Lidé domestikovali ovce v Turecku. Nesly s sebou civilizaci, ukázala studie

Ovce jsou pro lidský život nepostradatelné už víc než 11 tisíc let. Poskytují lidem maso, mléko a také vlnu. A přitom jsou nenáročné, samy toho moc nepotřebují a od člověka vyžadují jen ochranu před predátory. Nový genetický výzkum teď vystopoval původ jejich domestikace – a to do Turecka.

Vědcům se podařilo pro tento výzkum sehnat genetické vzorky prakticky všech starověkých ovcí; celkem 118 exemplářů zvířat od Mongolska po Irsko. Ty nejstarší jsou staré až 12 tisíc let.

Místem domestikace ovcí podle studie, která vyšla v odborném časopise Science, byla lokalita Asikli Hoyuk v dnešní Kapadokii. Právě toto místo ve středním Turecku bylo podle genetické analýzy tím, kde lidé začali domestikovat ovce tak, že odchytávali divoké muflony.

Vědci popsali i to, co pak následovalo. Genetika totiž umí popsat i to, jaké znaky starověcí lidé u zvířat upřednostňovali, a co po ovcích tedy chtěli. Před asi osmi tisíci lety první evropští zemědělci začali ovce selektivně šlechtit: zajímavé je, že prvním znakem, který lidi tehdy zajímal, byla barva srsti. Pozoruhodné je, že stejný proces už dříve archeologové popsali u domestikace koz.

Podle autorů studie je to první popsaný případ, kdy člověk cíleně měnil vlastnosti zvířat tak, aby mu vyhovovaly. Není samozřejmě vyloučené, že se to stalo již dříve, ale toto je první situace, kdy pro to má věda hmatatelné důkazy.

Genetičtí inženýři ze starověku

Klíčový genetický objev se týkal genu KIT, který je spojen s bílou barvou srsti hospodářských zvířat. To naznačuje, že dávní pastevci, podobně jako moderní zemědělci, hledali u svých stád specifické estetické vlastnosti.

V té době se už genomy prvních domestikovaných ovcí z Evropy lišily od genomů ovcí z Íránu a střední Asie. Toto oddělení ale podle studie trvalo jenom krátkou dobu: ovce se totiž staly zřejmě cenným obchodním artiklem a populace se začaly křížit – větší vliv byl přitom směrem z východu na západ.

Kam jdou ovce, tam jsou lidé

Vědci také velmi detailně popsali, že se změny DNA u ovcí velmi dobře shodují s tím, jak vypadaly migrace lidí ve starověku. Například, když došlo před asi sedmi tisíci lety k rozkvětu civilizace v Mezopotámii, došlo k významnému přesunu „moderních ovcí“ směrem na západ, právě do této prosperující oblasti.

Oblasti domestikace významných plodin a zvířat
Zdroj: Jared Diamond: Guns/Germs and Steel

K další, ještě hlubší proměně došlo před asi pěti tisíci lety v souvislosti se vznikem pasteveckých společností v euroasijských stepích. Tyto kočovné skupiny migrovaly na západ, změnily genetickou skladbu evropských lidských populací a přinesly na kontinent indoevropské jazyky.

Tento rozsáhlý pohyb podle autorů studie v Science umožnily právě ovce. Tím, že se lidé naučili využívat jejich mléko a sýr a naučili se se stády těchto savců migrovat, mohli se pohybovat na dlouhé vzdálenosti s dostatečnými zásobami potravy.

Zvíře, které psalo dějiny

Jedním z nejpozoruhodnějších objevů této studie je podle autorů právě důkaz o masivní prehistorické migraci ovcí z euroasijských stepí do Evropy v době bronzové. „To se shoduje s tím, co víme o lidských migracích ve stejném období, což naznačuje, že když se lidé stěhovali, brali s sebou svá stáda,“ uvádějí.

