Ptačí chřipka pronikla mezi kondory kalifornské. Během měsíce vymřela čtyři procenta populace

Populaci kriticky ohrožených kondorů kalifornských v severní Arizoně napadla na jaře vysoce patogenní ptačí chřipka. Pro tento ohrožený druh to nevěstí nic dobrého, varuje zpráva Oregonské státní univerzity.

Od pondělí hlásil americký Úřad pro ochranu ryb a volně žijících živočichů celkem dvacet uhynulých kondorů v arizonském hejnu. U jedenácti z nich potvrzdil rozbor krve pozitivní nález ptčí chřipky – konkrétně silně nakažlivého a velmi smrtícího kmene, který se v současné době šíří po celém světě.

Ptačí chřipka postihuje několik orgánových systémů, především dýchací, trávicí a nervový systém. Podle expertů patří mezi typické příznaky u ptáků letargie, neschopnost létat, nevyzpytatelné chování, ztráta koordinace, zakalené oči, plavání v kruzích a třesení hlavou.

Ptáci obvykle hynou do 72 hodin od projevení klinických příznaků. Bohužel i tento krátký čas stačí k tomu, aby zejména ti žijící v početných hejnech nakazili další zvířata. U kondorů jde o existenční problém – dosud uhynulí ptáci totiž představují téměř čtyři procenta zbývající populace kondorů na světě.

Na světě žije pouze asi 500 kalifornských kondorů, takže vysoce patogenní a vysoce nakažlivá nemoc, která tento druh zasáhla, je alarmující, uvedl Kurt Williams, ředitel diagnostické laboratoře Oregonské státní univerzity.

Kondor kalifornský
Zdroj: Wikimedia Commons

Před vyhynutím

Kvůli mnoha lidským faktorům, jako jsou otravy, střelba, zhoršování životního prostředí a sběr vajec a peří, kondoři kalifornští v 80. letech 20. století téměř vyhynuli a jejich populace se snížila na pouhých 22 ptáků. Programy ochrany přírody a chovu sice pomohly zvýšit jejich počty, ale silně ohrožení jsou nadále – největší hrozbu pro ně představuje možná otrava olovem způsobená konzumací mršin zabitých střelnými zbraněmi.

„Jejich početnost je natolik nízká, že každý kondor, který předčasně opustí populaci, je pro druh významnou ztrátou,“ řekl Williams. „Je to druh, který se díky ochraně přírody pozoruhodně zotavil, a když ho nyní zasáhne tato nemoc, je to zničující.“

Dvacet uhynulých kondorů z letošního jara bylo součástí populace, která zahrnuje několik národních parků v severní Arizoně a jižním Utahu, přičemž první uhynulá samice v hejnu byla podle Úřadu pro ochranu ryb a volně žijících živočichů odebrána 20. března. Všechna mrtvá těla byla odeslána do Národní forenzní laboratoře pro ryby a volně žijící zvířata v Ashlandu ve státě Ruda, kde proběhla pitva za účelem zjištění příčiny smrti.

Ptačí krize

Současná epidemie je kvůli několika faktorům mnohem závažnější než předchozí ohniska ptačí chřipky. V minulosti byla ptačí chřipka spíše sezonní, propukala na jaře a na podzim, kdy migruje vodní ptactvo, ale mimo sezonu ustupovala. Epidemie, která začala v lednu 2022, ale ve skutečnosti neměla mimosezonní období – šířila se pořád.

Tentokrát navíc také postihuje mnohem širší větší množství druhů savců, což s sebou nese hrozbu rozšíření na člověka, i když riziko je nízké a letos bylo hlášeno jen několik případů u lidí.

Kromě domácích i volně žijících ptáků zjistily americké laboratoře v posledním roce virus u dvou divokých koček, několika skunků, mývala a kuny americké. Současná epidemie má také obrovský ekonomický dopad, protože v loňském roce stála jen americký drůbežářský průmysl desítky milionů dolarů a přispěla k prudkému nárůstu cen vajec.

Ptačí chřipka v Česku

Ptačí chřipka se v Česku doposud objevovala hlavně v chovech drůbeže. Naposledy se na začátku dubna potvrdilo letos dvacáté ohnisko v malochovu v Židněvsi na Mladoboleslavsku.

