Program posílal spam na 711 milionů e-mailových adres. Spambot překonal všechny rekordy

Program, kterému se říká spambot, posbíral miliony informací o e-mailech a serverech, aby mohl posílat nevyžádanou poštu přes zcela spolehlivé cesty – díky tomu se mu povedlo obejít většinu spamových filtrů.

Počítačoví experti odhalili vůbec „nejpracovitějšího“ spambota v dějinách. Až doposud byl nejúspěšnějším programem, který lidem bombardoval mailové schránky nevyžádanou poštou, bot, jenž poslal spam na asi 300 milionů počítačů. Nově popsaný program dosáhl mnohem lepších výsledků – poslal spam na 711 milionů adres po celém světě. Pro srovnání: země Evropské unie mají v současné době 743 milionů obyvatel.

Spambota odhalil a popsal pařížský expert na bezpečnost počítačů, který na sítích vystupuje pod pseudonymem Benkow. Našel jeho stopy na otevřeném serveru v Nizozemí, kde jsou uloženy desítky souborů obsahující obrovské množství informací o e-mailových adresách, heslech i serverech, které spam odesílaly.

Zákeřný Ursnif

Právě tyto údaje jsou klíčové pro to, aby mohly probíhat rozsáhlé operace, které dokážou poslat spam i přes stále chytřejší filtry. Spambot, tedy program, jenž tuto poštu posílá, dostal přezdívku Onliner. Posloužil svým autorům především k rozesílání viru Ursnif, který už způsobil po celém světě více než 100 000 narušení počítačů.

Ursnif je nebezpečný především tím, že umí kromě krádeže informací o identitě člověka získat také informace o jeho kreditní kartě. Funguje tak, že se tváří jako klasická příloha e-mailu, ale když ji uživatel spustí, otevře tím dveře nepřátelským programům na vzdáleném serveru, které pak počítač infikují.

Data analyzoval také známý Troy Hunt, který se věnuje analyzování podobných problémů. Uvedl, že jde o největší soubor dat, jenž se mu dostal do rukou.

Protože množství spamu, které se boty pokoušejí rozeslat, je enormní, investuje se do obrany před nimi spousta peněz. Díky tomu jsou e-mailové filtry mnohem účinnější než v minulosti. Spamboty musí, aby uspěly, získat množství pověření – a Onliner to dokáže. Sehnal je z několika velkých krádeží dat, například z velkých hacků serverů LinkedIn a Badoo, z nichž uniklo asi 80 milionů adres serverů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Univerzita Karlova láká mladé vědce zpátky domů

Země jako Česko mají s vědou spoustu problémů. Jsou sice dost bohaté na to, aby nechaly studenty získat velmi kvalitní vzdělání, a dokonce jim mnohdy dopomohou i k zisku toho špičkového v zahraničí. Jenže pak už chybí prostředky pro to, aby se tito nadějní mladí vědci vrátili a své znalosti využívali dál „doma“, kde z toho bude mít Česko největší prospěch. Řešit se to snaží Univerzita Karlova.
před 9 hhodinami

Fyzicky silnější ženy mají více sexuálních partnerů, odhalil výzkum

Když vědci ověřovali platnost známé teorie o tom, že silnější muži mívají i více sexuálních partnerek, narazili na něco nečekaného. Ukázalo se totiž, že stejná úměra se týká i žen.
před 10 hhodinami

Zemřel Ivan Holoubek, vědec, který chránil českou přírodu před chemií

V noci na pondělí zemřel emeritní profesor Masarykovy univerzity v Brně Ivan Holoubek. Bylo mu 73 let. Holoubek byl jedním ze zakladatelů centra Recetox spadajícího pod univerzitu, které se zabývá environmentálními a zdravotními riziky souvisejícími s chemickými látkami. Od roku 1990 byl téměř čtvrt století jeho ředitelem. Za rok 2016 dostal Cenu města Brna.
před 13 hhodinami

Žraloci žijící na volném moři mizí. Za půlstoletí jich ubyly skoro tři čtvrtiny

Populace žraloků na volném moři klesla od roku 1970 téměř o tři čtvrtiny – konkrétně o 71 procent. Hlavní příčinou je podle nové studie nadměrný rybolov, kvůli němuž hrozí většině těchto predátorů vyhynutí.
před 13 hhodinami

Vědci laserem rekonstruovali staletí stará tetování mumií

Mezinárodní tým vědců poprvé pomocí laserů odkryl tetování stovky let starých mumií v Peru. Paprsky odhalily nesmírně složité vzory. Až doposud nebylo možné si tuto uměleckou formu původních obyvatel Ameriky prohlédnout. Nový objev podle autorů ukazuje, jak vysoká byla úroveň dovedností tamních umělců.
před 15 hhodinami

Nadace Neuron ocenila chemika Jungwirtha nebo učitele Černého

Hlavní cenu Nadace Neuron za celoživotní přínos vědě získal při ceremoniálu v Národním muzeu fyzikální chemik Pavel Jungwirth. Letos poprvé vědecká rada udělila ocenění také za rozvíjení lásky k vědě. Jeho držitelem se stal pedagog a popularizátor vědy Jan Černý. Cena za propojení vědy a byznysu byla udělena start-upu SophoMer, který vyvinul syntetický materiál zlepšující kvalitu diagnostických testů. Oceněno bylo i sedm mladých nadějných vědců. Nadace laureátům rozdala dohromady 7 milionů korun.
19. 1. 2025Aktualizováno19. 1. 2025

Již nelze poznat, kdy je obraz vygenerovaný AI, míní expert

Čipy používané v oblasti umělé inteligence se dají přirovnat k lidskému mozku, popsal v pořadu 90' ČT24 Vladimír Janíček z Fakulty elektrotechnické Českého vysokého učení technického (ČVUT). „Bavíme se o něčem, co je na špičce výkonu,“ dodal. Umělá inteligence se v posledních měsících nesmírně posunula, podle expertů se u výtvorů vytvořených kvalitní technologií nedá určit, zda je vytvořila právě AI. „Musíme si zvyknout, že technologie změní způsob, jakým věci kolem sebe vidíme,“ míní ředitel spolku prg.ai Lukáš Kačena.
18. 1. 2025

Archeologové v Pompejích objevili luxusní soukromé lázně

Archeologové v Pompejích objevili přepychové soukromé lázně, možná největší, jaké tam kdy našli. Lázně tvoří čtyři bohatě zdobené místnosti, jednu služební místnost a velký bazén. Podle archeologů jde o objev století, napsal server BBC.
17. 1. 2025
Načítání...