Přelom: NASA vyzvala soukromé firmy, aby pro ni těžily na Měsíci

Americká vesmírná agentura NASA ve čtvrtek oznámila, že má zájem o jakékoliv materiály sesbírané na Měsíci – a že za ně soukromým společnostem štědře zaplatí.

Základem této výzvy je, aby firmy vyvinuly a vyrobily autonomní roboty schopné těžby měsíčních hornin. Nemusí přitom pak sondy na Měsíc samy dopravovat, o to by se už postarala samotná NASA nebo některá ze společností, které jí tyto služby dodávají – například SpaceX miliardáře Elona Muska.

„NASA bude nakupovat lunární půdu od komerčního dodavatele! Je to poprvé, co jsme poskytli pravidla pro těžbu a obchodování s kosmickými zdroji,“ pochlubil se na Twitteru šéf agentury Jim Bridenstine.

Vesmírný byznys

Spojené státy americké se chtějí stát ve využívání kosmických zdrojů velmocí a lídrem – mají zájem o vše zajímavé, co by se mohlo nacházet na povrchu či pod povrchem Měsíce nebo asteroidů.

Právě k tomuto směru fungování ji zavázal exekutivní příkaz, který podepsal před rokem prezident Donald Trump. NASA se do něj pouští přesto, že doposud neexistují mezinárodní ani právní shody na tom, jak takovou činnost provádět – existující velké dohody o vesmírném prostoru se touto otázkou zabývají vzhledem k jejich stáří spíše vágně.

Zatím je výzva značně konkrétní: do projektu se mohou zapojit společnosti z celého světa. Měly by posbírat na Měsíci mezi 50–500 gramy měsíční horniny neboli regolitu. Místo nálezu musí vždy identifikovat a fotograficky zdokumentovat – a pak práva na materiál převést na NASA.

Cenu agentura nestanovila, firmy mají začít přicházet s vlastními nabídkami, které pak budou posouzeny a vyhodnoceny. Podnik to ale bude do značné míry riskantní, protože dopředu dostanou zaplaceno jen 20 procent částky – zbytek až po úspěšném dokončení mise.

Měsíční vzorky

Shodou okolností přišlo toto oznámení těsně před výročím odebrání prvních vzorků měsíčních hornin automatickým systémem.

V září 1970 totiž zaznamenal sovětský vesmírný výzkum jeden ze svých výrazných úspěchů. Kosmická stanice Luna 16, která byla vypuštěna 12. září 1970, se stala první automatickou sondou, která dokázala sama odebrat a na Zem dopravit vzorky měsíčního povrchu. Její návratový modul dosedl na Zemi osm dní po startu.

Hmotnost nahodile získaného vzorku ale činila pouhých 101 gramů, zatímco například první američtí astronauti, kteří v červenci 1969 přistáli na Měsíci, Neil Armstrong a Edwin „Buzz“ Aldrin, přivezli 21,55 kilogramu vzorků hornin. Ze vzorku z Luny 16 putoval více než jeden gram i do laboratoří československých vědců. Následující Luna 17 už nesla lunochod, jehož přínos pro výzkum Měsíce byl mnohem významnější.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Globální oteplování urychluje stárnutí, ukazují výzkumy

Horko prokazatelně škodí lidskému zdraví, hlavně při vlnách veder. Dlouhodobé dopady nadměrného tepla pak urychlují komplex procesů, jimž se zjednodušeně říká stárnutí.
před 22 hhodinami

Hitler nezemřel, tvrdili Sověti. Ze záměrné lži je usvědčily zuby

Vůdce padl – hlásaly noviny celého světa po 30. dubnu, kdy si Adolf Hitler vzal život ve svém berlínském bunkru. Sotva ale lidé stačili v květnu oslavit konec války, už se objevily spekulace, že největší zločinec světa má být stále naživu. A stopy prý vedou do Jižní Ameriky, kam se měli vytratit i jiní vrcholní nacisté. Tuto dezinformaci, která přerostla v několik desetiletí trvající konspirační teorii, přitom cíleně vypustili Sověti.
10. 5. 2025

Nejbohatší lidé mají zásadní vliv na změny klimatu, popsal výzkum

Deset procent nejbohatších lidí na světě přispělo od roku 1990 ke dvěma třetinám globálního oteplování. Kdyby měl svět emise jako polovina chudších, tak by se změna klimatu v podstatě nekonala, konstatovala nová studie.
10. 5. 2025

Muži, ženy i děti. V Rovensku pod Troskami vyvraždili před osmdesáti lety 356 lidí

V Rovensku pod Troskami v Českém ráji se před osmdesáti lety, 10. května 1945, odehrál jeden z nejhorších válečných zločinů na severu Čech. Sovětští vojáci s partyzány a některými místními tu u školy zastřelili celkem 365 neozbrojených německých vojáků, civilistů, žen a dětí. Pravděpodobným motivem byla msta.
10. 5. 2025

Archeologové našli v Plzni zbytky vojenského tábora s polní nemocnicí

Vůbec poprvé v Evropě se archeologům podařilo přesně lokalizovat a prozkoumat relikty vojenského tábora spojeného s polní nemocnicí. V plzeňském Borském parku odhalil tým Fakulty filozofické Západočeské univerzity v Plzni pozůstatky zázemí 109. evakuační nemocnice Armády Spojených států, která v roce 1945 hrála klíčovou roli při osvobození města. Mezi nálezy zaujme odznak U.S. Army Nurse Corps – symbol obětavosti amerických zdravotnic.
9. 5. 2025

Břečka, nebo budoucnost? AI obrázky v sobě mají morbidní odér, říká expert

Reklamy na plakátech, titulní stránky časopisů, ale i lidskoprávní kampaně – to všechno lze vytvořit pomocí obrazových generátorů, které nahrazují práci kreativců, grafiků či fotografů. Jejich práci ale předtím bez souhlasu vytěžily, podotýká v rozhovoru pro ČT24 reklamní fotograf Adam Bartas. Vizuální kultura se podle něj nenávratně mění, což prý přinese i inflaci tohoto syntetického obsahu.
9. 5. 2025

Trumpova administrativa zrušila program podporující neslyšící vědce

Programy podporující diverzitu ve vědě čelí odporu vlády amerického prezidenta Donalda Trumpa. Teď došlo i na ty, které pomáhaly talentovaným neslyšícím studentům.
8. 5. 2025

Odtahovaly raněné přímo z boje. Na východní frontě bojovaly i patnáctileté dívky

Obsluhovaly protiletadlová děla, zachraňovaly raněné vojáky přímo uprostřed boje, a dokonce ostřelovaly nepřítele – ženy, které za druhé světové války byly na východní frontě, se do bojů zapojily naplno. A bylo mezi nimi dokonce zhruba tisíc statečných Čechoslovaček. Do armády a přímo mezi svištící bomby a granáty některé vstupovaly dokonce už v 15 letech. A také ony musely mnohdy snášet obtěžování od sovětských vojáků. Jejich touha bojovat byla ale silnější – přesto stále zůstávají ve stínu mužů.
7. 5. 2025
Načítání...