Studie odhaluje, že ovce nebyly jen zdrojem potravy, ale klíčovou hnací silou lidské civilizace, obchodu a migrace. Jejich domestikace podpořila ekonomickou expanzi, umožnila šíření kultur, a dokonce sehrála roli při formování moderních populací.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Zatmění Slunce přitáhlo lidi do planetárií i hvězdáren, bylo ale za mraky

Lidé měli v planetáriích a hvězdárnách možnost pozorovat částečné zatmění Slunce, viditelnost ale omezovala oblačnost. Pořadatelé pro ně měli připravený i další program. Například do ostravského planetária v městské části Krásné Pole přišlo kolem 140 návštěvníků, do hvězdárny v Teplicích přes šedesát a v Karlových Varech asi dvě desítky.
před 2 mminutami

Zimní čas je pro člověka přirozenější, ale přizpůsobí se, míní lékař

V noci na neděli začne v Česku platit letní čas. Hodiny se ve dvě ráno posunou o hodinu vpřed. Praktický lékař Cyril Mucha v pořadu 90’ ČT24 uvedl, že pro člověka je přirozenější zimní čas, ale běžný člověk se změně za několik dní přizpůsobí. Problémy se změnami času mají podle něj lidé, kteří mají například obecně problém se spánkem. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) zmínil, že chce téma zrušení střídání letního a zimního času vznést na půdě europarlamentu v září.
před 1 hhodinou

Z rudého snu noční můra. Před sto lety zamířila do Kyrgyzie tisícovka Čechoslováků

Interhelpo bylo československé dělnické družstvo, které pomáhalo budovat socialismus v sovětském Kyrgyzstánu. Vzniklo v květnu 1923 a před sto lety, 29. března 1925, vyjel první transport jeho členů do tehdejší Kyrgyzie. Celkem tam dorazila asi tisícovka Čechů a Slováků a přestože se část z nich později stala oběťmi stalinských čistek, družstvo se významně podílelo na vybudování průmyslového potenciálu asijské republiky.
před 5 hhodinami

Před polednem nastane zatmění Slunce. Bude vidět i z Česka

V sobotu nastane částečné zatmění Slunce, které bude pozorovatelné i z Česka. Měsíc zakryje až 22 procent slunečního disku, přičemž nejvýraznější zatmění bude patrné na severozápadě Čech. Úkaz začne krátce před půl dvanáctou dopoledne a potrvá zhruba do jedné hodiny odpoledne. Půjde o jedno z nejlépe pozorovatelných zatmění v posledních letech, protože Slunce bude v době maxima vysoko nad obzorem, uvedl Pavel Suchan z České astronomické společnosti.
před 7 hhodinami

Nejstarší vanilku v Evropě našli vědci na Pražském hradě

Pražský hrad byl v době Rudolfa II. centrem evropské kultury, obchodu i umění. Dokládá to i nový objev přímo ve Vladislavském sále. Archeologové tam našli vůbec nejstarší důkaz o použití vanilky v Evropě.
před 20 hhodinami

Dva týdny extrémů. Světem se prohnala mimořádná vlna horka

Tropické noci v březnu, teploty vyšší oproti průměru až o sedm stupňů a pokoření stovek teplotních rekordů v Evropě i Asii. Uplynulá vlna veder byla mimořádná rozsahem i výkyvy teplot.
včera v 11:38

Zemětřesení v Asii mohlo připravit o život až sto tisíc lidí, ukazuje model

Zemětřesení, které zasáhlo v pátek jihovýchodní Asii, postihlo podle geologa a seismologa Aleše Špičáka nečekaně velkou oblast. V kombinaci s jeho silou to znamená velké materiální i lidské škody. Model Americké geologické služby zatím odhaduje očekávaná úmrtí na deset až sto tisíc. Pravděpodobnost, že počet obětí přesáhne sto tisíc, je v tuto chvíli dle modelu 22procentní.
včera v 11:06

Univerzity čelí špionážím ve výzkumu

S kybernetickými útoky, pokusy o krádež počítačů nebo špionáží ve výzkumu mají zkušenosti univerzity po celém světě, především ty technologické. Vysoké školy v Nizozemsku proto spolupracují s bezpečnostními experty, kteří jim radí, jak postupovat při zkoumání žádostí nebo například během cest do zahraničí. Zkušenost se špionáží mají i další evropské instituce.
včera v 07:40
Načítání...