Není mlha jako mlha. U nás jsou běžné radiační, u moře zase advekční

Letošní listopad naplňuje typické představy o podobě počasí v předposledním měsíci v roce. O mlhy a nízkou oblačnost není nouze, slunce svítí většinou jen na horách. Většina lidí toto počasí nemá úplně v oblibě, i když mlha v přírodě, třeba v lese, může být romantická. A samozřejmě záleží i na tom, z jakého místa mlhu sledujeme – třeba pohled z hor na údolí zahalená do mlhy může být velmi působivý, zejména na časosběrném videu.

Mlhu sice každý známe, ale ne každému je úplně jasné, jak vzniká a z čeho se skládá. Obecně jde o zakalení spodních vrstev atmosféry přímo nad zemským povrchem vodními kapičkami (o průměru 0,005 až 0,05 milimetru) nebo ledovými částečkami, přičemž – a to je důležité – je dohlednost nižší než jeden kilometr.

Pokud mikroskopické vodní kapičky vody snižují dohlednost na více než kilometr (ale méně než 10 kilometrů), hovoříme o kouřmu. Mlha má obecně bělavé zabarvení, nicméně v průmyslových oblastech může být našedlá, někdy až nahnědlá či nažloutlá – a to svědčí o přítomnosti znečišťujících látek, které si do ovzduší pouštíme sami. Platí, že při mlze je relativní vlhkost 100 procent (takže prádlo opravdu neusušíte), obvykle nepříliš velká rychlost větru a takzvané stabilní teplotní zvrstvení atmosféry, tedy pokles teploty vzduchu s výškou je malý, velice často se vyskytuje inverze teploty.

9 minut
Jak se fotí podzimní mlha? Vezměte si stativ a teplé prádlo, radí fotograf
Zdroj: ČT24

Mimochodem, pokud jde o mikrostrukturální složení, není rozdíl mezi mlhou a oblakem – nahromadění kapiček (ledových částeček) u země je mlhou, v určité výšce nad zemí oblakem (a pro turisty v horách je ten oblak právě mlhou, jsou-li v něm).

Jak se rodí mlha

Možností, které vedou ke vzniku mlh, je vícero. V našich podmínkách a v této roční době jde nejčastěji o takzvanou mlhu radiační neboli mlhu z vyzařování. Vzniká tak, že se od povrchu země ochlazeného vyzařováním ochladí přilehlé vrstvy natolik, že dojde ke kondenzaci vodní páry. Tyto mlhy vznikají typicky při jasném nebi, slabém větru nebo bezvětří a také při inverzi. V tomto případě panují vhodné podmínky pro intenzivní ochlazování vzduchu od povrchu a mlha se pak postupně šíří vzhůru. Čím delší noc, tím mohutnější může mlha být.

Koncem podzimu a v zimě, když slunce má jen malou „sílu“, mohou tyto mlhy přetrvávat i přes den a sahat do výšek několika set metrů nad povrchem. U země se přes den může dohlednost přechodně zlepšovat – mlha se jakoby zvedá od země vzhůru. Ve studeném období mohou mlhy tohoto typu přetrvávat řadu dní, než dojde k výraznější změně povětrnostní situace a likvidaci mlhy.

Na podzim a v zimě jsou rovněž časté mlhy vznikající při vypařování z relativně teplého povrchu vody do studeného vzduchu – to jsou ty známé pásy a chuchvalce mlh nad hladinami rybníků, jezer, přehrad nebo řek. Ideálně se jim daří v údolích, neboť po jejich svazích pak klesá za noci ochlazený, a tedy těžký vzduch nad teplou vodní plochu. Díky tomu, že voda je teplejší než vzduch, dochází k výparu z vodní hladiny i při dosažení stoprocentní relativní vlhkosti, další vodní pára pak už musí kondenzovat a vzniká mlha.

