Příliš mnoho spánku by mohlo škodit, zjistili vědci. Doporučují 6 až 8 hodin

Lidé, kteří denně spí víc než osm hodin, můžou být více ohroženi onemocněním srdce a cév a předčasným úmrtím. Poukázala na to nová studie, kterou publikoval European Heart Journal.  V některých případech může podle vědců dané riziko zvyšovat i to, pokud si jde člověk během dne zdřímnout.

Podle odborníků by měl dospělý člověk spát přibližně šest až osm hodin denně. Už dlouho se přitom mluví o tom, že nedostatek spánku škodí. Tým vědců pod vedením Čchuang-š' Wangové z čínské Peking Union Medical College poukázal na to, že lidskému zdraví nemusí prospívat ani přemíra spánku. 

Studie se opírala o data od více než 116 tisíc lidí ve věku mezi pětatřiceti a sedmdesáti lety. Ti pocházeli z 21 zemí s různou ekonomickou vyspělostí z celkem sedmi regionů světa – Severní Ameriky a Evropy, Jižní Ameriky, Blízkého východu, Jižní Asie, Jihovýchodní Asie, Číny a Afriky. 

Během téměř osmiletého sledovaného období 4381 respondentů zemřelo a 4365 utrpělo infarkt nebo mrtvici, poukázala na svých stránkách Evropská kardiologická společnost.

Podle analýzy pak z lidí, kteří naspali v průměru osm až devět hodin za noc, bylo o 5 procent zvýšené riziko vzniku zmiňovaných zdravotních problémů než u těch, kteří v posteli trávili doporučovaných šest až osm hodin denně. 

U skupiny, která si dopřávala devět až deset hodin spánku denně, pak tato pravděpodobnost vzrostla o 17 procent. U lidí, kteří spali více než deset hodin denně, pak riziko bylo zvýšené o 41 procent.  

Větší nebezpečí předčasného úmrtí a vzniku onemocnění srdce a cév pak analýza zaznamenala také u skupiny lidí, která spala méně než šest hodin. Bylo vyšší pouze o 9 procent. Toto zjištění ale nebylo podle autorů studie statisticky významné.

Spánek během dne

Autoři studie poukázali také na to, že větší nebezpečí vzniku daných nemocí může být v některých případech i u lidí, kteří si rádi během dne zdřímnou. „Denní spánek byl spojený se zvýšeným rizikem srdečních a cévních mozkových příhod u těch lidí, kteří přes noc spí víc než šest hodin, ale ne u těch, kteří spí méně než šest hodin,“ vysvětlila Wangová.  

Pro lidi, kteří spí přes noc méně než šest hodin, pak odpočinek během dne může být podle Wangové vhodnou kompenzací, která snižuje rizika plynoucí z chronického nevyspání.

Podle autorů je jejich studie nová v tom, že na tuto problematiku přináší globální pohled. Dřívější výzkumy byly totiž většinou uskutečněné v Severní Americe, Evropě a Japonsku.  Výsledky těchto studií byly navíc protichůdné a nezohledňovaly například skutečnost, že v některých zemích si lidé dopřávají odpolední spánek běžněji než v jiných. Lidé častěji odpočívají přes den v zemích Blízkého východu, Číně, Jihovýchodní Asii nebo v Jižní Americe.

Autoři studie zároveň připouštějí některé její limity. Jedná se například o to, že dobu nočního spánku počítali na základě časového rozmezí mezi ulehnutím do postele a vstáváním. Předpokládali také, že uvedená doba spánku se během sledovaného období u respondentů neměnila.

Vědci dále nebrali v potaz to, jestli respondenti trpí některou z poruch spánku, které by mohly mít na zdravotní stav také vliv.   

Wangová také dodala, že dlouhý spánek může být také známkou jiných příčin kardiovaskulárních onemocnění a smrti. S tím souhlasí i profesor kardiovaskulární medicíny a epidemiologie z Warwick University Francesco Cappuccio, který se na nové studii nepodílel.

Pokud má člověk nějakou dosud nezjištěnou nemoc, může podle něj tělo vyžadovat více spánku. Samotný dlouhý spánek tak sám o sobě smrt nebo nemoc nezpůsobuje, poukázal Cappucio. 

Na to, že Wangová se svými kolegy našli pouze malé zvýšení zdravotních rizik u lidí, kteří spali málo, Cappuccio podle CNN řekl, že nedostatek spánku je rozhodně spojený se zvýšeným nebezpečím smrti. 

