Málo spánku u dětí je problém. Vědci našli souvislost s obezitou i nedostatkem pohybu

Nová studie, která vznikla na 177 tisících studentech, ukazuje, že nedostatek spánku je pro mladé ještě vážnější problém, než se vědci domnívali. Z vědeckého výzkumu vyplývá, že existuje vazba mezi nízkým počtem prospaných hodin a nezdravým životním stylem, a to mezi dětmi i adolescenty.

Nedostatek spánku je podle této práce spojený s nezdravými jídelními návyky – jako například vynechávání snídaně, konzumace jídel z rychlého občerstvení nebo pravidelné pojídání sladkostí. Nedostatek spánku je také spojený s nadměrným množstvím času stráveným u obrazovky a s nadváhou.

„Přibližně 40 procent školáků v této studii spí méně, než je doporučené,“ uvedl hlavní autor práce profesor Labros Sidossis.„Našli jsme souvislost mezi nedostatkem spánku se špatnými stravovacími návyky, obezitou a zvýšenou dobou před obrazovkou – a platí to pro obě pohlaví,“ vysvětlil. Výsledky této práce vyšly v odborném časopise Journal of Clinical Sleep Medicine.

Jak dlouho mají děti spát?

Americká asociace pro spánkovou medicínu doporučuje dětem ve věku mezi šesti a dvanácti lety, aby spaly devět až dvanáct hodin denně – ideálně pravidelně. Právě tato délka spánku a pravidelnost spánku jsou pro děti ideální. Dospívající ve věku od třinácti do osmnácti by měli spát osm až deset hodin, zní doporučení stejné organizace.

Údaje pro tento výzkum vycházejí ze zdravotního dotazníku, který vznikl v Řecku na 177 091 dětech, 51 procent z nich byli chlapci ve věku od osmi do sedmnácti. Vědci sledovali jejich stravovací návyky, délku spánku, denní aktivitu, délku času strávenou pohybem a několik dalších faktorů. Děti odpovídaly na otázky v internetovém dotazníku.

Účastníci výzkumu, kteří spali méně než devět hodin denně, byli považovaní za „trpící nedostatkem spánku“. Vědci pak od tělocvikářů získávali informace o tom, jak jsou na tom děti po tělesné stránce.

Kdo je na tom nejhůř?

Nedostatkem spánku trpí více muži než ženy (42 procent versus 37 procent) a děti více než dospívající (41 procent proti 32 procentům). U adolescentů se prokázalo, že ti, kteří málo spí, mají mnohem nižší tělesnou aktivitu – neboli se méně pohybují.

„Právě souvislost mezi aerobickou aktivitou a spánkem byla pro nás nejpřekvapivějším objevem,“ komentoval Sidossis. Vědci si zatím nejsou jistí tím, co je příčinou a co následkem – vztah může být klidně i oboustranný. „Jinými slovy, lepší spánek souvisí s vyšší tělesnou aktivitou. Můžeme spekulovat o tom, že díky lepší kvalitě spánku mají děti více energie na aktivitu během dne,“ říká Sidossis.

Autoři dodávají, že výsledky jejich studie jsou jasným argumentem pro to, aby vznikaly zásahy, které mohou studentům pomáhat s lepší kvalitou spánku; jak se ukazuje, jde o nesmírně důležitý faktor pro kvalitu studia i běžného života.

„Nedostatek spánku mezi dětmi vytváří zatím podceňovaný zdravotní problém v celé západní společnosti,“ říká Sidossis. „Když se vezmou v úvahu epidemiologická zjištění, měli by rodiče, učitelé i experti na zdravotnictví prosazovat vznik strategií, které zlepšují kvalitu i délku spánku u dětí ve školním věku,“ dodal vědec.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Archeologové našli v Anglii obří boty z dob Římské říše

Při vykopávkách v římské pevnosti Magna poblíž Hadriánova valu v Northumberlandu na severovýchodě Anglie našli archeologové obří boty vyrobené z kůže. Objev je to zajímavý rovnou z několika důvodů.
před 2 hhodinami

„Dosud nepoznaná“ teplota Středozemního moře může ovlivnit i Česko

Středozemní moře dosahuje mimořádných teplot. Na většině míst přesáhla voda 25 stupňů Celsia, u Baleár překonává současný stav dlouhodobý průměr o pět až šest stupňů. Přináší to řadu problémů – od častějších bouří a povodní až po poškození mořských ekosystémů.
před 17 hhodinami

Vyrobí elektřiny jako devatenáct Temelínů. Čína vybuduje megapřehradu v Tibetu

Čínský premiér Li Čchiang tento týden oznámil začátek stavby největší vodní elektrárny na světě. Obří vodní dílo vyroste na východním okraji tibetské náhorní plošiny a podle odhadů vyjde na 170 miliard dolarů (3,6 bilionu korun), uvedla agentura Reuters s odvoláním na státní tiskovou agenturu Nová Čína. Má vyrábět třikrát víc elektřiny než známá nádrž Tři soutěsky.
před 18 hhodinami

Část mladých si raději povídá s AI než s vrstevníky

S diskusními chatboty už má zkušenost většina mladých lidí, zejména těch nejmladších dospívajících. Debaty se stroji jsou pro ně stejně přirozené jako ty s lidmi. A pro významnou část z nich dokonce příjemnější.
před 21 hhodinami

Pozdní večeře může škodit. Biologické hodiny v mozku se přizpůsobují času jídla

Biologické hodiny v části mozku zvané choroidní plexus, která se podílí na tvorbě mozkomíšního moku, se přizpůsobují nejen podle světla, ale také podle doby příjmu potravy. Ukázal to nový výzkum vědců z Fyziologického ústavu Akademie věd ČR.
před 22 hhodinami

Rostoucí počet kosmických letů zpomaluje „hojení“ ozonové vrstvy

V současnosti startuje do vesmíru více raket než kdy dříve. Podle nové studie by to mohlo zpomalit obnovu životně důležité ozonové vrstvy. Problém je podle vědců zcela reálný a současně podceňovaný – zároveň ale řešitelný.
včera v 07:30

Brněnští archeologové našli bronzové brnění z dob Trojské války

Muzeum města Brna zveřejnilo unikátní archeologický nález z mladší doby bronzové, tedy z časů bájné Trojské války. Torzo bronzové zbroje tvořilo součást pokladu objeveného na utajeném místě na jižní Moravě díky spolupráci archeologů a veřejnosti. Odborníci už dokončili analýzu cenného zlomku a muzeum připravuje jeho veřejnou prezentaci.
21. 7. 2025

Plnohodnotné mléko bez krav se blíží. Vědci učí bakterie, jak ho vyrábět

Mléčné výrobky jsou jedním ze základů lidského stravování. Jenže jejich produkce je značně náročná – na energie, vodu i zemědělskou půdu. Věda tak hledá alternativu. A vypadá to, že by ji mohly nabídnout mikroorganismy.
21. 7. 2025
Načítání...