Náhlé noční probuzení způsobené bolestivou křečí v nohách je časté hlavně u seniorů. Nejde sice o život ohrožující problém, ale může výrazně snižovat kvalitu života. Protože není snadné ho léčit, snaží se vědci přijít na to, jak mu předcházet.
Noční křeče kradou lidem spánek. Vědci našli vitamin, který jim dokáže zabránit
Přicházejí v noci, bez varování a náhle. Uprostřed hlubokého spánku člověka probudí rychlý, silný a bolestivý stah lýtkového svalu. Přes spoustu „babských receptů“ neexistuje žádné snadné řešení – je prostě nutné nechat bolest nekonečné minuty odeznívat. Tento problém je nečekaně častý a až doposud se nevědělo, jak mu předcházet.
Tento fenomén má oficiální lékařské označení – říká se mu „noční svalové křeče dolních končetin“ a je známý pod zkratkou NLC. Alespoň jednou za život se s nimi potká asi 60 procent dospělých, u dvaceti procent je problém tak velký a bolestivý, že jim způsobuje zhoršenou kvalitu spánku. Někdy mohou být křeče spojené i s vážnějšími nemocemi. Problém je, že neexistuje léčba, jež by to řešila a současně neměla vážnější vedlejší účinky. Co s tím?
Čínští vědci teď popsali, jak by se dalo nočním křečím předcházet. Našli látku, která je pro zvládání tohoto problému výrazně účinnější než placebo. Předpokládali na základě předchozího výzkumu, že by tyto účinky mohl mít vitamin K2. A rozhodli se to ověřit v kvalitní dvojitě zaslepené, placebem kontrolované randomizované klinické studii.
Mezi možné příčiny nočních křečí v nohou patří:
- dlouhé sezení (například při práci za stolem),
- přetěžování svalů,
- stání nebo práce na betonové podlaze,
- špatné držení těla během dne,
- selhání ledvin, diabetické poškození nervů, nedostatek minerálů a problémy s průtokem krve.
Zařadili do ní 199 lidí ve věku nad 65 let; právě u seniorů jsou totiž tyto potíže častější a nebezpečnější než u mladších osob. U všech zkoumaných se během dvou týdnů sledování vyskytly nejméně dva zdokumentované případy nočních křečí. Půlce z nich dali vědci vitamin K2 (jako menachinon 7), druhé půlce placebo. Ani testované osoby, ani vědci sami nevěděli, kdo dostal jakou látku. Samotný experiment pak trval osm týdnů.
Rozdíl byl významný
Vědce zajímalo jednak to, jestli bude nočních křečí méně, ale také zda nebudou slabší a kratší. Před nasazením vitaminu, respektive placeba, měly obě skupiny podobný počet nočních křečí – kolem 2,65 za týden.
Během pokusu se lidem, kteří dostávali vitamin, snížil týdenní počet NLC na 0,96. Naopak ve skupině s placebem dokonce stoupl průměrný počet křečí na 3,63 za týden. Rozdíl mezi skupinami byl podle autorů statisticky významný a trend byl patrný už v prvním týdnu.
Ve skupině s vitaminem došlo navíc i k významnému snížení závažnosti křečí – v průměru byly asi dvakrát snesitelnější než u lidí, kteří dostávali placebo. Pozitivní je i zjištění, že se nenašly žádné negativní dopady tohoto vitaminu.
Na základě výsledků vědci dospěli k závěru, že „suplementace vitaminem K2 významně snižuje frekvenci, intenzitu a trvání nočních křečí v nohou u starších dospělých bez nežádoucích účinků. Doporučují další a rozsáhlejší klinické studie, které by potvrdily účinnost a zkoumaly vliv vitaminu na kvalitu života a spánku u pacientů s častými nočními křečemi.
Kde získat vitamin K2
Vitamin K2 v podobě menachinonu se vyskytuje především v živočišných tucích, jako je máslo, sádlo nebo smetana. Dokáží ho také v těle vyrábět bakterie, jež žijí v tlustém střevu, novější studie ale naznačují, že to nestačí na úplné pokrytí potřeb lidského těla.
Tento vitamin se dá získat také v podobě potravinových doplňků nebo na předpis lékaře.