Noční křeče kradou lidem spánek. Vědci našli vitamin, který jim dokáže zabránit

Náhlé noční probuzení způsobené bolestivou křečí v nohách je časté hlavně u seniorů. Nejde sice o život ohrožující problém, ale může výrazně snižovat kvalitu života. Protože není snadné ho léčit, snaží se vědci přijít na to, jak mu předcházet.

Přicházejí v noci, bez varování a náhle. Uprostřed hlubokého spánku člověka probudí rychlý, silný a bolestivý stah lýtkového svalu. Přes spoustu „babských receptů“ neexistuje žádné snadné řešení – je prostě nutné nechat bolest nekonečné minuty odeznívat. Tento problém je nečekaně častý a až doposud se nevědělo, jak mu předcházet.

Tento fenomén má oficiální lékařské označení – říká se mu „noční svalové křeče dolních končetin“ a je známý pod zkratkou NLC. Alespoň jednou za život se s nimi potká asi 60 procent dospělých, u dvaceti procent je problém tak velký a bolestivý, že jim způsobuje zhoršenou kvalitu spánku. Někdy mohou být křeče spojené i s vážnějšími nemocemi. Problém je, že neexistuje léčba, jež by to řešila a současně neměla vážnější vedlejší účinky. Co s tím?

Čínští vědci teď popsali, jak by se dalo nočním křečím předcházet. Našli látku, která je pro zvládání tohoto problému výrazně účinnější než placebo. Předpokládali na základě předchozího výzkumu, že by tyto účinky mohl mít vitamin K2. A rozhodli se to ověřit v kvalitní dvojitě zaslepené, placebem kontrolované randomizované klinické studii.

Mezi možné příčiny nočních křečí v nohou patří:

  • dlouhé sezení (například při práci za stolem),
  • přetěžování svalů,
  • stání nebo práce na betonové podlaze,
  • špatné držení těla během dne,
  • selhání ledvin, diabetické poškození nervů, nedostatek minerálů a problémy s průtokem krve.

Zařadili do ní 199 lidí ve věku nad 65 let; právě u seniorů jsou totiž tyto potíže častější a nebezpečnější než u mladších osob. U všech zkoumaných se během dvou týdnů sledování vyskytly nejméně dva zdokumentované případy nočních křečí. Půlce z nich dali vědci vitamin K2 (jako menachinon 7), druhé půlce placebo. Ani testované osoby, ani vědci sami nevěděli, kdo dostal jakou látku. Samotný experiment pak trval osm týdnů.

Rozdíl byl významný

Vědce zajímalo jednak to, jestli bude nočních křečí méně, ale také zda nebudou slabší a kratší. Před nasazením vitaminu, respektive placeba, měly obě skupiny podobný počet nočních křečí – kolem 2,65 za týden.

Během pokusu se lidem, kteří dostávali vitamin, snížil týdenní počet NLC na 0,96. Naopak ve skupině s placebem dokonce stoupl průměrný počet křečí na 3,63 za týden. Rozdíl mezi skupinami byl podle autorů statisticky významný a trend byl patrný už v prvním týdnu.

Ve skupině s vitaminem došlo navíc i k významnému snížení závažnosti křečí – v průměru byly asi dvakrát snesitelnější než u lidí, kteří dostávali placebo. Pozitivní je i zjištění, že se nenašly žádné negativní dopady tohoto vitaminu.

Na základě výsledků vědci dospěli k závěru, že „suplementace vitaminem K2 významně snižuje frekvenci, intenzitu a trvání nočních křečí v nohou u starších dospělých bez nežádoucích účinků. Doporučují další a rozsáhlejší klinické studie, které by potvrdily účinnost a zkoumaly vliv vitaminu na kvalitu života a spánku u pacientů s častými nočními křečemi.

Kde získat vitamin K2

Vitamin K2 v podobě menachinonu se vyskytuje především v živočišných tucích, jako je máslo, sádlo nebo smetana. Dokáží ho také v těle vyrábět bakterie, jež žijí v tlustém střevu, novější studie ale naznačují, že to nestačí na úplné pokrytí potřeb lidského těla.

Tento vitamin se dá získat také v podobě potravinových doplňků nebo na předpis lékaře.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Antibiotika mohou zhoršit reakci kojenců na očkování, zjistila studie

Lidstvo nemá účinnější ochranu dětí před nakažlivými nemocemi, než jsou vakcíny. Řada faktorů ale může zhoršit reakci na ně. Vědci teď našli řešení na rozšířený problém.
před 5 hhodinami

Projděte si zprávu o evropském klimatu v mapách

Loňský rok byl pro Evropu nejteplejším v historii s rekordními teplotami na téměř polovině kontinentu a s rozsáhlými záplavami zejména v jeho západní části. Ve zprávě o stavu klimatu v Evropě to v úterý uvedla meteorologická služba Evropské unie Copernicus.
05:50Aktualizovánopřed 9 hhodinami

První jaderná elektrárna v USA začala využívat umělou inteligenci

Jak jaderná energetika, tak i umělá inteligence jsou užitečné nástroje, které ale při nesprávném využití mohou způsobit obrovské škody. První americká atomová elektrárna teď nasadila umělou inteligenci pro zjednodušení práce lidských zaměstnanců.
včera v 15:00

„Do září zjistíme příčinu autismu,“ slibuje americký ministr zdravotnictví

Americký ministr zdravotnictví Robert F. Kennedy mladší se zavázal k „masivnímu testování a výzkumnému úsilí“, aby do pěti měsíců určil příčinu autismu, píše server BBC. Odborníci varují, že nalezení příčin poruchy autistického spektra – složitého syndromu, který lékaři zkoumají po desetiletí – nebude jednoduché a snahu označili za zcestnou a nerealistickou.
včera v 12:00

Sahara bývala bujnou zelenou savanou s neznámým obyvatelstvem

Saharská poušť je jedním z nejvyprahlejších a nejpustších míst na Zemi. Táhne se od východního pobřeží severní Afriky k jejím západním břehům a toto území, které lze svou velikostí přirovnat k Číně nebo Spojeným státům, pojme jedenáct zemí. V dávných dobách však nebývalo tak nehostinné jako dnes. Ukazuje to i analýza nalezených ostatků.
včera v 10:39

První slonovinové nástroje lidé vyráběli mnohem dřív, než se čekalo. Našly se na Ukrajině

První nástroje vyrobené lidmi ze slonoviny mohly sloužit jako dětské imitace práce dospělých. Naznačuje to rozsáhlá analýzu artefaktů nalezených na Ukrajině.
včera v 07:30

Umělá inteligence spotřebuje do roku 2030 stejně elektřiny jako Japonsko

Datová centra budou do roku 2030 potřebovat dvakrát více energie než v současné době. Celková poptávka po elektřině z datových center se zvýší na 945 terawatthodin (TWh), což je o něco více než spotřeba elektřiny v Japonsku. Hlavním pohonem růstu bude umělá inteligence (AI), poptávka po elektřině z datových center pro AI by se měla do roku 2030 zvýšit až čtyřnásobně.
13. 4. 2025

Vědci popsali temnou diverzitu české krajiny. Ukazuje, jak moc je poškozená

V oblastech silně ovlivněných lidskou činností chybí rostlinné druhy, které by se na podobných stanovištích jinak přirozeně vyskytovaly. Jev označovaný jako temná diverzita zkoumají dvě stovky botaniků z celého světa v projektu DarkDivNet. Čeští odborníci pomohli vytvořit metodickou koncepci a shromáždili data z několika území v Čechách a na Moravě.
12. 4. 2025
Načítání...