Noční křeče kradou lidem spánek. Vědci našli vitamin, který jim dokáže zabránit

Náhlé noční probuzení způsobené bolestivou křečí v nohách je časté hlavně u seniorů. Nejde sice o život ohrožující problém, ale může výrazně snižovat kvalitu života. Protože není snadné ho léčit, snaží se vědci přijít na to, jak mu předcházet.

Přicházejí v noci, bez varování a náhle. Uprostřed hlubokého spánku člověka probudí rychlý, silný a bolestivý stah lýtkového svalu. Přes spoustu „babských receptů“ neexistuje žádné snadné řešení – je prostě nutné nechat bolest nekonečné minuty odeznívat. Tento problém je nečekaně častý a až doposud se nevědělo, jak mu předcházet.

Tento fenomén má oficiální lékařské označení – říká se mu „noční svalové křeče dolních končetin“ a je známý pod zkratkou NLC. Alespoň jednou za život se s nimi potká asi 60 procent dospělých, u dvaceti procent je problém tak velký a bolestivý, že jim způsobuje zhoršenou kvalitu spánku. Někdy mohou být křeče spojené i s vážnějšími nemocemi. Problém je, že neexistuje léčba, jež by to řešila a současně neměla vážnější vedlejší účinky. Co s tím?

Čínští vědci teď popsali, jak by se dalo nočním křečím předcházet. Našli látku, která je pro zvládání tohoto problému výrazně účinnější než placebo. Předpokládali na základě předchozího výzkumu, že by tyto účinky mohl mít vitamin K2. A rozhodli se to ověřit v kvalitní dvojitě zaslepené, placebem kontrolované randomizované klinické studii.

Mezi možné příčiny nočních křečí v nohou patří:

  • dlouhé sezení (například při práci za stolem),
  • přetěžování svalů,
  • stání nebo práce na betonové podlaze,
  • špatné držení těla během dne,
  • selhání ledvin, diabetické poškození nervů, nedostatek minerálů a problémy s průtokem krve.

Zařadili do ní 199 lidí ve věku nad 65 let; právě u seniorů jsou totiž tyto potíže častější a nebezpečnější než u mladších osob. U všech zkoumaných se během dvou týdnů sledování vyskytly nejméně dva zdokumentované případy nočních křečí. Půlce z nich dali vědci vitamin K2 (jako menachinon 7), druhé půlce placebo. Ani testované osoby, ani vědci sami nevěděli, kdo dostal jakou látku. Samotný experiment pak trval osm týdnů.

Rozdíl byl významný

Vědce zajímalo jednak to, jestli bude nočních křečí méně, ale také zda nebudou slabší a kratší. Před nasazením vitaminu, respektive placeba, měly obě skupiny podobný počet nočních křečí – kolem 2,65 za týden.

Během pokusu se lidem, kteří dostávali vitamin, snížil týdenní počet NLC na 0,96. Naopak ve skupině s placebem dokonce stoupl průměrný počet křečí na 3,63 za týden. Rozdíl mezi skupinami byl podle autorů statisticky významný a trend byl patrný už v prvním týdnu.

Ve skupině s vitaminem došlo navíc i k významnému snížení závažnosti křečí – v průměru byly asi dvakrát snesitelnější než u lidí, kteří dostávali placebo. Pozitivní je i zjištění, že se nenašly žádné negativní dopady tohoto vitaminu.

Na základě výsledků vědci dospěli k závěru, že „suplementace vitaminem K2 významně snižuje frekvenci, intenzitu a trvání nočních křečí v nohou u starších dospělých bez nežádoucích účinků. Doporučují další a rozsáhlejší klinické studie, které by potvrdily účinnost a zkoumaly vliv vitaminu na kvalitu života a spánku u pacientů s častými nočními křečemi.

Kde získat vitamin K2

Vitamin K2 v podobě menachinonu se vyskytuje především v živočišných tucích, jako je máslo, sádlo nebo smetana. Dokáží ho také v těle vyrábět bakterie, jež žijí v tlustém střevu, novější studie ale naznačují, že to nestačí na úplné pokrytí potřeb lidského těla.

