Samičky žab někdy předstírají smrt, aby se vyhnuly páření. Další se tváří, že jsou samci, ukázala studie

Samičky skokana hnědého mají několik strategií, jak se vyhnout nechtěné pozornosti samců, kteří se chtějí pářit. Jednou z nich je i strnulá poloha s nataženýma nohama, kdy předstírají smrt. Jindy zase imitují samčí kvákání, aby odvrátily pozornost příliš mnoha protějšků. Vyplývá to z vědecké studie otištěné v časopise Royal Society Open Science.

Úpornou snahu o rozmnožení vědci vysvětlují tím, že žáby jsou plodné jen několik málo dní, nanejvýš dva týdny v roce. Délka „plodného okna“ se liší u jednotlivých druhů. Samců je přitom zpravidla výrazně více než samiček.

„Samci si nevybírají a s velkou silou se chytají všeho, co se hýbe. Během rozmnožování se jedné samičky chytí několik samců. Většinou je samička neschopná se nechtěných samců zbavit a hrozí jí i smrt,“ uvedl tým autorů studie, který vedli Carolin Dittrichová a Mark-Oliver Rödel.

Dříve si vědci mysleli, že samičky musí pozornost samců jen pasivně snášet a nijak výrazně se jí nebrání. Tato studie ale ukazuje, že opak je pravdou. Vědci navíc zjistili, že menší exempláře žab jsou při obraně aktivnější a častěji používají všechny tři metody obrany: uhýbání, kvákání i předstírání smrti.

Vědci testovali 54 samic, které dávaly do krabic po dvou se samci. Pozorováním došli k závěru, že 83 procent žab, na něž lezl žabák, mu uhýbalo, 48 procent jich vydávalo samčí zvuky a 33 procent jich předstíralo smrt. Celkem 25 samicím se použitím těchto taktik podařilo vyhnout se páření.

V tiskové zprávě Dittrichová popsala předstírání úmrtí související s pářením jako „mimořádné“. „Předpokládalo se, že tato strategie se používá jako poslední možnost, jak se vyhnout sežrání predátory,“ dodala Dittrichová.

Načítání...