Málo spánku u dětí je problém. Vědci našli souvislost s obezitou i nedostatkem pohybu

Nová studie, která vznikla na 177 tisících studentech, ukazuje, že nedostatek spánku je pro mladé ještě vážnější problém, než se vědci domnívali. Z vědeckého výzkumu vyplývá, že existuje vazba mezi nízkým počtem prospaných hodin a nezdravým životním stylem, a to mezi dětmi i adolescenty.

Nedostatek spánku je podle této práce spojený s nezdravými jídelními návyky – jako například vynechávání snídaně, konzumace jídel z rychlého občerstvení nebo pravidelné pojídání sladkostí. Nedostatek spánku je také spojený s nadměrným množstvím času stráveným u obrazovky a s nadváhou.

„Přibližně 40 procent školáků v této studii spí méně, než je doporučené,“ uvedl hlavní autor práce profesor Labros Sidossis.„Našli jsme souvislost mezi nedostatkem spánku se špatnými stravovacími návyky, obezitou a zvýšenou dobou před obrazovkou – a platí to pro obě pohlaví,“ vysvětlil. Výsledky této práce vyšly v odborném časopise Journal of Clinical Sleep Medicine.

Jak dlouho mají děti spát?

Americká asociace pro spánkovou medicínu doporučuje dětem ve věku mezi šesti a dvanácti lety, aby spaly devět až dvanáct hodin denně – ideálně pravidelně. Právě tato délka spánku a pravidelnost spánku jsou pro děti ideální. Dospívající ve věku od třinácti do osmnácti by měli spát osm až deset hodin, zní doporučení stejné organizace.

Údaje pro tento výzkum vycházejí ze zdravotního dotazníku, který vznikl v Řecku na 177 091 dětech, 51 procent z nich byli chlapci ve věku od osmi do sedmnácti. Vědci sledovali jejich stravovací návyky, délku spánku, denní aktivitu, délku času strávenou pohybem a několik dalších faktorů. Děti odpovídaly na otázky v internetovém dotazníku.

Účastníci výzkumu, kteří spali méně než devět hodin denně, byli považovaní za „trpící nedostatkem spánku“. Vědci pak od tělocvikářů získávali informace o tom, jak jsou na tom děti po tělesné stránce.

Kdo je na tom nejhůř?

Nedostatkem spánku trpí více muži než ženy (42 procent versus 37 procent) a děti více než dospívající (41 procent proti 32 procentům). U adolescentů se prokázalo, že ti, kteří málo spí, mají mnohem nižší tělesnou aktivitu – neboli se méně pohybují.

„Právě souvislost mezi aerobickou aktivitou a spánkem byla pro nás nejpřekvapivějším objevem,“ komentoval Sidossis. Vědci si zatím nejsou jistí tím, co je příčinou a co následkem – vztah může být klidně i oboustranný. „Jinými slovy, lepší spánek souvisí s vyšší tělesnou aktivitou. Můžeme spekulovat o tom, že díky lepší kvalitě spánku mají děti více energie na aktivitu během dne,“ říká Sidossis.

Autoři dodávají, že výsledky jejich studie jsou jasným argumentem pro to, aby vznikaly zásahy, které mohou studentům pomáhat s lepší kvalitou spánku; jak se ukazuje, jde o nesmírně důležitý faktor pro kvalitu studia i běžného života.

„Nedostatek spánku mezi dětmi vytváří zatím podceňovaný zdravotní problém v celé západní společnosti,“ říká Sidossis. „Když se vezmou v úvahu epidemiologická zjištění, měli by rodiče, učitelé i experti na zdravotnictví prosazovat vznik strategií, které zlepšují kvalitu i délku spánku u dětí ve školním věku,“ dodal vědec.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Vědci prozatím uchránili nejstarší strom světa před novou dálnicí

Nejstarší světový strom mohl být ohrožen výstavbou dálnice. Zachránila ho prozatím ovšem kampaň vědců. Ti zdůrazňují přínos podobných velikánů k poznání ohledně změn klimatu. Ve svém článku o příběhu stromu reportoval web německé stanice Deutsche Welle.
před 6 hhodinami

Ústup očkování v USA by svědčil hlavně spalničkám, ohrozil by miliony lidí

Očkování je jednou z páteří moderní medicíny. Stačí drobné snížení proočkovanosti a dopady na společnost jsou obrovské. Vědci na základě rozsáhlého modelu pro různé scénáře popsali, jaká budoucnost čeká ohledně šíření nakažlivých nemocí Spojené státy.
před 8 hhodinami

Firma Amazon vypustila první várku svých internetových družic

Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose v pondělí tamního času (v noci na úterý SELČ) vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska. Informovaly o tom tiskové agentury s odkazem na živý přenos.
06:32Aktualizovánopřed 10 hhodinami

Levá, nebo pravá? Vědci zkoumali, do jaké ruky je lepší očkovat

Když lidé dostávají posilující dávku vakcíny, mnohdy si ji nenechají dát do stejné ruky jako tu první. Nový výzkum popsal, že vhodnější je očkovat do stejného místa. Výsledky by se podle autorů daly využít zejména během pandemií, během nichž je nutné očkovat v průběhu epidemické situace.
před 11 hhodinami

Do vesmíru odstartovala evropská sonda, která se zaměří na lesy

Po jedenácté hodině dopoledne odletěla do kosmu mise Evropské vesmírné agentury (ESA). Raketa Vega-C vynesla na oběžnou dráhu sondu Biomass, jejímž cílem je monitorovat biomasu na Zemi, hlavně lesy.
11:16Aktualizovánopřed 11 hhodinami

Čechoslovačky chtěly bojovat i na Západě. Vlastní armáda o ně ale nestála

I ženy chtěly bojovat – ale nezáleželo to pouze na jejich odhodlání. Pokud se Čechoslovačky chtěly zapojit do zahraničního odboje na Západě, musely se kromě svého odhodlání vybavit i silou čelit mnohým překážkám. Navzdory prvotním plánům se totiž nesměly do války zapojit v československé armádě, ale pouze v britských jednotkách jako cizinky. Více než dvě stě žen ochotných pomáhat v boji s Hitlerem přitom plnilo důležité úkoly – sloužily mimo jiné jako elektrikářky, opravářky optických přístrojů, šifrantky i baličky padáků. Ani válečné hrdinství jim ale uznání nepřineslo.
před 11 hhodinami

Všudypřítomný protein je trend, mnohdy ale klame

Všude samý protein, chce se říct při pohledu na regály obchodů. Obaly jogurtů, těstovin, sýrů, cukrovinek i nápojů lákají na proteiny, tedy bílkoviny, které zajišťují svalový růst, podílí se na imunitě, regeneraci či hormonální činnosti. Touhu po zdravé výživě však pohání i marketingové triky. „Utrácíme za něco, co ve skutečnosti nepotřebujeme,“ řekl ČT24 nutriční expert Martin Jelínek.
před 12 hhodinami

Robotická trojkolka Helhest může pomoci vojákům i záchranářům

Jmenuje se po koni, na němž jezdila vikinská bohyně smrti. Ale on sám by měl přinášet spíše život, pomoc a podporu. Řeč je o novém pokročilém autonomním systému Helhest, který vznikl na Českém vysokém učení technickém v Praze. Robot připomínající trojkolku by se měl podle jeho autorů dát využít pro průzkum, obranné operace i pátrací a záchranné mise.
včera v 20:15
Načítání...