Kraken. V USA se rychle šíří nová verze koronaviru, hospitalizací je nejvíc od března

Americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) eviduje rychlý rozmach nového podtypu koronavirové varianty omikron, který podle expertů dokáže obcházet imunitu získanou očkováním nebo nákazou. Poznatky o něm jsou zatím omezené a podle CDC nic nenasvědčuje tomu, že by způsoboval vážnější onemocnění než jiné formy omikronu. USA nicméně podle dat listu The New York Times (NYT) hlásí nejvíce hospitalizací s koronavirem za posledních deset měsíců.

Aktuálně se šířící forma viru SARS-CoV-2 je označována jako XBB.1.5a je jednou z novějších verzí varianty omikron, která způsobila rekordní počty nákaz na začátku loňského roku. Americká média jí přezdívají Kraken.

CDC uvádí, že v posledním týdnu minulého roku stála za 40,5 procenta infekcí napříč USA, což byl zhruba dvojnásobný podíl oproti situaci v předešlém sedmidenním úseku. Na severovýchodě země už v posledních dnech roku XBB.1.5 dominovala  - má tam na svědomí nyní kolem 75 procent všech nákaz. Expertka CDC Barbara Mahonová odhadovala, že její zastoupení poroste ve všech regionech. Rychle roste také ve Velké Británii.

Šíření variant covidu v USA
Zdroj: CDC

Varianta, která uniká imunitě

Subvarianty s označením XBB pozorují vědci už několik měsíců a dosavadní bádání ukazuje, že obsahují prvky, které zvyšují schopnost překonat imunitní reakci. „Je jasné, že XBB má atributy pro obcházení imunity,“ citovala televize NBC News epidemiologa z Torontské univerzity Isaacha Bogoche. „Prokázalo se to jak při laboratorních studiích, tak klinicky při sledování případů a hospitalizací,“ dodal.

Místa, kde je varianta kraken nejrozšířenější
Zdroj: CDC

XBB.1.5 pak podle virologa Andrewa Pekosze z Univerzity Johnse Hopkinse odlišuje od ostatních subvariant mutace, která jí umožňuje lépe se vázat na buňky. „Virus se potřebuje pevně připoutat na buňky, aby efektivněji pronikal dovnitř, a to by mohlo viru trochu pomoci s efektivitou infikování lidí,“ řekl televizi CNBC.

Tyto faktory v kombinaci se svátečními společenskými aktivitami vyvolávají obavy ze zhoršení epidemie v USA. Zatímco počty hlášených infekcí v posledních dnech nerostou, výrazně se zvýšila míra pozitivity testů a počet pacientů v nemocnicích nakažených koronavirem stoupl na více než 44 tisíc. Více jich země evidovala naposledy na začátku března.

Podobné počty mrtvých jako při dřívějších epidemických vlnách se už ale vzhledem k úrovni imunity v populaci nečekají. Mahonová podotkla, že ani v regionech s vyšším podílem XBB.1.5 hospitalizace nepřibývají rychleji než v jiných oblastech USA. „Nejsme v roce 2020,“ řekla. Američané by nicméně měli vývoj „brát vážně“ a podniknout kroky v zájmu ochrany zdraví, především si nechat podat vakcínu přizpůsobenou novějším formám koronaviru.

Příznaky a původ

Vědci ani lékaři zatím s touto variantou nespojují horší průběh než u předchozích variant covidu. Doposud ani není známo, že by se nějak lišily příznaky průběhu onemocnění.

XBB.1.5 je příbuzná s variantou XBB Omicron, která zase vznikla spojením dvou různých variant B.A.2 - tedy BJ.1 (BA.2.10.1.1) a BA.2.75. Uvedl to na Twitteru doktor Eric Topol, profesor molekulární medicíny a výkonný viceprezident neziskové lékařské výzkumné organizace Scripps Research. 

Klíčovou mutací XBB.1.5 je podle něj F486P, která byla identifikována jako změna, která je spojená s únikem imunity, píše Topol. A pokud má XBB.1.5 tak rychlou růstovou výhodu oproti BQ.1.1, „není to dobré znamení“, protože únik před imunitou je u XBB.1 větší než u BQ.1.1

Nedávná studie zveřejněná v časopise Cell zjistila, že BQ.1, BQ.1.1, XBB a XBB.1 jsou „dosud nejodolnějšími variantami SARS-CoV-2“ a představují vážnou hrozbu pro stávající vakcíny, včetně nedávno schválených bivalentních posilovačů proti subvariantám Omicron BA.4/5.