Tabák přispívá ke vzniku deprese a schizofrenie, ukázal výzkum

Kouření tabáku vede nejen k rakovině, ale také zvyšuje pravděpodobnost vzniku depresí a schizofrenie. Dokládá to výzkum vědců z univerzity v Bristolu.

Dlouhodobě se ví, že kouření je mnohem častější u osob, které trpí nejrůznějšími psychickými chorobami, zejména depresemi a schizofrenií. Doposud ale vědci nebyli schopní rozklíčovat, co je příčinou a co následkem. Tedy jestli tato závislost přispívá ke vzniku nemocí, anebo jestli psychické choroby vyvolávají nějak touhu po tabáku.

A právě to se rozhodli poznat experti z Bristolu. Vycházeli z britské databáze UK Biobank, v níž jsou informace o 462 690 kouřících Evropanech. Vědci použili metodu takzvané mendelovské randomizace, která postupně hodnotí změny v genomu. Z výsledků vyplývá, že kouření tabákových výrobků zvyšuje pravděpodobnost vzniku deprese i schizofrenie, současně ale platí, že lidé, kteří těmito problémy trpí, tabák vyhledávají častěji.

Tento výzkum je součástí rostoucího souboru důkazů, že kouření zvětšuje riziko mentálních chorob. Stejný tým vědců například přibližně před rokem vydal v odborném časopise British Journal of Psychiatry výzkum, který dokládal, že konzumace tabáku zvyšuje pravděpodobnost vzniku bipolární poruchy.

Kouření duševně nemocných je podceněný problém

Výsledky těchto studií už byly reflektovány i britskou vládou – ta roku 2016 vydala doporučení, aby se psychiatrické léčebny do dvou let zbavily tabáku.

Nové důkazy ukazují, jak důležité je soustředit se právě na skupinu duševně nemocných – až dosud se jí experti příliš nevěnovali. „Lidé s mentálními poruchami jsou často přehlíženi, když se snažíme snižovat závislost na kouření. A to vede ke vzniku nerovnosti,“ uvedla vedoucí tohoto výzkumu Robyn Wootinová. „Naše práce ukazuje, že bychom se měli za každou cenu snažit zabránit tomu, aby lidé s kouřením vůbec začali – a naopak podporovat ty, kdo s tím chtějí skončit,“ dodala.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Globální oteplování urychluje stárnutí, ukazují výzkumy

Horko prokazatelně škodí lidskému zdraví, hlavně při vlnách veder. Dlouhodobé dopady nadměrného tepla pak urychlují komplex procesů, jimž se zjednodušeně říká stárnutí.
včera v 10:00

Hitler nezemřel, tvrdili Sověti. Ze záměrné lži je usvědčily zuby

Vůdce padl – hlásaly noviny celého světa po 30. dubnu, kdy si Adolf Hitler vzal život ve svém berlínském bunkru. Sotva ale lidé stačili v květnu oslavit konec války, už se objevily spekulace, že největší zločinec světa má být stále naživu. A stopy prý vedou do Jižní Ameriky, kam se měli vytratit i jiní vrcholní nacisté. Tuto dezinformaci, která přerostla v několik desetiletí trvající konspirační teorii, přitom cíleně vypustili Sověti.
10. 5. 2025

Nejbohatší lidé mají zásadní vliv na změny klimatu, popsal výzkum

Deset procent nejbohatších lidí na světě přispělo od roku 1990 ke dvěma třetinám globálního oteplování. Kdyby měl svět emise jako polovina chudších, tak by se změna klimatu v podstatě nekonala, konstatovala nová studie.
10. 5. 2025

Muži, ženy i děti. V Rovensku pod Troskami vyvraždili před osmdesáti lety 356 lidí

V Rovensku pod Troskami v Českém ráji se před osmdesáti lety, 10. května 1945, odehrál jeden z nejhorších válečných zločinů na severu Čech. Sovětští vojáci s partyzány a některými místními tu u školy zastřelili celkem 365 neozbrojených německých vojáků, civilistů, žen a dětí. Pravděpodobným motivem byla msta.
10. 5. 2025
Načítání...