Astronomové s pomocí Hubbleova vesmírného teleskopu změřili dosud největší známou kometu, jejíž jádro má délku přes 130 kilometrů. Informovala o tom americká kosmická agentura NASA.
NASA změřila zatím největší kometu. Její jádro má délku 130 kilometrů, na Zemi nemíří
Kometu Bernardinelli-Bernstein, známou i pod číselným označením C/2014 UN271, vědci objevili už v roce 2010, teprve teď ale dokázali vypočítat velikost tělesa pohybujícího se na okraji Sluneční soustavy. Její jádro má průměr přes 130 kilometrů a těleso váží 500 bilionů tun, což je stotisíckrát více než hmotnost běžně pozorovaných komet, píše NASA. Je zhruba padesátkrát větší než většina dalších známých komet.
Obří kometa se pohybuje rychlostí přes 35 tisíc kilometrů v hodině a pro Zemi nepředstavuje žádné ohrožení. Ke Slunci se nepřiblíží více než na vzdálenost zhruba 1,5 miliardy kilometrů, což je o něco více než vzdálenost, kterou dělí Slunce od Saturnu, a stane se tak až v roce 2031.
„Vždycky jsme tušili, že tato kometa bude velká, protože je velmi jasná, ačkoli se pohybuje v tak velké vzdálenosti. Nyní jsme to potvrdili,“ citoval deník The Times astronoma Davida Jewitta z Kalifornské univerzity.
Kometa Bernardinelli-Bernstein zřejmě pochází z takzvaného Oortova oblaku. To je mračno asi bilionu dlouhoperiodických komet, které se nacházejí asi ve vzdálenosti 7500 až patnáct tisíc miliard kilometrů od Slunce, a je tak zřejmě nejsvrchnější vrstvou Sluneční soustavy. Kometa se pohybuje na eliptické dráze a jeden oběh kolem Slunce jí trvá tři miliony let. V jejím nejvzdálenějším bodě je asi půl světelného roku od Slunce.