Moderní technologie mají vliv na lidské „vnitřní hodiny“, tvrdí vědci

Podle vědců existují důkazy, že vystavení jasnému světlu obrazovek snižuje produkci „hormonu spánku“ melatoninu. To znamená, že používání moderních technologií ovlivňuje lidský cirkadiánní rytmus. Konkrétní dopady na kvalitu spánku ale zatím zůstávají do velké míry nejasné.

Mnoho lidí v současnosti tráví velkou část dne nejenom v uměle osvětlených místnostech, ale také se zrakem upřeným na telefony, počítače nebo televize. Z toho důvodu rostou obavy, jaké dopady to může mimo jiné mít na cirkadiánní rytmus, na „vnitřní hodiny“, které regulují cyklus spánku a bdění. 

„Vnitřní hodiny“

Tyto hodiny mají nejenom živočichové, ale také rostliny či houby. U lidí jsou spojené s produkcí hormonu spánku melatoninu. Jeho hladiny jsou vysoké v noci a těsně před ranním probuzením začnou klesat. 

„Vnitřní hodiny “ je možné upravit v závislosti na světle. „Mají téměř čtyřiadvacetihodinový vnitřní rytmus. Jsou velmi citlivé na světlo kolem soumraku a úsvitu, aby cirkadiánní systém mohl být dynamický a přizpůsoboval se sezonním změnám v trvání dne a noci,“ vysvětlil John Axelsson, odborník na výzkum spánku z Karolinska Institutet.

Světlo z moderních technologií podle Jamieho Zeitzera ze Stanfordské univerzity působí na tyto hodiny hlavně dvěma způsoby. „Nastavuje jejich čas a mění jejich amplitudu nebo sílu,“ uvedl.

Přetrvávající otázky

Už několik dřívějších studií v té souvislosti ukázalo, že jasné umělé světlo potlačuje u lidí produkci melatoninu. Například výzkum z roku 2014 zjistil, že lidé, kteří si před usnutím četli elektronickou knihu, měli hladiny zmíněného hormonu nizší než ti, kteří večer trávili s klasickou knihou. 

„Existují důkazy, že používání jasného displeje po dobu 1,5 hodiny a více snižuje přirozený noční nárůst hladiny melatoninu,“ poznamenala Cele Richardsonová z Western Australia University. Dodala, že tento efekt se navíc může během několika nocí zhoršovat. „Nezdá se však, že by to vedlo k delšímu času usínání,“ uvedla. 

I když vědci ví, že melatonin má v těle řadu funkcí a je s cirkadiánním systémem spojený, jak přesně jeho možství kvalitu spánku ovlivňuje, zatím není zcela jasné. Mnohé studie, které se moderními technologiemi a jejich vlivem na spánek zabývaly, našly v tomto ohledu korelace. Ty však podle vědců byly mnohdy slabé a neprokázaly, že prodloužení času u obrazovky přímo způsobilo problémy se spánkem.  

Studie z roku 2014 například zjistila, že průměrní účastníci, kteří četli tištěné knihy, usnuli o deset minut dříve než čtenáři těch elektronických. Další studie zase porovnávaly lidi, kteří používali produkty snižující u obrazovek modré světlo, s uživateli běžných monitorů. Ty našly rozdíl v usínání pouze v rozmezí tří až čtyř minut. 

Vědci v té souvislosti nicméně připomínají, že spánek ovlivňuje mnoho faktorů, a je tak těžké se ve výzkumech ujistit, že se měří výhradně efekt času stráveného u obrazovky. Richardsonová navíc poukázala na možný obousměrný vztah mezi používáním technologií a spánkem. „To znamená, že technologie mohou časem ovlivnit spánek. Lidé, kteří s ním mají problémy, pak mohou jejich využívání ještě zvýšit,“ vysvětlila.  

Více o lidských biologických hodinách se dozvíte ve videu níže.

56 minut
Helena Illnerová hostem pořadu Hyde Park Civilizace
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Fluorid ve vodě rozděluje USA. Kennedy je pro omezení

Zatímco většina Evropy už vodu nefluoridizuje, v USA je to stále běžné. Americký ministr zdravotnictví Robert F. Kennedy mladší se to pokouší změnit. Konec praxe může přinést problémy, zvláště mezi chudšími vrstvami obyvatel.
před 16 hhodinami

Vesmír může skončit mnohem dříve, než vědci předpokládali

Na základě teorií Stephena Hawkinga přišli nizozemští vědci s novou hypotézou o konci vesmíru. Podle ní by měla trvat existence kosmu jen zlomek dříve odhadovaného času.
před 21 hhodinami

Loňské záření ze Slunce vychýlilo traktory, letadla i družice

Před rokem se zástupci NASA a dalších asi třiceti amerických vládních agentur sešli, aby simulovali a řešili hrozbu z vesmíru. Tou nebyl asteroid ani mimozemšťané, ale Slunce. Šlo o první trénink, na němž se měli odborníci připravovat na silnou geomagnetickou bouři a její dopady. Jenže toto cvičení přerušila opravdová silná geomagnetická bouře s vážnými dopady. Její důsledky nyní popsala NASA.
12. 5. 2025

Nová americká vakcína zasáhne proti covidu i chřipce. Doma může mít problém

V polovině května zveřejnila společnost Moderna výsledky testů její nové očkovací látky na principu mRNA. Je unikátní v tom, že by měla chránit před covidem-19 a sezonní chřipkou současně. Vakcína s názvem mRNA-1083 má vynikající výsledky. Lidé, kteří přípravek dostali, měli lepší výsledky než ti, kdo dostali dvě samostatné vakcíny proti těmto nemocem. Přesto není jasné, jestli bude k dostání ve Spojených státech.
12. 5. 2025
Načítání...