Mumie těhotné Egypťanky mohla mít rakovinu

Vědci, kteří analyzují slavnou těhotnou egyptskou mumii, tvrdí, že našli důkazy o tom, že žena trpěla před smrtí rakovinou. Pokud by se to potvrdilo, jednalo by se o jeden z nejstarších dokladů této nemoci.

Tým vědců z projektu Warsaw Mummy Project na svých webových stránkách oznámil, že mumie z jejich sbírky, která je známá jako Tajemná dáma, mohla mít rakovinu nosohltanu. Mumii, která byla v době své smrti těhotná, našli v egyptských Thébách (dnes Luxor) někdy na počátku devatenáctého století a následně byla v roce 1826 darována Varšavské univerzitě. Sarkofág, v němž byla mumie uložena, ale vědci otevřeli teprve nedávno a teď jeho obsah detailně zkoumají. 

Jednou z prvních věcí, které si vědci z týmu při otevření sarkofágu všimli, bylo, že mumie je jednoznačně ženská. Přitom všechny znaky na vnější části rakve naznačovaly, že v ní byl uložen kněz mužského pohlaví. Další práce ukázaly, že pochází z prvního století před naším letopočtem a že v době smrti byla těhotná; jedná se o vůbec první mumii nalezenou v takovém stavu. Teď se vědci v novém výzkumu zaměřili na její hlavu.

Metastázující nádory

Při pořizování rentgenových snímků a skenů hlavy pomocí počítačové tomografie si vědci všimli něčeho, co popisují jako možné důkazy rakoviny nosohltanu – typu rakoviny, která vzniká v zadní části nosu a v krku. Našli také útvar, který popisují jako otvor za levým okem. Pokládají ho za možný důkaz metastazujícího nádoru. Tyto nálezy podle nich naznačují, že pokud žena skutečně trpěla takovým nádorovým onemocněním, mohla to být příčina její smrti.

  • Nejstarší doložený případ rakoviny na světě byl nalezen na papyrech ze starověkého Egypta z roku 1500 před naším letopočtem. Jednalo se o nádor nalezený v prsu. S rakovinou se bojovalo tak, že se tkáň zničila žhavým nástrojem zvaným „ohnivý vrták“. Dnes tomu říkáme „kauterizace“.

Vědci připouštějí, že bude třeba provést ještě mnoho dalších výzkumů a analýz, aby se potvrdilo, jestli „Tajemná dáma“ opravdu měla rakovinu a zemřela na ni. Upozorňují ale, že rakovina nosohltanu je mnohem častější u lidí z východní Asie a Afriky než u Evropanů, což by byl další zajímavý kamínek do mozaiky důkazů.

Další studium mumie by podle nich mohlo pomoci nejen k lepšímu pochopení života ve starověkém Egyptě, ale k něčemu ještě mnohem důležitějšímu. Slibují si od tohoto výzkumu samotné pochopení principů vzniku rakoviny; v současné době je totiž spousta případů způsobená nějakými znečišťujícícmi látkami. Jenže v době, kdy žila tato Egypťanka, žádné takové toxiny kolem ní nebyly. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Island zasáhly stovky zemětřesení, vulkán u Grindavíku opět chrlí lávu

Poblíž islandského města Grindavík se otevřela sopečná trhlina a začala se z ní valit láva. Úřady předtím zaznamenaly na poloostrově Reykjanes, kde Grindavík leží, stovky malých zemětřesení a evakuovaly v předstihu čtyřicet domů v Grindavíku i přilehlé geotermální lázně Modrá laguna, informují agentury.
1. 4. 2025

Goliášové vymírají. Jejich Davidem jsou káva a pytláci

Jedněm z největších brouků na světě – vrubounům goliášům – hrozí v Pobřeží slonoviny vyhynutí, píše deník Le Monde. Může za to odlesňování tamní krajiny, na níž vznikají plantáže na pěstování kakaa a kávy, a používání pesticidů. Tento hmyz přitom sehrává důležitou úlohu v lesním ekosystému. Nebezpečím jsou i pytláci.
1. 4. 2025

O víkendu hrozí silné mrazy, meteorologové se bojí o ovoce

Do Česka může o víkendu dorazit velmi studený arktický vzduch, v noci bude mrznout. Letošní úroda meruněk, případně dalších už kvetoucích ovocných stromů je tak s velkou pravděpodobností opět v ohrožení. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) uvedl, že kritické by mělo být hlavně nedělní ráno a následující noci na začátku příštího týdne. Jak moc teploty klesnou pod nulu, budou meteorologové ještě v příštích dnech upřesňovat.
1. 4. 2025

Český výzkum našel nový způsob, jak buňky řeší stres. Může to pomoci v léčbě

Nově objevený mechanismus reakce buňky na stres může pomoct při léčbě vzácných genetických onemocnění. Příkladem může být takzvaná leukodystrofie, což je skupina onemocnění s poškozením v centrálním nervovém systému. Vyplývá to z nové studie vědců z Mikrobiologického ústavu Akademie věd ČR, která vyšla ve vědeckém časopise Nature.
1. 4. 2025
Načítání...