Pravěcí lovci setrvávali i přes zimu v chladných částech Evropy a nemigrovali za teplem do jižnějších oblastí. Naznačila to nová studie publikovaná v Journal of Archaeological Science, kterou vědci uskutečnili na jihu Polska.
Pravěké lovce mráz neodradil, ukázala studie. Během zimních měsíců zůstávali na severu Evropy
To, že kmeny před 27 500 lety lovily malá zvířata v nehostinných severoevropských pláních i během zimních měsíců, dokládá rozbor kostí polárních lišek.
Tým výzkumníků díky němu získal informace o tom, jak se tato zvířata v oblasti jižního Polska před smrtí pohybovala. Konkrétně prostřednictvím analýzy zubů daných šelem pak dokázal určit, ve kterém ročním období zemřely.
Například rozbor zubů od čtyř z 29 ulovených lišek ukázal, že každá z nich se narodila na jiném místě. Poté, co šelmy vyrostly, migrovaly desítky nebo stovky kilometrů, než je zabili lidé. Ti zvířata lovili nejen pro jejich maso a tuk, ale i pro huňatou kožešinu.
Podle další analýzy, která zahrnula zuby nejméně deseti lišek, byla většina zvířat zabita nejpravděpodobněji na konci zimy. Lišky přitom zemřely v různém věku.
„Náš výzkum ukazuje, že drsné zimní klima poslední doby ledové nepředstavovalo pro lidskou činnost žádnou překážku,“ poznamenal hlavní autor studie Alexander Pryor z Exeterské univerzity.
Více než 2400 kostí lišky polární bylo nalezeno nedaleko místa s velikou koncentrací mamutích ostatků v lokalitě na jihu Polska, kterou je Krakow Spadzista. „Vysoký počet nalezených liščích kostí naznačuje, že to, co se dělo, byla spíše úmyslná a organizovaná činnost než pouhý náhodný lov,“ dodal Pryor.
Krakow Spadzista byl během pozdního gravettienu jednou z nejsevernějších osídlených lokalit ve střední Evropě.