Mayové nejraději obětovali bohům chlapce. Včetně dvojčat, odhalila analýza

Archeologové odhalili praktiky rituálního obětování dětí u Mayů – ukázalo se, že se týkaly výhradně mužů. Mezinárodní výzkum přinesl také řadu dalších poznatků o této dávno zaniklé kultuře, včetně toho, jak mizely její pozůstatky po příchodu evropských kolonizátorů.

Na okraji studny Itza. To je význam jména města Chichén Itzá, které se po pádu klasických Mayů dostalo k moci ve Střední Americe. Patřilo k největším a nejvlivnějším městům už za Mayů, ale přes jeho důležitost se toho o něm stále ví poměrně málo.

Město, kde tekla dětská krev

Starobylé mayské město Chichén Itzá se nachází v srdci mexického poloostrova Yucatán a je jednou z nejznámějších a nejzáhadnějších archeologických lokalit kontinentu. Po úpadku klasických Mayů získalo na síle a ve staletích před příchodem Španělů bylo lidnatým a mocným politickým centrem.

Chichén Itzá v Mexiku
Zdroj: Bjørn Christian Tørrissen/Wikipedia Commons

Vliv Chichén Itzá sahal do celé mayské oblasti a hluboko do srdce středního Mexika. Město je proslulé svou monumentální architekturou, včetně více než tuctu míčových hřišť a mnoha chrámů, mezi nimiž je i mohutný chrám El Castillo zdobený opeřenými hady. Už více než sto let je tato starodávná metropole předmětem archeologického výzkumu.

Lokalita je nicméně pravděpodobně nejznámější díky rozsáhlým dokladům o rituálním zabíjení, které tam probíhalo. Důkazy existují například v umění, našly se ale i pozůstatky obětí – konkrétně na začátku dvacátého století v zatopené jeskyni (cenotě) uprostřed města, kde jich byly celé stovky.

Kromě samotných kostí tam bylo objeveno také kamenné zobrazení obrovského tzompantli, což byl jakýsi stojan na vystavení lebek. O těchto kostrách se toho až doposud příliš nevědělo, snad jen to, že většinu z nich tvořily děti a dospívající. U takto mladých lidí je ale složité určit třeba i jejich pohlaví, k tomu je zapotřebí genetická analýza. A právě tu použil mezinárodní vědecký tým na pozůstatky 64 dětí z této oblasti.

Datování ukázalo, že místnost na ostatky neboli chultún se používala více než půl tisíciletí, od sedmého do dvanáctého století. Drtivá většina dětí tam ale byla pohřbena během asi dvě stě let trvajícího období, kdy bylo město Chichén Itzá na vrcholu politické moci, tedy mezi lety 800 až tisíc našeho letopočtu. To všechno vědci předpokládali, o to více je ale zaskočilo pohlaví obětí.

Genetická analýza totiž odhalila, že všech 64 dětí byli chlapci. Všichni zároveň pocházeli z lokální mayské populace a nejméně čtvrtina z nich byla úzce příbuzná s nejméně jedním dalším dítětem uloženým ve stejné místnosti. Vědci navíc prokázali, že tyto příbuzné děti konzumovaly podobnou stravu, což naznačuje, že vyrůstaly ve stejné domácnosti – a to znamená, že to byli nejspíš sourozenci nebo bratranci.

„Nejpřekvapivější je, že jsme identifikovali také dva páry identických dvojčat,“ uvedla Kathrin Nägelová, která se na analýze podílela a jejími výsledky si je jistá díky použité metodě. Celkově zjištění naznačují, že příbuzní chlapci se pro obětování bohům pravděpodobně vybírali v párech.

Magická dvojčata

Dvojčata mají v příbězích o původu a duchovním životě starých Mayů zvláštní místo. Obětování dvojčat je ústředním tématem posvátné mayské Knihy rady K'iche', známé spíše jako Popol Vuh. Byla sice napsaná až během koloniální éry, ale její základy jsou staré více než dva tisíce let.

V Popol Vuh sestoupí dvojčata Hun Hunahpu a Vucub Hunahpu do podsvětí a po porážce v míčové hře jsou obětována bohům. Dvojčata pak podstupují opakované cykly obětování a vzkříšení, aby přelstila bohy podsvětí.

Hrdinská dvojčata a jejich dobrodružství jsou často zastoupena v umění klasických Mayů, a protože podzemní stavby byly považovány za vchody do podsvětí, může pohřbívání dvojčat a dvojic blízkých příbuzných v chultúnu v Chichén Itzá připomínat rituály zahrnující právě tato hrdinská dvojčata.

Zjednodušené vyprávění o mayských obětech říká, že na oltářích umíraly hlavně mladé dívky a ženy – nicméně tato představa je teď díky genetické analýze v podstatě vyvrácená. „Naše studie staví tuto historku na hlavu a odhaluje hluboké souvislosti mezi rituálním obětováním a cykly lidské smrti a znovuzrození, které jsou popsány v posvátných mayských textech,“ uvedli autoři práce.

Geny ukazují dopad epidemií

Genetické informace získané v Chichén Itzá umožnily vědcům prozkoumat také další důležitou oblast – dlouhodobý genetický dopad epidemií z koloniální éry na domorodé obyvatelstvo.

