Konference v Panamě dojednala zpřísnění ochrany více než pěti stovek ohrožených druhů, lépe chráněni budou i žraloci a tropické dřeviny. Shodly se na tom signatářské země Úmluvy o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin (CITES). Podařilo se také zamítnout návrh, který by mohl vést ke znovunastartování obchodu se slonovinou nebo rohy nosorožců.
Konference odmítla rozvolnění pravidel obchodu se slonovinou. Rozhodla i o lepší ochraně pěti set druhů
„Obchod se slonovinou se znovu nerozjede. I díky vyjednávání české reprezentace byl odmítnut návrh Zimbabwe, které chtělo uvolnit pravidla týkající se obchodu se slonovinou z populací vyskytujících se v Namibii, Jihoafrické republice, Zimbabwe a Botswaně,“ uvedl Ladislav Miko, který je poradcem ministra životního prostředí a vládním zmocněncem pro vyjednávání v oblasti biodiverzity. Podle ministerstva se také podařilo zvýšit ochranu u řady druhů a prosadit všechny priority, na kterých se předtím dohodly státy evropské sedmadvacítky.
„Podobně se podařilo zabránit návrhu, který měl umožnit obchod s rohovinou získanou z rohů nosorožců tuponosých jižních. Jeho prosazením hrozila stimulace nelegálního obchodu a také pytlačení těchto vzácných zvířat. EU naopak pomohla prosadit upravený návrh Namibie, který za striktních podmínek povoluje vývoz těchto savců do jeho původních lokalit, což by mělo přispět k jeho in situ ochraně,“ dodal.
Podle českého ministerstva se v Panamě povedlo rovněž vyjednat zpřísnění mezinárodního obchodu s mnoha druhy plazů a obojživelníků, které v evropských zemích hojně chovají teraristé. Jde například o agamu kočinčinskou, pačolka laoského nebo želvu žlutočelou.
Kladivouni pod ochranou
Dalším úspěchem je podle ministerstva to, že bylo vyhověno návrhu EU a nově budou chráněny doposud nezařazené druhy žraloků z čeledi kladivounovitých. Společně s dalšími státy se podařilo prosadit i zvýšení ochrany žraloků z čeledi modrounovitých.
Dohoda CITES už teď chrání více než 5000 druhů živočichů a 30 tisíc druhů rostlin. Podle kategorie, do které jsou zařazeni, obchodování s nimi buď úplně zakazuje, anebo dohlíží na to, aby komerční využití zvířat a rostlin nevedlo k jejich vyhynutí.