Občas se u nás vyskytují i mlhy advekční, které vznikají při proudění teplého a vlhkého vzduchu nad studenou zemí pokrytou sněhem. Od sněhu se pak teplý vzduch ochlazuje a díky vysokému obsahu vlhkosti dochází ke vzniku zpravidla plošně rozsáhlých mlh. Podobným způsobem vznikají mlhy i nad mořem, když proudí vzduch z oblasti s teplejším povrchem vody do oblasti s povrchem chladnějším. Typickým příkladem v tomto směru jsou mlhy u New Foundlandu, kde se stýká teplý Golfský proud a studený proud Labradorský, přičemž mlhy se tam vyskytují více než 200 dnů v roce.

České mlhy

V Česku se mlhy vyskytují nejčastěji na horách, což ale souvisí s tím, že horské polohy jsou častěji v mracích, které pozorovatelé vnímají jako mlhu. V nížinách je průměrný počet dní s mlhou za rok většinou mezi 50 a 70, s rostoucí nadmořskou výškou stoupá a v nejvyšších polohách hor přesahuje i 150 dnů. Mezi nimi jsou ale i dny, kdy se mlha vyskytla třeba jen ráno, rozhodně nemusí přetrvávat až do večera, jak zažíváme v poslední době.

A zajímavé je, že ne všude se nejčastěji vyskytují mlhy v listopadu. V nížinách Čech je to častěji v říjnu, podobně jako na střední a severní Moravě, kdežto maximum v listopadu platí pro Českomoravskou vrchovinu a třeba Praděd. Na jižní Moravě jsou dokonce ještě o něco častější mlhy až v prosinci a lednu. A prosincové maximum najdeme i na většině horských stanic.

Jinými slovy, období od října do prosince je u nás dobou mlhám zaslíbenou.

Mlha jako taková může být i nebezpečným jevem – zejména kvůli snížení dohlednosti v silniční a letecké dopravě. Povětrnostní služby některých států proto v případě očekávaného výskytu husté mlhy vydávají varování (například i Slovensko). V Česku se vydává výstraha pouze při očekávaném výskytu mrznoucí mlhy, s dohledností pod 200 metrů. V takovém případě hrozí riziko tvorby námrazy, která může být nebezpečná pro řidiče. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Útroby Země jsou plné vodíku. Oxfordští vědci mluví o zdroji energie na tisíce let

Vodík je sice vydáván za bezemisní zdroj energie, ale při jeho zpracování skleníkové plyny vznikají. Britští vědci teď popsali, kde by lidstvo mohlo vzít obrovské množství tohoto plynu.
před 1 hhodinou

Kolektivní imunita už nedrží spalničky v šachu, varuje vědec

Předpokládá se, že očkování proti spalničkám zachránilo v letech 1974–2024 na celém světě více než 93 milionů životů a snížilo celkovou dětskou úmrtnost. Teď se ale tato nemoc vrací.
před 5 hhodinami

Arktida reaguje na změny klimatu velmi různorodě, ukázal čtyřicetiletý výzkum

Arktida zůstává podle nové studie i přes plošné oteplování, které tam probíhá, stále velmi různorodá. Reakce arktických rostlin na klimatickou změnu se v různých oblastech značně liší, ukazuje výzkum mezinárodního týmu vědců, mezi nimiž byl i zástupce českobudějovického biologického centra.
před 6 hhodinami

Pyl ve vzduchu trápí alergiky, může ale také přinášet déšť

Pylová sezona je aktuálně v plném proudu. Své o tom vědí hlavně alergici, nyní zejména ti, kteří jsou citliví na pyl trav. Množství pylu ve vzduchu je kromě vlastních fenofází rostlin významně ovlivněno také charakterem počasí. Zejména při slunečném, suchém a mírně větrném počasí může být ve vzduchu až mimořádné množství pylu. Nicméně pyl dokáže ovlivnit naopak samotné počasí. Účastní se procesu vzniku srážek.
včera v 16:35
Načítání...