Letenka za jednu miliardu. Na ISS odstartovala soukromá mise

Z Mysu Canaveral na Floridě odstartovala v neděli čtyřčlenná posádka soukromé mise Axiom Mission 2 (Ax-2). Dva Američané a dva občané Saúdské Arábie směřují k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), kde stráví něco přes týden.

Společnost SpaceX, v jejíž lodi letí, dříve uvedla, že jedna letenka vyšla na 55 milionů dolarů – v přepočtu 1,2 miliardy korun. Do vesmíru posádku vynesla raketa společnosti SpaceX Falcon 9, na ISS pak astronauti doletí kosmickou lodí Dragon.

Dvojici Saúdských Arabů Ali AlQarni a Rayyanah Barnawiová platí let vláda této arabské země, americký podnikatel John Shoffner si ho financuje sám. Barnawiová je první arabská žena, která se podívá do vesmíru. Trojici doprovází zkušená americká astronautka Peggy Whitsonová, která dříve pracovala pro americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) a ve vesmíru dosud celkem strávila 665 dní. 

Rayyanah Barnawi je biomedicínská výzkumnice a první saúdská astronautka, kterou Saúdská kosmická komise vybrala pro misi Axiom 2 jako specialistku.

Získala bakalářský titul v oboru biomedicínských věd na Otagské univerzitě. Dále získala magisterský titul v oboru biomedicínských věd na Alfaisal University, kde studovala adhezi kmenových buněk rakoviny prsu; má devítiletou praxi ve výzkumu kmenových buněk rakoviny. V době, kdy byla vybrána, pracovala jako výzkumná laborantka ve specializované nemocnici a výzkumném centru krále Faisala v Rijádu. 

Rayyanah Barnawiová
Zdroj: Wikimedia Commons

Vesmírný turismus

Čtveřice má na ISS, kde bude dělat vědecké experimenty, dorazit už během pondělí. Na stanici by měla strávit celkem deset dní, pak se vrátí zpět na Zemi.

Je to druhá podobná soukromá mise. První se pod názvem Ax-1 uskutečnila v dubnu 2022. Cestu na Mezinárodní vesmírnou stanici si tehdy zaplatili Američan, Kanaďan a Izraelec.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Další roky budou rekordně horké, předpovídají meteorologové

Nová zpráva Světové meteorologické organizace (WMO) upozorňuje, že klimatická změna oteplující planetu pokračuje. V novém výhledu na příštích pět let agentura varuje před celou řadu nebezpečných jevů.
včera v 13:33

Francie investovala do diskreditace výzkumu svých jaderných testů

Francouzská Komise pro atomovou energii (CEA) utratila desetitisíce eur ve snaze znevěrohodnit výzkum, který odhalil, že Paříž podceňuje zničující vliv svých jaderných testů ve Francouzské Polynésii v 60. a 70. letech minulého století. Podle deníků Le Monde a The Guardian to naznačují dokumenty získané investigativní platformou Disclose. Stalo se tak jen několik dní předtím, než má svoji zprávu o testech předložit parlamentní vyšetřovací komise.
včera v 10:25

Kosmická loď Starship předčasně explodovala, Musk let označuje za úspěch

Společnost SpaceX miliardáře Elona Muska v úterý vyslala na devátý zkušební let svou kosmickou loď Starship, informují světové agentury. Největší a nejsilnější raketa na světě, měřící 123 metrů, odstartovala z kosmodromu v jižním Texasu v úterý v 18:35 místního času (01:35 SELČ). Zhruba po půl hodině nad ní ale SpaceX ztratila kontrolu.
včera v 09:55

Obraz, zvuk i hudba naráz. Rozlišit realitu od výtvorů AI je stále těžší

Modely umělé inteligence na generování videí jsou zase o krok dál, a lidé tak mají o něco menší šanci rozlišit realitu od výtvorů AI. Modely tvořící videa jsou již schopné pracovat zároveň s obrazem, zvukem i hudbou. Odborníci proto varují před větším šířením takzvaných deepfaků a dalšího závadného obsahu nebo kyberšikanou. Problém rozeznat některé umělé výtvory od skutečných záběrů už mají i experti.
včera v 07:00
Načítání...