Tento vitamin se dá získat také v podobě potravinových doplňků nebo na předpis lékaře.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Na Tchaj-wanu se našla čelist denisovana, pravěkého bratrance neandertálců

Objev čelisti denisovana na asijském ostrově naznačuje, že se pravěcí příbuzní lidí rozšířili dál, než se předpokládalo. Současně jde o jeden z nejlépe dochovaných důkazů existence těchto prehistorických hominidů.
před 17 hhodinami

Astronomové pozorovali černou díru, která přerušila půst

Vědci pozorovali u černé díry zvláštní, velmi silné záblesky energie. Připomínaly situaci, jako by černá díra trhala na kusy hvězdu – jenže dalekohled tam žádnou hvězdu nedetekoval. Astronomové řeší, co se v hlubokém vesmíru vlastně stalo.
před 19 hhodinami

Skupina více než 60 kosatek na západě Austrálie zabila plejtváka obrovského

Skupina více než 60 kosatek na západě Austrálie ulovila a zabila asi 18metrového plejtváka. Napsal to australský web ABC. Incident se odehrál v oblasti, kde se ve velkém množství nachází různorodá mořská flóra a fauna.
před 21 hhodinami

Předpověděl nacistickou okupaci. Zapomenutý příběh Antonína Hrona

Četli vojenské časopisy, tajně poslouchali hovory dělníků v podzemce, ale i špehovali a opíjeli německé vojáky – to byly jen některé z činností československého vojenského atašé Antonína Hrona a jeho spolupracovníků v Berlíně před vypuknutím druhé světové války. Získávali netradičními způsoby zprávy o formující se německé armádě, přestože jim za to hrozil okamžitý trest smrti. Díky získaným informacím v předvečer německé okupace 14. března 1939 také Hron varoval pražské zpravodajce, že do Československa vpadnou nacisté. Zemřel před 80 lety a historici nyní pátrají po jeho příbuzných.
před 23 hhodinami

Zapírali, přiznali se, zapírají. Rusové opět odmítají vinu za masakr v Katyni

Intelektuálové, vojáci, duchovní, elita polského národa – před 85 lety zavraždili Sověti v lese u Katyně a na dalších místech přes dvacet tisíc polských zajatců. V dubnu 1940 postříleli zadržené ranou do týlu a zahrabali je do několika hromadných hrobů. Po třech letech pak mrtvé objevila postupující německá armáda. A začalo kolo obviňování propletené s propagandou nacistickou i komunistickou. Teprve 13. dubna 1990 Rusko oficiálně uznalo svoji vinu na masakru a odtajnilo i usvědčující dokumenty. V posledních měsících ale ruská bezpečnostní služba vinu Moskvy opět popírá a vrací se tak o téměř století zpět.
včera v 06:00

V Jižním Súdánu umírají lidé na choleru. Chybí tam zrušená americká pomoc

Omezení peněz pro americkou rozvojovou agenturu USAID se už začíná negativně projevovat. Podle humanitární organizace Save the Children zemřelo v Jižním Súdánu osm lidí nakažených cholerou. Nedostalo se jim totiž lékařské péče, která byla až donedávna financovaná právě Spojenými státy. Obavy panují také o pokles dostupnosti vakcín proti dalším nakažlivým nemocem jako ebola nebo AIDS.
10. 4. 2025

AI ovlivní víc než dvě pětiny pracovních míst v Česku, říká analýza

Pracovní trh v České republice projde v dalších letech zásadními změnami; hlavní vliv bude mít stále větší využívání takzvané generativní umělé inteligence (AI). Česká populace ale bude stárnout tak rychle, že k péči o seniory bude zapotřebí stále nových pracovních míst. A to by mělo dopady AI minimálně kompenzovat.
10. 4. 2025

Britská vláda pracuje na AI systému, který má předvídat vraždy

Britská vláda ve spolupráci s vědci vyvíjí systém, jehož cílem je s pomocí umělé inteligence předpovědět, kdo by se mohl dopustit vážných násilných trestných činů včetně vražd, a to za pomoci analýzy dat policie a vězeňské služby. Píše to server deníku The Guardian. Kritici se obávají toho, že systém bude Brity nespravedlivě profilovat na základě citlivých osobních údajů.
10. 4. 2025
Načítání...