Loď Crew Dragon s posádkou ryze soukromé mise Ax-1 přistála na ISS

Na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) v sobotu po menších problémech přistála loď společnosti SpaceX Crew Dragon se čtyřčlennou posádkou, která na orbitálním komplexu stráví osm dnů. Let, který organizuje společnost Axiom Space a který má podporu americké vesmírné agentury NASA, je první plně soukromou výpravou na ISS. Přiblížení a přistání lodi vysílala NASA na svém webu v přímém přenosu.

Přistání, plánované na 13:45, se o tři čtvrtě hodiny zpozdilo. Crew Dragon musel zůstat ve vzdálenosti 20 metrů od spojovacího uzlu stanice kvůli problémům s videopřenosem, které se nakonec podařilo vyřešit.

Čtyřčlennou posádku mise Ax-1 vede bývalý astronaut NASA Michael López-Alegría, který je zároveň viceprezidentem Axiom Space. Prostřednictvím této společnosti si cestu na ISS zaplatili Američan Larry Connor, Izraelec Eytan Stibbe a Kanaďan Mark Pathy, které Axiom Space na svém webu označuje jako podnikatele, investory a filantropy.

Orbitální komplex má od soboty na osm dní 11 obyvatel. Vedle nové čtveřice posádku stanice tvoří Američané Kayla Barronová, Raja Chari a Thomas Marshburn, Němec Matthias Maurer a ruští kosmonauti Oleg Artěmjev, Denis Matvejev a Sergej Korsakov.

„Výprava Ax-1 je velmi často nazývána vesmírnou turistikou. Řekl bych však, že to žádná turistika vůbec není. Je to skutečná práce, která vyžaduje hodně přípravy, a nemyslím si, že to bude relaxace,“ řekl k projektu López-Alegría serveru Space.com.

Naplánováno je 25 experimentů

Mise je naplánovaná na deset dní, z toho osm na ISS. Posádka se bude věnovat různým vědeckým a komerčním aktivitám. Naplánováno je 25 různých experimentů. Cílem jednoho z nich je například pomocí speciálního zařízení izraelské společnosti Brain.Space sledovat chování lidského mozku ve vesmíru. Další pokusy jsou zaměřené na řadu jiných témat, včetně stárnutí, kmenových buněk či zdraví srdce.

„Toto skutečně představuje první krok, kdy takovou příležitost může využít skupina jednotlivců, kteří nepatří pod vládu a chtějí udělat něco smysluplného na nízké oběžné dráze kolem Země,“ řekl na předletové tiskové konferenci k misi Ax-1 prezident společnosti Axiom Space Michael Suffredini.

Pro Axiom Space není Ax-1 jen prvním pilotovaným startem nebo první plně soukromou výpravou posádky na vesmírnou stanici. Pro tuto společnost je to také první velký krok k realizaci vlastní komerční vesmírné stanice na nízké oběžné dráze kolem Země, která má být také první svého druhu.

Stavba prvního, základního modulu už podle společnosti začala a jeho vypuštění na orbitu se plánuje koncem roku 2024. Připojený bude k Mezinárodní vesmírné stanici a do roku 2030 bude postupně rozšiřován o další části. Po vyřazení ISS z provozu by se nakonec stanice Axiomu měla oddělit.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Pyl ve vzduchu trápí alergiky, může ale také přinášet déšť

Pylová sezona je aktuálně v plném proudu. Své o tom vědí hlavně alergici, nyní zejména ti, kteří jsou citliví na pyl trav. Množství pylu ve vzduchu je kromě vlastních fenofází rostlin významně ovlivněno také charakterem počasí. Zejména při slunečném, suchém a mírně větrném počasí může být ve vzduchu až mimořádné množství pylu. Nicméně pyl dokáže ovlivnit naopak samotné počasí. Účastní se procesu vzniku srážek.
před 3 hhodinami

Vědci poprvé natočili okamžik vzniku srdce

Stovky hodin příprav, desítky hodin natáčení nejlepšími existujícími přístroji a spousta lidské invence pomohly ke vzniku videa, které ukazuje, jak vypadá vznik srdce.
před 4 hhodinami

AI si o vědě vymýšlí jako bulvár, varuje studie

Většina chatbotů nedokáže shrnout vědecké studie, aniž by zkreslovala výsledky. Nejčastěji přehání a jen těžko se jí toto chování dá vymluvit. Problém je podle autorů nové studie složitější, než se zdá. Zejména proto, že čím novější verze AI, tím hůř si vedly. A navíc, když se vědci pokoušeli ovlivňovat chatboty k větší přesnosti, dosáhli tím pravého opaku.
před 5 hhodinami

Přemnožené sinice otrávily v Austrálii přes dvě stě mořských druhů

Zástupci více než dvou set druhů mořských živočichů uhynuli na jižním pobřeží Austrálie kvůli jedovatým sinicím, píše BBC. Oběťmi jsou drobné ryby, žraloci, rejnoci nebo krabi. Za nárůstem těchto jednoduchých, rychle se množících vodních organismů stojí vysoké teploty.
před 9 hhodinami

Fluorid ve vodě rozděluje USA. Kennedy je pro omezení

Zatímco většina Evropy už vodu nefluoridizuje, v USA je to stále běžné. Americký ministr zdravotnictví Robert F. Kennedy mladší se to pokouší změnit. Konec praxe může přinést problémy, zvláště mezi chudšími vrstvami obyvatel.
včera v 16:12

Vesmír může skončit mnohem dříve, než vědci předpokládali

Na základě teorií Stephena Hawkinga přišli nizozemští vědci s novou hypotézou o konci vesmíru. Podle ní by měla trvat existence kosmu jen zlomek dříve odhadovaného času.
včera v 11:20

Loňské záření ze Slunce vychýlilo traktory, letadla i družice

Před rokem se zástupci NASA a dalších asi třiceti amerických vládních agentur sešli, aby simulovali a řešili hrozbu z vesmíru. Tou nebyl asteroid ani mimozemšťané, ale Slunce. Šlo o první trénink, na němž se měli odborníci připravovat na silnou geomagnetickou bouři a její dopady. Jenže toto cvičení přerušila opravdová silná geomagnetická bouře s vážnými dopady. Její důsledky nyní popsala NASA.
12. 5. 2025

Nová americká vakcína zasáhne proti covidu i chřipce. Doma může mít problém

V polovině května zveřejnila společnost Moderna výsledky testů její nové očkovací látky na principu mRNA. Je unikátní v tom, že by měla chránit před covidem-19 a sezonní chřipkou současně. Vakcína s názvem mRNA-1083 má vynikající výsledky. Lidé, kteří přípravek dostali, měli lepší výsledky než ti, kdo dostali dvě samostatné vakcíny proti těmto nemocem. Přesto není jasné, jestli bude k dostání ve Spojených státech.
12. 5. 2025
Načítání...