Kyslík na Marsu zamotal vědcům hlavu. Nedokážou vysvětlit, proč ho na jaře přibývá

8 minut
Kyslík na Marsu
Zdroj: ČT24

Množství kyslíku u povrchu Marsu se mění způsobem, který nedokáže současná chemie vysvětlit. Na zvláštní procesy narazili vědci díky datům získaným sondou Curiosity, která se pohybuje po povrchu Rudé planety.

Experti z NASA zjistili, že množství kyslíku během jara a léta vzroste o třicet procent. Proč, to vědci netuší. Pracují zatím s dvěma možnostmi. Tou logičtější je geologická varianta, existuje ale i možnost, že je za změny zodpovědný život ve formě mikrobů.

Výsledky tohoto výzkumu pocházejí z téměř šesti pozemských (tří marsovských) let měření a zkoumání dat přístroje SAM, který je umístěný na spodní straně sondy Curiosity. Díky němu mohli experti zkoumat sezonní změny v plynech těsně nad povrchem planety v kráteru, kde Curiosity přistála. Závěry studie otiskl odborný žurnál JGR-Planets a obsáhle o nich informuje i samotná NASA.

Vozítko Curiosity na Marsu
Zdroj: ČT24

Na jaře kyslík přibývá, na podzim ubývá

Drtivou většinu plynného obalu Marsu tvoří oxid uhličitý, ale jsou v něm přítomné i další plyny – například molekulární dusík, argon, kyslík a také metan. Zatímco dusík a argon se chovaly přesně tak, jak vědci očekávali, kyslík je překvapil. Místo aby reagoval na to, jaký je tlak vzduchu, měnil se podle ročních období. Na severní polokouli planety ho přibývalo na jaře a na podzim jej zase začalo ubývat.

Všechny možné teorie, které vědci na vysvětlení těchto změn použili, selhaly. Podle poznatků, které NASA dosud o Marsu získala, by tyto procesy neměly být tak masivní.

Protože byly změny v množství kyslíku naměřené u povrchu Rudé planety, nabízí se, že nějak s povrchem souvisejí. Ani pro to ale nemají vědci důkazy. Na ještě větší problém narazili autoři studie, když se pokusili spočítat, proč na podzim kyslík zase mizí. Ani to totiž nedává smysl a nedá se to vysvětlit. Proces by měl trvat přes deset let, ve skutečnosti ale proběhl během několika týdnů.

Nevypočitatelný Mars

Sonda Curiosity navíc naměřila každou sezonu poněkud odlišné výsledky, pro každou sezonu bylo množství kyslíku jiné. Vypadá to, že něco vypouští kyslík na marsovský povrch a pak ho zase pohlcuje nebo odsává. Jedním z vysvětlení by mohl být masivní zdroj kyslíku poblíž povrchu – rezervoár tohoto plynu, který interaguje s tím, co se na planetě děje.

Pozoruhodné je, že podobně se podle ročních období mění i množství metanu. Vědci ovšem netuší, zda spolu oba procesy souvisí.

Mohlo by se jednat o život

Právě změny v úrovni metanu vědce fascinují již delší dobu – existuje sice několik chemických procesů, které by ho mohly z nitra planety uvolňovat, ve hře je ale i varianta, že tento plyn vzniká z mikrobů, kteří žijí pod povrchem Marsu.

Nový objev by mohl podle BBC této hypotéze nahrávat. Kyslík totiž – stejně jako metan – je produktem některých živých organismů; na Zemi typicky rostlin.

Vědci zatím nemají příliš důkazů, že by se mohlo jednat o projevy života, tuto možnost ale nemohou vyloučit. Řada jevů však uvažování o životě na Marsu komplikuje. U povrchu je například velmi silná radiace a také velká proměnlivost teplot. Známým formám života nic z toho nesvědčí.

„Se současnými nástroji, které na Marsu máme, neexistuje způsob, jak dokázat, že kyslík na jaře na Marsu produkují živé organismy. Některé nebiologické procesy vypadají velmi slibně, takže nejprve musíme vyloučit je, než začneme sledovat možný vliv života,“ uvedl pro BBC profesor Sushil Atreya, který je spoluautorem výzkumu.

