NASA nenápadně zrušila vědecký program sledující skleníkové plyny

Americká vesmírná agentura NASA oznámila, že ruší program, který za 10 milionů dolarů ročně sledoval uhlík a metan v atmosféře. Tyto dva prvky jsou klíčovými při vzniku skleníkového efektu a mají zásadní dopad na změny klimatu.

Ve čtvrtek o tom informoval mluvčí kosmické agentury. Jednalo se o program nazvaný Carbon Monitoring Systém (neboli CMS); sledoval zdroje a ukládání uhlíku a podle toho pak vytvářel modely ve vysokém rozlišení toků uhlíku na Zemi.

Jako první o tom informoval vědecký časopis Science: „Administrativa prezidenta Trumpa potichu zabila CMS,“ oznámil na webu. Současně tuto změnu označil jako „další z mnoha útoků na klimatologii ze strany Bílého domu“.

V článku se také uvádí, že NASA odmítla poskytnout zdůvodnění pro tento krok kromě obligátních „obav z udržení rozpočtu a důležitějších vědeckých priorit v rámci rozpočtu“. Mluvčí NASA Steve Cole oznámil, že o programu CMS se v návrzích rozpočtů nic nepsalo – a to už od března. Díky tomu „mohla administrativa tento krok udělat“. Na žádost agentury AFP o komentář reagoval Cole tím, že Donald Trump navrhl seškrtat projekt CMS a čtyři vědecké mise zkoumající Zemi už vloni – jedním z nich byl Orbiting Carbon Observatory 3 (OCO-3).

Nakonec to pro tyto čtyři mise dopadlo dobře – Kongres se rozhodl, že je považuje za natolik hodnotné, aby se vešly do rozpočtu schváleného v dubnu 2018. Projekt CMS však mezi nimi nebyl, takže byl zrušen přesně, jak bylo Trumpovou administrativou plánováno. Mluvčí Cole potvrdil, že NASA ještě vědce nechá dokončit výzkum, který v rámci tohoto projektu probíhá, nové plány už však nebudou vznikat.

Trumpova administrativa a klimatická změna

Donald Trump v minulosti mnohokrát kritizoval zprávy vědců o klimatických změnách. Držel se tohoto přístupu i poté, co se stal prezidentem Spojených států a v červnu 2017 oznámil, že USA odstoupí od pařížské dohody o klimatu z roku 2015. Smlouva podepsaná 195 zeměmi je podle něj pro Američany neúnosně drahá.

Trump tehdy v projevu uvedl, že plní sliby, které Američanům dal během předvolební kampaně, a hodlá prosazovat jejich zájmy. „Proto, abych mohl naplnit svou povinnost chránit Ameriku a její občany, Spojené státy odstoupí od Pařížské klimatické dohody,“ sdělil.

Trump argumentoval tím, že smlouva zvýhodňuje jiné země na úkor Američanů, vůči jejichž ekonomice je naopak drakonická. Spojené státy tak končí s přispíváním do klimatických fondů, které byly pařížskou dohodou ustanoveny.

Kritikem rozhodnutí je například Kelly Sims Gallagherová, ředitelka Mezinárodního centra pro environmentální politiku na Tuffově univerzitě. „Pokud nemůžete měřit redukci emisí, nemůžete se spolehnout, že země dodržují dohodu,“ uvedla pro Science. „Zrušení CMS je vážnou chybou.“

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Rektorem Univerzity Palackého v Olomouci bude Michael Kohajda

Univerzitu Palackého (UP) v Olomouci následující čtyři roky coby rektor povede dosavadní proděkan právnické fakulty Michael Kohajda. Je také poslancem za KDU-ČSL. Rektorem jej ve středu zvolil Akademický senát UP ve druhém kole, kde porazil Tomáše Opatrného z katedry optiky přírodovědecké fakulty. O funkci se ucházelo šest kandidátů.
17:25Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Vědci z MIT vymysleli nový způsob výroby čpavku. Práci odvede „Továrna Země“

Bez čpavku by neexistovala moderní civilizace. Je klíčový v dusíkatých hnojivech pro moderní zemědělství, bez něj by se nedalo nasytit lidstvo. Teď skupina vědců z prestižní americké univerzity MIT vymyslela způsob, jak ho vyrábět bez elektřiny a mnohem ekologičtěji.
před 6 hhodinami

Důkazy podpořily hypotézu o megapovodni, která zavodnila Středozemní moře

Před miliony lety Středozemní moře vyschlo. Stala se z něj solná pláň, v níž nemohlo nic přežít. Ale pak do ní pronikly vody Atlantského oceánu. Podle nové studie ne pomalu a postupně, ale rychlou a masivní povodní.
před 9 hhodinami

Bělení korálů u Austrálie je katastrofální, konstatuje studie

Australští vědci popsali, jak rozsáhlé je takzvané bělení nebo blednutí korálů na Velkém bariérovém útesu. Označili ho za katastrofální. Útesu se přitom toto blednutí, které významně přispívá k úmrtnosti korálů, dříve většinou vyhýbalo.
před 11 hhodinami

Léky jako ibuprofen by mohly pomoci proti demenci, tvrdí britská studie

Protizánětlivé léky, tedy antibiotika, léky proti virům a některá očkování by podle odborníků mohly pomoci v boji s demencí. Používání přípravků schválených na jiné nemoci by také mohlo významně zrychlit hon za vznikem léku proti demenci. S odkazem na novou britskou studii o tom píše server deníku The Guardian.
před 14 hhodinami

Osamělost ničí zdraví. Vědci teď popsali proteiny, které se na tom podílejí

Osamělost se už dlouho spojuje se špatným zdravotním stavem. Jde ale o natolik složitý problém spojený s mnoha různými vlivy, že se jen složitě určuje, co je vlastně příčina a co následek. Teď přišla skupina vědců s analýzou, která popisuje, jaké konkrétní proteiny jsou s osamělostí spojené.
včera v 16:16

Tání permafrostu přímo ohrožuje tři miliony lidí, varuje studie

Permafrostu se dříve říkalo věčně zmrzlá půda. Rychlost klimatických změn v posledních desetiletích ale prokázala, že věčnost je v tomto případě velmi diskutabilní. A nyní už vědci mapují dopady, které tání permafrostu má přímo na komunity, které žijí v příslušných oblastech.
včera v 13:20

Méně kyslíku může srdci prospět. Je odolnější vůči infarktu, ukázal český výzkum

Méně kyslíku, například po dlouhodobém pobytu ve vysokých horách, může prospívat srdečním buňkám. Lépe si pak poradí třeba s infarktem, popsal ve studii Fyziologický ústav Akademie věd ČR (FGÚ AV ČR).
včera v 11:08
Načítání...