Doposud největší ohnisko v ČR se našlo ve velkochovu na Tachovsku, kde se nákaza poprvé objevila na konci loňského roku. Veterináři postupně nařídili likvidaci zhruba 750 tisíc nosnic ve třech halách. Z podniku bylo do kafilerie odvezeno zhruba 1000 tun drůbeže a muselo se zlikvidovat sedm milionů vajec.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Studenti si vyzkoušeli stav beztíže. Hráli karty nebo pili vodu

Stav beztíže, jaký znají astronauti z Mezinárodní vesmírné stanice, si vyzkoušelo 26 studentů a dalších osobností při misi Zero-G. V rámci projektu Česká cesta do vesmíru letěli speciálním letadlem nad Krkonošemi a Orlickými horami. Vědci dělají při takovém letu často různé pokusy, studenti si tak mohli cestu naplno užít. Projekt zaměřený na propagaci technického vzdělávání a přírodních oborů začal loni v září. A let v Airbusu A310 vyvolávajícím stav beztíže byl jeho vyvrcholením, na začátku se do výběrového řízení v přihlásilo 861 zájemců.
před 13 hhodinami

Z kontinentální Evropy odstartovala orbitální raketa. Po několika sekundách spadla

Z kosmodromu Andöya Spaceport na severu Norska v neděli po několika odkladech odstartovala ke zkušebnímu letu raketa Spectrum německé startupové firmy Isar Aerospace, která odvysílala živé záběry ze startu na portálu YouTube. Let ale trval jen několik sekund, raketa se brzy zřítila zpět na zemský povrch, uvedla agentura AFP. I tak šlo o první start orbitální rakety z kontinentální Evropy mimo Rusko.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Slintavka bývala v českých chlévech častým hostem. Farmáři podceňovali její šíření

Už když se slintavka a kulhavka šířila v českých zemích v 19. století, znamenala pro hospodáře velkou hrozbu. Dobový tisk ukazuje, že lidé podceňovali to, jak extrémně nakažlivá nákaza je.
před 23 hhodinami

Zatmění Slunce přitáhlo lidi do planetárií i hvězdáren, bylo ale za mraky

Lidé měli v planetáriích a hvězdárnách možnost pozorovat částečné zatmění Slunce, viditelnost ale omezovala oblačnost. Pořadatelé pro ně měli připravený i další program. Například do ostravského planetária v městské části Krásné Pole přišlo kolem 140 návštěvníků, do hvězdárny v Teplicích přes šedesát a v Karlových Varech asi dvě desítky.
29. 3. 2025

Zimní čas je pro člověka přirozenější, ale přizpůsobí se, míní lékař

V noci na neděli začne v Česku platit letní čas. Hodiny se ve dvě ráno posunou o hodinu vpřed. Praktický lékař Cyril Mucha v pořadu 90’ ČT24 uvedl, že pro člověka je přirozenější zimní čas, ale běžný člověk se změně za několik dní přizpůsobí. Problémy se změnami času mají podle něj lidé, kteří mají například obecně problém se spánkem. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) zmínil, že chce téma zrušení střídání letního a zimního času vznést na půdě europarlamentu v září.
29. 3. 2025

Z rudého snu noční můra. Před sto lety zamířila do Kyrgyzie tisícovka Čechoslováků

Interhelpo bylo československé dělnické družstvo, které pomáhalo budovat socialismus v sovětském Kyrgyzstánu. Vzniklo v květnu 1923 a před sto lety, 29. března 1925, vyjel první transport jeho členů do tehdejší Kyrgyzie. Celkem tam dorazila asi tisícovka Čechů a Slováků a přestože se část z nich později stala oběťmi stalinských čistek, družstvo se významně podílelo na vybudování průmyslového potenciálu asijské republiky.
29. 3. 2025

Před polednem nastane zatmění Slunce. Bude vidět i z Česka

V sobotu nastane částečné zatmění Slunce, které bude pozorovatelné i z Česka. Měsíc zakryje až 22 procent slunečního disku, přičemž nejvýraznější zatmění bude patrné na severozápadě Čech. Úkaz začne krátce před půl dvanáctou dopoledne a potrvá zhruba do jedné hodiny odpoledne. Půjde o jedno z nejlépe pozorovatelných zatmění v posledních letech, protože Slunce bude v době maxima vysoko nad obzorem, uvedl Pavel Suchan z České astronomické společnosti.
29. 3. 2025

Nejstarší vanilku v Evropě našli vědci na Pražském hradě

Pražský hrad byl v době Rudolfa II. centrem evropské kultury, obchodu i umění. Dokládá to i nový objev přímo ve Vladislavském sále. Archeologové tam našli vůbec nejstarší důkaz o použití vanilky v Evropě.
28. 3. 2025
Načítání...