Muskova miniponorka v Thajsku nepomůže, může však zachraňovat ve vesmíru

Elon Musk nabídl thajským záchranářům miniponorku, která by mohla pomoci zachránit uvězněné chlapce z jeskynního systému. Na místo s ní dorazil osobně v úterý 10. července.

„Je vytvořena z raketových součástek a pojmenována Divočák po fotbalovém týmu chlapců,“ napsal podnikatel na Twitteru. S největší pravděpodobností nebude k záchraně chlapců vůbec využitá – pro manipulaci v těsném jeskynním systému je nepraktická; přesto zřejmě nějaký smysl mít bude.

„S nějakými úpravami by mohla fungovat jako únikový model ve vesmíru,“ oznámil Musk, šéf společnosti SpaceX, včera na Twitteru.

Akce a reakce

Hned, jak se ukázalo, že mladí fotbalisté a jejich trenér jsou naživu, oslovili Elona Muska na Twitteru jeho fanoušci s dotazem, jak může technologicky nejvyspělejší společnost světa dětem uvězněným v jeskyni pomoci. Musk okamžitě reagoval a s pomocí několika inženýrů z jeho společností Boring Company a SpaceX na řešení začal pracovat.

Zpočátku zvažovali něco jako nafukovací trubice, které by vytvořily v jeskynních chodbách tunely – těmi by chlapce protáhli ven. Když tuto myšlenku opustili, zaměřili se na miniponorku. Muskův tým začal pracovat na malé ponorce velké akorát tak pro malého chlapce. Základem je trubice na přenos kyslíku, která původně vznikla pro raketu Falcon 9. Na vnější straně jsou umístěné kyslíkové nádrže, vlastní pohon nemá – jen několik madel na bocích.

Musk nechal ponorku testovat v potápěčských bazénech v losangeleské škole Palisades Charter High School – okamžitě po jejich úspěchu byla naložena do letadla a po sedmnáctihodinovém letu přistála v Thajsku.

Mezitím v Thajsku

V té době se ale situace v zatopené jeskyni začala komplikovat. Předpovědi počasí říkaly, že monzuny přinesou do oblasti silné deště a hrozí tedy další zatopení jeskyní. Přesto, jak rychle Muskův tým na miniponorce pracoval, nestačilo to; bylo potřeba dostat chlapce z jeskyně co nejdříve.

Na ponorku se nedalo čekat, podle zpráv v tisku by navíc byla pro úzké chodby příliš neobratná. Negativně se k tomuto záměru vyjádřil ve vysílání ČT24 také Michal Novák ze Speleologické záchranné služby: „Hodnotím to jako science fiction. Když si představíme, že mají potíže projít, sundávají si lahve ze zad, mají je před sebou,“ upozornil.

Test průnikem úzkou chodbou:

Musk v úterý oznámil, že nepokládá energii vynaloženou na vývoj miniponorky za ztracenou, i kdyby nebyla v Thajsku vůbec použita. Koncept, který při jejím bleskovém vývoji využil, se bude hodit při dalších možných záchranných operacích na Zemi – ale také možná ve vesmíru.

Ještě důležitější ale podle komentářů v odborném tisku je, jak rychle a pohotově dokázal Musk zareagovat, a také to, jak ideálně funguje crowdsourcing ve vývoji a výrobě tak složitého tělesa, jako miniponorka. Musk se současně se světem rozdělil o většinu projektové dokumentace, která je zásadní pro vývoj dalších podobných plavidel.

Proč to dělá?

Elon Musk dokáže velmi obratně spojit marketingové kampaně s opravdovou pomocí. V současné době se mu rozhodně pozitivní PR hodí – v polovině června oznámil, že jeho společnost Tesla propustí 3600 zaměstnanců, což představuje zhruba devět procent jeho pracovní síly. Firma se tak snaží omezit náklady a zlepšit hospodaření, argumentoval Musk. Propuštění má podle něj i pomoci zjednodušit strukturu řízení společnosti.

Propuštění se má dotknout hlavně zaměstnanců v administrativě, protože firma se snaží snížit náklady, ale zároveň neohrozit výrobu svého vozu Model 3 určeného pro masový trh.

