdálenosti od moře neklesají minima pod 15 až 18 stupňů.

Vysoké teploty představují značnou zátěž pro tamní obyvatele – velká část z nich totiž nemá klimatizaci, a tedy ani možnost výraznějšího zchlazení. Také veřejná koupaliště ještě v této době nejsou zpravidla otevřená. V přírodních řekách zase teče kvůli tajícímu sněhu z hor velmi studená voda, proto tamní úřady varují před nebezpečím teplotního šoku při koupání v nich.

Měsíční rekord v obvykle studeném kanadském Arviatu na břehu ledového Hudsonova zálivu byl překonán o 7 °C
Zdroj: Twitter

Překonané rekordy v Kanadě

Mimořádně teplé počasí zažívají i rozsáhlé oblasti sousední Kanady. V částech Britské Kolumbie a Alberty teploty šplhají místy nad 30 °C, v Lyttonu v Britské Kolumbii naměřili 36,5 °C, na horské stanici Henderickson ve výšce 1542 metrů nad mořem 28,6 °C. Jde o teploty, které dosahují až o 15 stupňů vyšších hodnot, než jsou obvyklá maxima v polovině května. A samozřejmě i tady padají rekordy.

V některých případech jsou přitom dosavadní rekordy přepisovány docela výrazně. Ve městě Arviat na břehu studeného Hudsonského zálivu v provincii Nunavut naměřili minulý víkend dokonce 21,2 °C, což je hodnota skoro o 7 °C vyšší než předchozí celoměsíční rekord. Tak výrazná odchylka měsíčního rekordu je přitom i v době oteplujícího se klimatu velmi neobvyklá.

Navíc v této části Kanady během května teploty výrazně stoupají, konec měsíce je tak výrazně teplejší než jeho začátek a překonání rekordu v první polovině měsíce je mimořádně výjimečné. Ostatně obvyklé maximum v polovině května se pohybuje kolem mínus jednoho stupně.  

Příčiny připomínají dva roky starou krizi

Příčinou teplotních rekordů je mohutná tlaková výše provázená přílivem teplého vzduchu, která už řadu dní setrvává, případně se obnovuje, nad severozápadní až západní částí severoamerického kontinentu.

Do jisté míry jde o podobnou situaci, která koncem června před necelými dvěma lety přinesla dosud rekordní vedra na jihozápadě Kanady a severozápadě USA, která zabila asi tisíc lidí. Díky tomu, že je teprve květen, nejsou aktuální vedra tak dramatická jako v červnu před dvěma roky.

Minulý víkend teplotní odchylky teploty v některých částech Kanady přesáhly 20 °C
Zdroj: wxcharts.com a metdesk.com

Dramatický je ale dopad nadprůměrně teplého počasí v kombinaci se suchem na výskyt lesních, respektive přírodních požárů, a to hlavně v kanadské Albertě. Hoří ale i v Britské Kolumbii nebo v Saskatchewanu.

V nejhůř zasažené Albertě už ohně zasáhly přes šest tisíc kilometrů čtverečních, z toho skoro šestina shořela za poslední tři dny. Množství plameny zasažené plochy činí z letoška zatím pátou nejaktivnější sezonu v Albertě od začátku měření. A to oficiální sezona přírodních požárů ještě nezačala.

Koncem týdne by se mělo jak na severozápadě USA, tak i v západní Kanadě mírně ochladit a tamní obyvatelé i hasiči doufají, že alespoň některé přeháňky zasáhnou hořící oblasti. Ochlazení zřejmě ale nebude mít příliš dlouhého trvání – dlouhodobější modely totiž počítají s pokračováním převážně nadprůměrně teplého počasí i v dalších týdnech.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Pyl ve vzduchu trápí alergiky, může ale také přinášet déšť

Pylová sezona je aktuálně v plném proudu. Své o tom vědí hlavně alergici, nyní zejména ti, kteří jsou citliví na pyl trav. Množství pylu ve vzduchu je kromě vlastních fenofází rostlin významně ovlivněno také charakterem počasí. Zejména při slunečném, suchém a mírně větrném počasí může být ve vzduchu až mimořádné množství pylu. Nicméně pyl dokáže ovlivnit naopak samotné počasí. Účastní se procesu vzniku srážek.
před 14 hhodinami

Vědci poprvé natočili okamžik vzniku srdce

Stovky hodin příprav, desítky hodin natáčení nejlepšími existujícími přístroji a spousta lidské invence pomohly ke vzniku videa, které ukazuje, jak vypadá vznik srdce.
před 15 hhodinami

AI si o vědě vymýšlí jako bulvár, varuje studie

Většina chatbotů nedokáže shrnout vědecké studie, aniž by zkreslovala výsledky. Nejčastěji přehání a jen těžko se jí toto chování dá vymluvit. Problém je podle autorů nové studie složitější, než se zdá. Zejména proto, že čím novější verze AI, tím hůř si vedly. A navíc, když se vědci pokoušeli ovlivňovat chatboty k větší přesnosti, dosáhli tím pravého opaku.
před 17 hhodinami

Přemnožené sinice otrávily v Austrálii přes dvě stě mořských druhů

Zástupci více než dvou set druhů mořských živočichů uhynuli na jižním pobřeží Austrálie kvůli jedovatým sinicím, píše BBC. Oběťmi jsou drobné ryby, žraloci, rejnoci nebo krabi. Za nárůstem těchto jednoduchých, rychle se množících vodních organismů stojí vysoké teploty.
před 21 hhodinami

Fluorid ve vodě rozděluje USA. Kennedy je pro omezení

Zatímco většina Evropy už vodu nefluoridizuje, v USA je to stále běžné. Americký ministr zdravotnictví Robert F. Kennedy mladší se to pokouší změnit. Konec praxe může přinést problémy, zvláště mezi chudšími vrstvami obyvatel.
13. 5. 2025

Vesmír může skončit mnohem dříve, než vědci předpokládali

Na základě teorií Stephena Hawkinga přišli nizozemští vědci s novou hypotézou o konci vesmíru. Podle ní by měla trvat existence kosmu jen zlomek dříve odhadovaného času.
13. 5. 2025

Loňské záření ze Slunce vychýlilo traktory, letadla i družice

Před rokem se zástupci NASA a dalších asi třiceti amerických vládních agentur sešli, aby simulovali a řešili hrozbu z vesmíru. Tou nebyl asteroid ani mimozemšťané, ale Slunce. Šlo o první trénink, na němž se měli odborníci připravovat na silnou geomagnetickou bouři a její dopady. Jenže toto cvičení přerušila opravdová silná geomagnetická bouře s vážnými dopady. Její důsledky nyní popsala NASA.
12. 5. 2025

Nová americká vakcína zasáhne proti covidu i chřipce. Doma může mít problém

V polovině května zveřejnila společnost Moderna výsledky testů její nové očkovací látky na principu mRNA. Je unikátní v tom, že by měla chránit před covidem-19 a sezonní chřipkou současně. Vakcína s názvem mRNA-1083 má vynikající výsledky. Lidé, kteří přípravek dostali, měli lepší výsledky než ti, kdo dostali dvě samostatné vakcíny proti těmto nemocem. Přesto není jasné, jestli bude k dostání ve Spojených státech.
12. 5. 2025
Načítání...