Badatelé našli důkazy o tom, že v době, kdy do Ameriky dorazily s evropskými kolonizátory i nové nemoci, se v původní populaci začaly preferovat geny související s imunitou, konkrétně se podařilo najít růst genetických variant, které chrání před salmonelou.

Během 16. století v Mexiku zapříčinily války, hladomory a epidemie pokles populace až o devadesát procent. Mezi nejzávažnější události v tomto ohledu patřila epidemie, kterou tamní lidé nazývali cocoliztli a region zasáhla v roce 1545. Teprve nedávno se podařilo prokázat, že šlo právě o salmonelózu. „I současní Mayové si nesou genetické jizvy těchto epidemií z koloniální éry," dodává hlavní autor studie Rodrigo Barquera.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Bestiarius stanul proti lvu. Vědci našli první fyzický důkaz

Britští vědci tvrdí, že se jim povedlo poprvé prokázat pomocí archeologických důkazů, že v antickém Římě mezi sebou bojovali lidé a lvi. A že bojovníci mohli v klání proti velkým šelmám přežít.
Právě teď

Globální bělení korálů zrychlilo. Ušetřena zůstává sotva pětina

Víc než 80 procent korálů po celém světě bledne vinou vysokých teplot, uvádí americký Národní úřad pro oceán a atmosféru (NOAA). První velké bělení korálů začalo na konci minulého století, současná změna je ale podle amerických vědců zatím nejrozsáhlejší. V korálových útesech přitom žije velké množství mořských živočichů a jejich ekosystémy přinášejí lidem potravu, zpevňují pobřeží a ukládají škodlivé látky.
před 2 hhodinami

Do sokolského odboje se zapojovaly celé rodiny. Nacisté pak vraždili i děti

„Stráž nás volá, bratři, vztáhněte své paže, pevně obejmeme krásnou svoji zem. Zde jsme vládci. Zhynete jak zemězrádci!“ Jasný vzkaz nacistům na svém X. sletu v Praze manifestovalo více než 30 tisíc sokolů. V červenci 1938, v předvečer mobilizace a mnichovské krize, předvedli skladbu Přísaha republice, kterou ukazovali své odhodlání bránit vlast před nacisty. Pro mnohé to nebyla jen planá přísaha. Ze všech fungujících dobrovolných organizací se právě oni v největším množství zapojili do odboje – a zároveň při něm položili život.
před 6 hhodinami

Mechanismus z Antikythéry mohl být nefunkční, naznačuje studie

Nejslavnější mechanický stroj z antiky – mechanismus z Antikythéry – dalece převyšuje jakékoliv jiné technologie z této doby. Nový výzkum ale otestoval hypotézu, že ve skutečnosti to zase takový zázrak nebyl.
26. 4. 2025

Unikátní novodobý zlatý poklad našli turisté u Dvora Králové nad Labem

Dva turisté objevili v únoru u Dvora Králové nad Labem novověký poklad v odhadované hodnotě přes sedm a půl milionu korun. Dvě schránky, které obsahovaly zlaté mince, šperky a další předměty o celkové hmotnosti sedm kilogramů, nálezci odevzdali do Muzea východních Čech v Hradci Králové. Zaručeně zlaté jsou mince o váze téměř čtyři kilogramy. Další kovové předměty vědci analyzují.
25. 4. 2025Aktualizováno25. 4. 2025

Rakovina krade motivaci. Vědci popsali, jak ovládne mozek

Lidé trpící rakovinou přicházejí o vůli bojovat, často marně hledají sílu dál žít. Až doposud věda předpokládala, že je to vedlejší dopad únavy z nemoci, ale teď našli přímo způsob, jak rakovina připravuje mozek o motivaci.
25. 4. 2025
Doporučujeme

Zabili Heydricha i posílali depeše. Válku přežila jen polovina parašutistů

Byla jich stovka, přišli z nebes a fatálně ovlivnili průběh druhé světové války – českoslovenští parašutisté vyslaní z Velké Británie měli na území tehdejšího protektorátu plnit rozmanité úkoly. Od sabotáží a předávání informací exilové vládě až po útoky na přední představitele nacistické správy. V podstatě počítali s tím, že se do vlasti vrací pro smrt. Konce války se jich dožila pouhá polovina. A ti, kdo přežili, se následně po roce 1948 uznání nedočkali. Většinu z nich naopak čekalo ponížení, perzekuce a některé dokonce vykonstruovaná obvinění a smrt.
25. 4. 2025

Hubbleův kosmický dalekohled funguje i jako stařeček

Už 35 let je na oběžné dráze Hubbleův kosmický dalekohled. Díky němu astronomové například zjistili, že v centrech galaxií jsou supermasivní černé díry, poprvé změřili rychlost rozpínání vesmíru nebo uviděli ty nejvzdálenější galaxie. Zařízení pořídilo také řadu ikonických snímků. Je pojmenované po americkém astronomovi Edwinu Hubbleovi, který jako první zjistil, že ve vesmíru existuje víc galaxií a že se vesmír rozpíná. Dalekohled na oběžnou dráhu dopravil raketoplán Discovery.
24. 4. 2025
Načítání...