Problémy se spánkem mohou vést podle odborníků k nemocím srdce, cév, zvýšení rizika rakoviny a snížení imunity. Nedávná studie například poukázala také na spojitost mezi nedostatečným nebo nekvalitním spánkem a tloustnutím. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Za tučnější pas u čtyřicátníků mohou kmenové buňky, tvrdí vědci

Se stárnutím je spojená celá řada změn, k nimž patří rostoucí objem v pase po čtyřicítce. Navzdory tomu, jak důležitý vliv má břišní tuk na zdraví, se tomuto fenoménu vědci zatím příliš nevěnovali. Teď s novým pohledem přišla studie, kterou vydal odborný časopis Science.
před 1 hhodinou

Bestiarius stanul proti lvu. Vědci našli první fyzický důkaz

Britští vědci tvrdí, že se jim povedlo poprvé prokázat pomocí archeologických důkazů, že v antickém Římě mezi sebou bojovali lidé a lvi. A že bojovníci mohli v klání proti velkým šelmám přežít.
před 3 hhodinami

Globální bělení korálů zrychlilo. Ušetřena zůstává sotva pětina

Víc než 80 procent korálů po celém světě bledne vinou vysokých teplot, uvádí americký Národní úřad pro oceán a atmosféru (NOAA). První velké bělení korálů začalo na konci minulého století, současná změna je ale podle amerických vědců zatím nejrozsáhlejší. V korálových útesech přitom žije velké množství mořských živočichů a jejich ekosystémy přinášejí lidem potravu, zpevňují pobřeží a ukládají škodlivé látky.
před 5 hhodinami

Do sokolského odboje se zapojovaly celé rodiny. Nacisté pak vraždili i děti

„Stráž nás volá, bratři, vztáhněte své paže, pevně obejmeme krásnou svoji zem. Zde jsme vládci. Zhynete jak zemězrádci!“ Jasný vzkaz nacistům na svém X. sletu v Praze manifestovalo více než 30 tisíc sokolů. V červenci 1938, v předvečer mobilizace a mnichovské krize, předvedli skladbu Přísaha republice, kterou ukazovali své odhodlání bránit vlast před nacisty. Pro mnohé to nebyla jen planá přísaha. Ze všech fungujících dobrovolných organizací se právě oni v největším množství zapojili do odboje – a zároveň při něm položili život.
před 10 hhodinami

Mechanismus z Antikythéry mohl být nefunkční, naznačuje studie

Nejslavnější mechanický stroj z antiky – mechanismus z Antikythéry – dalece převyšuje jakékoliv jiné technologie z této doby. Nový výzkum ale otestoval hypotézu, že ve skutečnosti to zase takový zázrak nebyl.
26. 4. 2025

Unikátní novodobý zlatý poklad našli turisté u Dvora Králové nad Labem

Dva turisté objevili v únoru u Dvora Králové nad Labem novověký poklad v odhadované hodnotě přes sedm a půl milionu korun. Dvě schránky, které obsahovaly zlaté mince, šperky a další předměty o celkové hmotnosti sedm kilogramů, nálezci odevzdali do Muzea východních Čech v Hradci Králové. Zaručeně zlaté jsou mince o váze téměř čtyři kilogramy. Další kovové předměty vědci analyzují.
25. 4. 2025Aktualizováno25. 4. 2025

Rakovina krade motivaci. Vědci popsali, jak ovládne mozek

Lidé trpící rakovinou přicházejí o vůli bojovat, často marně hledají sílu dál žít. Až doposud věda předpokládala, že je to vedlejší dopad únavy z nemoci, ale teď našli přímo způsob, jak rakovina připravuje mozek o motivaci.
25. 4. 2025
Doporučujeme

Zabili Heydricha i posílali depeše. Válku přežila jen polovina parašutistů

Byla jich stovka, přišli z nebes a fatálně ovlivnili průběh druhé světové války – českoslovenští parašutisté vyslaní z Velké Británie měli na území tehdejšího protektorátu plnit rozmanité úkoly. Od sabotáží a předávání informací exilové vládě až po útoky na přední představitele nacistické správy. V podstatě počítali s tím, že se do vlasti vrací pro smrt. Konce války se jich dožila pouhá polovina. A ti, kdo přežili, se následně po roce 1948 uznání nedočkali. Většinu z nich naopak čekalo ponížení, perzekuce a některé dokonce vykonstruovaná obvinění a smrt.
25. 4. 2025
Načítání...