Letošní zima může být jedna z nejteplejších v dějinách měření, předpokládají klimatologové

Letošní zima by mohla být podle odhadů klimatologů jednou z nejteplejších, více při ní pršelo a sníh tál. Začátek prosince byl studenější než dlouhodobý normál, celkově byl ale tento měsíc teplejší, než bývá zvykem. Leden byl průměrný a teploty v první polovině února jsou zatím vysoce nadprůměrné. Tento měsíc ale zatím neskončil, upozornil Peter Huszár z Katedry fyziky atmosféry na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy.

„Vzhledem k tomu, že bylo velmi málo chladných epizod a převažovaly hodně ty teplotně nadprůměrné, tak se může tato zima zařadit mezi ty nejteplejší, ale to budeme s jistotou vědět až po skončení února,“ uvedl Pavel Zahradníček z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR.

Rekordně nadprůměrným měsícem by podle něj mohl být i únor. „O atypickém začátku roku bych nemluvil, ale prvních 14 dnů února se určitě vymyká, jelikož teploty jsou na danou dobu hodně vysoké a sníh prakticky není, a to i v mnoha horských oblastech,“ řekl.

Jedním z důvodů, proč roztál sníh, bylo podle něj i větší množství dešťových srážek. „Srážkově bohatý byl hlavně prosinec a leden. V prosinci spadlo dvojnásobné množství srážek, než je obvyklé, v lednu o 23 procent více. Samotný únor zatím srážkově bohatý nějak neobvykle na většině území republiky nebyl. Bohužel velké množství srážek v této zimě bylo dešťových, protože převládalo právě teplé počasí,“ řekl.

Zima bez sněhu

Déšť převažoval také na horách, což způsobilo další tání sněhu. „Problém tkvěl v tom, že dešťové srážky byly i v těch vyšších nadmořských výškách, což znamená, že tam sníh téměř není. Skupenství těch srážek bylo jiné, než bychom v únoru očekávali,“ uvedl Radim Tolasz s Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Na přelomu loňského a letošního roku byly v Česku záplavy, které byly podle zprávy ČHMÚ výjimečné tím, jak velkou rozlohu zasáhly. „Záplavy byly způsobeny několika faktory. Díky tomu, že hodně pršelo, tak byla půda zcela nasycena a nemohla pojmout už další vodu. Do toho začátkem prosince hodně nasněžilo, ale pak se oteplilo a vše rychle odtálo, což zvedlo hladiny řek a ještě do toho začalo pršet a ani půda nebyla schopna už nic pojmout,“ doplnil Zahradníček.

Konec zimy by neměl překvapit

Podle předpovědí Českého hydrometeorologického ústavu by se ani druhá polovina února neměla výrazně lišit od té první. „V následujících týdnech se ochladí, ve srovnání s dlouhodobým normálem však zůstanou teploty stále průměrné až nadprůměrné. Minimální teploty se budou držet v nížinách většinou lehce nad bodem mrazu, mrznout bude občasně většinou od středních poloh, hlouběji pod nulu klesnou pouze při přechodně zmenšené oblačnosti. V maximech se budou nejčastěji pohybovat mezi pěti až deseti stupni Celsia, přechodně a krátkodobě může být až kolem dvanácti stupňů. V celkovém kontextu by mělo být období od 12. února do 10. března ve srovnání s dlouhodobým normálem slabě nadprůměrné nebo průměrné,“ uvádí ČHMÚ.

Meteorologická služba Evropské unie Copernicus minulý týden oznámila, že posledních dvanáct měsíců za sebou bylo poprvé průměrně o více než 1,5 stupně Celsia tepleji než v době před průmyslovou revolucí.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Invazní žravý sumeček znepokojuje české přírodovědce

Sumeček černý má sice jméno, které naznačuje, že jde o drobnou rybku, ale v tomto případě je název nevýstižný. Jde o více než půl metru velkého predátora, který má navíc vysoký potenciál způsobovat jako invazní druh velké problémy. A to i v Česku, kde se podle přírodovědců stává hrozbou.
před 2 hhodinami

Digitální dvojče Titanicu přineslo příběh posledních minut posádky

Podrobná analýza digitálního skenu Titanicu ukazuje nový pohled na poslední hodiny zaoceánského plavidla, které od svého ztroskotání v roce 1912 leží na dně severního Atlantiku. Poskytuje například nový pohled na kotelnu a potvrzuje výpovědi svědků, že strojníci pracovali až do konce, aby udrželi na palubě elektřinu a světlo, napsala stanice BBC, která se odvolává na nový dokument společností National Geographic a Atlantic Productions.
před 5 hhodinami

Dozvuky nákazy.⁠ Co se Evropa naučila z pandemie covidu-19

Pět let poté, co Světová zdravotnická organizace vyhlásila šíření covidu-19 za celosvětovou pandemii, Evropa stále bilancuje, co se změnilo a co nikoli. Tato reportáž a interaktivní mapa od projektu A European Perspective* sleduje, jak veřejnoprávní média na celém kontinentu reflektují dopad pandemie –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ a ptá se: Mohou nové hrozby Evropu zastihnout stejně zranitelnou?
před 6 hhodinami

Dítě, zvířata a absence artefaktů ve výjimečném brněnském hrobě matou archeology

Archeologie je věda založená na hledání podobností. Vědci na základě podobných znaků hledají souvislosti, datují a vysvětlují. Jenže občas narazí na objev, který se nepodobá ničemu. A právě takový teď popsali archeologové v Brně.
před 23 hhodinami

Kosmická loď Sojuz se dvěma Rusy a jedním Američanem se připojila k ISS

Ruská kosmická loď Sojuz MS-27 se dvěma Rusy a jedním Američanem se v úterý po třech hodinách od startu připojila k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Informovala o tom ruská vesmírná agentura Roskosmos a americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA).
včera v 12:15

Vědci „oživili“ zlovlky ze Hry o trůny. Mají tři štěňata

Díky genetické úpravě DNA se podařilo z obyčejných vlků vytvořit genetickou obdobu větších pravěkých vlků, kteří žili v Severní Americe a vyhynuli před deseti tisíci roky, tvrdí firma Colossal Biosciences.
včera v 11:50

„Potřebovala jsem se odzbrojit“. V terapii se stále častěji skloňuje ketamin

Lidé s duševním onemocněním se stále častěji obracejí k psychedelikům, tedy látkám, které navozují změněný stav vědomí. V Česku mohou legálně vyzkoušet zejména asistovanou terapii ketaminem, který podle odborníků umožňuje nahlédnout na problémy z jiné perspektivy, často u lidí, kterým nepomohla tradiční antidepresiva. „Ketamin by sám o sobě nic nevyřešil, ale naučil mě nechat nepříjemné věci prostě odplout,“ sdělila ČT24 Magdalena S., která ketamin v kontrolovaném prostředí vyzkoušela.
včera v 09:24

Letošní březen byl nejteplejším v Evropě

Letošní březen byl vůbec nejteplejším v Evropě, celosvětově pak dosáhly průměrné teploty druhé nejvyšší hodnoty v historii měření, informovala meteorologická služba Evropské unie Copernicus. Její satelity také zaznamenaly nejmenší březnovou plochu arktického ledu za 47 let od začátku jejího monitorování.
včeraAktualizovánovčera v 07:22
Načítání...