Před 30 lety byl zaznamenán první počítačový virus

První virus pro operační systém MS-DOS firmy Microsoft, nazvaný Brain, se objevil v roce 1986 a vytvořili ho pákistánští bratři Farúkové, zřejmě za účelem propagace své firmy Brain Computer Services. „Ten virus byl de facto experiment a neměl škodit. Rozšířil se však mimo záměr svých autorů,“ popisuje vir Igor Hák ze softwarové firmy Eset.

Malware – hrozba pro uživatele počítačů
Zdroj: ČTK Autor: Petr Švancara

Revoluční byl podle Igora Háka v tom směru, že žádný z dalších virů nebyl tak otevřený co do přiznání svého autorství, neboť Farúkové do něj vložili kompletní kontaktní údaje na sebe.

„Vir se neukazoval vizuálně, jen se šířil po disketách,“ dodává Hák s tím, že diskety v současnosti nahradila přenosná média typu různých USB disků. Právě skrze ně se dnes škodlivý software, tzv. malware, dokáže dostat k dalším uživatelům. „Ve většině případů se ovšem šíří prostřednictvím internetu,“ zdůrazňuje expert na kybernetickou bezpečnost.

Video Studio 6
video

Igor Hák: Útočníci jsou vždy o krok dál

„Uživatel je stále nejslabším článkem,“ domnívá se Hák s poukazem na to, že řada lidí je pořád schopna otevřít neznámou přílohu, jež se jim objeví v příchozí poště.

Dále tvrdí, že pro samotné pachatele kybernetického útoku směrem k jednotlivým uživatelům není hlavním motivem zničení dat na napadeném počítači. „Tím ten útočník nic nezíská, vždycky jsou za tím spíše nějaké peníze, tedy třeba dostat se k heslům do internetového bankovnictví a účet pak vytunelovat,“ vysvětluje Hák.

Podle statistiky antivirové firmy Kaspersky Lab za rok 2015 je Česká republika desátou nejbezpečnější zemí světa z hlediska útoků lokálních škodlivých počítačových programů. V čele žebříčku jsou Kuba, Seychely a Japonsko. Naopak největší podíl uživatelů napadených virem mají Vietnam, Bangladéš a Rusko.

V Česku čelila místním hrozbám třetina uživatelů, na Kubě 21 procent. Naopak ve Vietnamu to bylo téměř 71 procent.