Vědci ale doufají, že další generace přístrojů, které na Mars poletí, jim s vyřešením klíčové záhady pomohou.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Vědci prozatím uchránili nejstarší strom světa před novou dálnicí

Nejstarší světový strom mohl být ohrožen výstavbou dálnice. Zachránila ho prozatím ovšem kampaň vědců. Ti zdůrazňují přínos podobných velikánů k poznání ohledně změn klimatu. Ve svém článku o příběhu stromu reportoval web německé stanice Deutsche Welle.
před 15 hhodinami

Ústup očkování v USA by svědčil hlavně spalničkám, ohrozil by miliony lidí

Očkování je jednou z páteří moderní medicíny. Stačí drobné snížení proočkovanosti a dopady na společnost jsou obrovské. Vědci na základě rozsáhlého modelu pro různé scénáře popsali, jaká budoucnost čeká ohledně šíření nakažlivých nemocí Spojené státy.
před 18 hhodinami

Firma Amazon vypustila první várku svých internetových družic

Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose v pondělí tamního času (v noci na úterý SELČ) vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska. Informovaly o tom tiskové agentury s odkazem na živý přenos.
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami

Levá, nebo pravá? Vědci zkoumali, do jaké ruky je lepší očkovat

Když lidé dostávají posilující dávku vakcíny, mnohdy si ji nenechají dát do stejné ruky jako tu první. Nový výzkum popsal, že vhodnější je očkovat do stejného místa. Výsledky by se podle autorů daly využít zejména během pandemií, během nichž je nutné očkovat v průběhu epidemické situace.
před 20 hhodinami

Do vesmíru odstartovala evropská sonda, která se zaměří na lesy

Po jedenácté hodině dopoledne odletěla do kosmu mise Evropské vesmírné agentury (ESA). Raketa Vega-C vynesla na oběžnou dráhu sondu Biomass, jejímž cílem je monitorovat biomasu na Zemi, hlavně lesy.
včeraAktualizovánopřed 20 hhodinami

Čechoslovačky chtěly bojovat i na Západě. Vlastní armáda o ně ale nestála

I ženy chtěly bojovat – ale nezáleželo to pouze na jejich odhodlání. Pokud se Čechoslovačky chtěly zapojit do zahraničního odboje na Západě, musely se kromě svého odhodlání vybavit i silou čelit mnohým překážkám. Navzdory prvotním plánům se totiž nesměly do války zapojit v československé armádě, ale pouze v britských jednotkách jako cizinky. Více než dvě stě žen ochotných pomáhat v boji s Hitlerem přitom plnilo důležité úkoly – sloužily mimo jiné jako elektrikářky, opravářky optických přístrojů, šifrantky i baličky padáků. Ani válečné hrdinství jim ale uznání nepřineslo.
před 20 hhodinami

Všudypřítomný protein je trend, mnohdy ale klame

Všude samý protein, chce se říct při pohledu na regály obchodů. Obaly jogurtů, těstovin, sýrů, cukrovinek i nápojů lákají na proteiny, tedy bílkoviny, které zajišťují svalový růst, podílí se na imunitě, regeneraci či hormonální činnosti. Touhu po zdravé výživě však pohání i marketingové triky. „Utrácíme za něco, co ve skutečnosti nepotřebujeme,“ řekl ČT24 nutriční expert Martin Jelínek.
před 21 hhodinami

Robotická trojkolka Helhest může pomoci vojákům i záchranářům

Jmenuje se po koni, na němž jezdila vikinská bohyně smrti. Ale on sám by měl přinášet spíše život, pomoc a podporu. Řeč je o novém pokročilém autonomním systému Helhest, který vznikl na Českém vysokém učení technickém v Praze. Robot připomínající trojkolku by se měl podle jeho autorů dát využít pro průzkum, obranné operace i pátrací a záchranné mise.
28. 4. 2025
Načítání...