Musk upozornil, že rozhodnutí je motivováno hlavně snahou vrátit se k ziskovému hospodaření. Dodal, že firma dál bude potřebovat další zaměstnance do výroby. Tesla za 15 let svého fungování nikdy nevykázala roční zisk. Za dobu téměř osmi let, kdy je veřejně obchodovanou společností, vykázala zisk jen ve dvou čtvrtletích.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Mechanismus z Antikythéry mohl být nefunkční, naznačuje studie

Nejslavnější mechanický stroj z antiky – mechanismus z Antikythéry – dalece převyšuje jakékoliv jiné technologie z této doby. Nový výzkum ale otestoval hypotézu, že ve skutečnosti to zase takový zázrak nebyl.
26. 4. 2025

Unikátní novodobý zlatý poklad našli turisté u Dvora Králové nad Labem

Dva turisté objevili v únoru u Dvora Králové nad Labem novověký poklad v odhadované hodnotě přes sedm a půl milionu korun. Dvě schránky, které obsahovaly zlaté mince, šperky a další předměty o celkové hmotnosti sedm kilogramů, nálezci odevzdali do Muzea východních Čech v Hradci Králové. Zaručeně zlaté jsou mince o váze téměř čtyři kilogramy. Další kovové předměty vědci analyzují.
25. 4. 2025Aktualizováno25. 4. 2025

Rakovina krade motivaci. Vědci popsali, jak ovládne mozek

Lidé trpící rakovinou přicházejí o vůli bojovat, často marně hledají sílu dál žít. Až doposud věda předpokládala, že je to vedlejší dopad únavy z nemoci, ale teď našli přímo způsob, jak rakovina připravuje mozek o motivaci.
25. 4. 2025
Doporučujeme

Zabili Heydricha i posílali depeše. Válku přežila jen polovina parašutistů

Byla jich stovka, přišli z nebes a fatálně ovlivnili průběh druhé světové války – českoslovenští parašutisté vyslaní z Velké Británie měli na území tehdejšího protektorátu plnit rozmanité úkoly. Od sabotáží a předávání informací exilové vládě až po útoky na přední představitele nacistické správy. V podstatě počítali s tím, že se do vlasti vrací pro smrt. Konce války se jich dožila pouhá polovina. A ti, kdo přežili, se následně po roce 1948 uznání nedočkali. Většinu z nich naopak čekalo ponížení, perzekuce a některé dokonce vykonstruovaná obvinění a smrt.
25. 4. 2025

Hubbleův kosmický dalekohled funguje i jako stařeček

Už 35 let je na oběžné dráze Hubbleův kosmický dalekohled. Díky němu astronomové například zjistili, že v centrech galaxií jsou supermasivní černé díry, poprvé změřili rychlost rozpínání vesmíru nebo uviděli ty nejvzdálenější galaxie. Zařízení pořídilo také řadu ikonických snímků. Je pojmenované po americkém astronomovi Edwinu Hubbleovi, který jako první zjistil, že ve vesmíru existuje víc galaxií a že se vesmír rozpíná. Dalekohled na oběžnou dráhu dopravil raketoplán Discovery.
24. 4. 2025

Nová studie objasnila vliv masivního výbuchu sopky na výkyvy v počasí

Erupce sopky Hunga Tonga–Hunga Ha’apai (HT), která se odehrála 15. ledna 2022, byla naprosto jedinečnou a bezprecedentní událostí ve známých dějinách. Podle studie zveřejněné před pár dny v prestižním mezinárodním časopise, na které se podílel i český klimatolog Aleš Kuchař, způsobil tento jev mimo jiné i prodloužená období nízkých teplot v Evropě během následující zimy a jara.
24. 4. 2025

Zahřívaný tabák může ohrozit děti nečekaným způsobem. Polykají uvolněné plíšky

V Česku přibývá případů, kdy malé dítě omylem spolkne plíšek, který se používá v zařízeních ohřívání tabáku. Končí pak hospitalizované v nemocnici.
24. 4. 2025

Polští chovatelé kvůli ptačí chřipce utratili přes sedm milionů kusů drůbeže

V Polsku řádí ptačí chřipka. Chovatelé kvůli tomu museli utratit přes sedm milionů kusů drůbeže. Úřady už na zvládání viru vynaložily v přepočtu téměř půl miliardy korun. Do země dorazili evropští experti, kteří mají posoudit nastavená opatření. Podle ředitele polské rady chovatelů drůbeže Dariusze Goszczyńského počet zlikvidovaných kusů není problém. „V Polsku máme asi 1,5 miliardy kusů drůbeže,“ vysvětlil. Vývoz masa a vajec zatím ohrožený není. U vajec ale experti očekávají mírné zdražení.
24. 4. 2025
Načítání...