To nejlepší z inovací českých univerzit bude letos k vidění na mezinárodním veletrhu Expo v japonské Ósace. V rámci přehlídky vysokých škol je má český dům představit zástupcům z více než sto šedesáti zemí. Univerzity tam chtějí ukázat dobré nápady proměněné v konkrétní technologie, které pomáhají lidem.
Na Expu v Ósace se mají představit originální české vynálezy
Na první pohled úplně obyčejná deka je ve skutečnosti napuštěná speciálním roztokem, díky kterému dokáže bezpečně uhasit drobné požáry. „Obsahuje i tepelný štít, který vás ochrání před žárem. Takže ji dokážete použít k uhašení požáru, ale zároveň i jako ochranný prostředek proti tomu, abyste byl spálen,“ vysvětluje Michal Jedlička, který je spolumajitelem společnosti, jež deku vyrábí.
Její použití je velmi jednoduché, až intuitivní. Stačí ji za poutko vytáhnout a během několika sekund svého majitele ochrání před plameny. A právě tato hasební deka je jednou z technologií, které šest českých spin-offů přiveze v červenci do japonské Ósaky, aby tam ukázaly celému světu, jaké nápady dokáže proměnit ve skutečnost český univerzitní výzkum.
Konkrétně tyto deky vznikaly ve spolupráci s 1. lékařskou fakultou univerzity Karlovy a výzkumným centrem Biocev. Do Japonska se dostaly i díky tomu, že splňují téma veletrhu. „Což je záchrana životů a posilování životů. Do toho spadají například technologie, které nějakým způsobem pomáhají ochraňovat lidské zdraví nebo dostupnější a bezpečnější energie,“ vysvětluje analytik Pavel Švec z Karlovy univerzity.
A to řeší i další startup, který do Japonska zavítá – plzeňský Pinflow. Za inovaci průtokových baterií získala firma v roce 2022 i cenu Neuron za propojení vědy a byznysu. Zatímco u klasických lithiových baterií jsou výkon a kapacita neoddělitelnými parametry, u průtokových baterií fungují samostatně.
„Díky našemu vývoji na univerzitách jsme byli schopni docílit velkých proudových hustot, zhruba o třicet až čtyřicet procent větších, než jsou současná řešení na trhu,“ konstatuje spolumajitel společnosti Jaromír Pocedič. Baterie tak můžou být levnější a větší. I tady doufají, že jejich nápad v Japonsku zaujme a české řešení se tak dostane do světa.
Expo v Ósace
Expo 2025 bude světová výstava, která se bude konat v roce 2025 v Ósace v Japonsku. Výstava proběhne od dubna do října na umělém ostrově a zaměří se na to, jak lze využívat roboty a umělou inteligenci pro veřejné blaho. Půjde o druhou světovou výstavu pořádanou v Ósace. První se zde konala v roce 1970.
Česko bude mít na výstavě vlastní pavilon, který navrhlo studio Apropos Architects. Během výstavy se tam má představit více než dvě stě umělců ve více než třiceti hudebních, scénických a cross-žánrových projektech. Česko tam takto zastoupí především projekty z oblasti klasické hudby, jako je například Česká filharmonie, Komorní sólisté Českého rozhlasu nebo Komorní orchestr Plzeňské filharmonie.
Pomyslnou vlajkovou lodí českého kulturního programu se má stát Národní den 24. července 2025, na kterém se představí ve společném vystoupení Cirk La Putyka a Česká filharmonie, Dětský sbor Českého rozhlasu a hudebnice Aiko.