Japonci vyvinuli robota schopného lézt po vorvaních. Podívá se, jak vypadá boj s krakaticí

Japonští inženýři ve spolupráci s mořskými biology představili nový druh dronu připomínající sondy, které zkoumají Mars nebo Měsíc. Stroj se ale bude podobným způsobem pohybovat po tělech velryb a potápět se s nimi do mořských hlubin.

Dron je navržený tak, aby se mohl pohybovat po tělech vorvaňů a na nich sbírat důležitá data o chování těchto tvorů. Přestože se jedná o jedny z největších zvířat na Zemi, o jejich způsobu života toho víme velice málo – většinu času totiž tráví hluboko pod hladinou, kam se potápí za svou kořistí.

Myšlenka na dron, který by se potápěl společně s vorvaněm, vznikla už roku 2012, ale nebylo snadné ji realizovat. Vědci sice už dříve na těla velkých kytovců připevňovali různé kamery nebo signální bóje, ale nápad využít dron, který by se mohl sám po vorvaním trupu pohybovat, byl zcela nový.

Japonští přírodovědci se na své technicky nadané kolegy obrátili s tím, že by chtěli studovat, jak vorvani loví. Tato činnost probíhá stovky metrů pod hladinou a žádný člověk ji nikdy neviděl – vorvani se živí především velkými krakaticemi a olihněmi, takže získat takové záběry by bylo nejen nesmírně vědecky důležité, ale také atraktivní.

Dron u vorvaní tlamy

„Chtěli jsme mít kameru někde u hlavy vorvaně, abychom mohli pozorovat, jak vypadá jeho lov,“ uvedli vědci. Jenže vorvaň člověka nenechá jen tak se k němu přiblížit, natož aby mu někdo na hlavu umísťoval citlivé zařízení. A tak se ukázal jako nejjednodušší cesta dron – který se na zvolené místo po vorvaním těle sám přemístí a pak se tam uchytí.

Design robota vychází z kosmického výzkumu, napodobuje sondy, které zkoumají povrchy asteroidů. Japonsko má s tímto druhem vesmírných programů značné zkušenosti, na povrchu asteroidů se jim už několikrát podařilo přistát, anebo z nich dokonce odebrat vzorky.

Robot musí být nejen mobilní, ale také energeticky značně úsporný a současně odolný – vorvani se za svou kořistí mohou potápět do hloubek až jednoho kilometru. Také kamery a další přístroje musí být kvalitní, aby vůbec v temnotě hlubin něco natočily, a rovněž značně robustní, aby tlak, který tam panuje, vydržely.

Stroj pohání proudění vody, které vzniká díky pohybu vorvaního těla – tímto způsobem získává dron dostatek energie k provozu. Na těle velryby se pohybuje pomocí systému přísavek. Testy v laboratorním prostředí prokázaly, že stroj je schopný operovat v hloubkách kolem 500 metrů, vědci se ale snaží tento rozsah ještě zvětšit.

Technologie zatím není připravená k nasazení do praxe, japonští vědci však slibují, že do konce roku 2019 ji upraví tak, aby mohly začít první testy v reálném prostředí.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Invazní žravý sumeček znepokojuje české přírodovědce

Sumeček černý má sice jméno, které naznačuje, že jde o drobnou rybku, ale v tomto případě je název nevýstižný. Jde o více než půl metru velkého predátora, který má navíc vysoký potenciál způsobovat jako invazní druh velké problémy. A to i v Česku, kde se podle přírodovědců stává hrozbou.
před 1 hhodinou

Digitální dvojče Titanicu přineslo příběh posledních minut posádky

Podrobná analýza digitálního skenu Titanicu ukazuje nový pohled na poslední hodiny zaoceánského plavidla, které od svého ztroskotání v roce 1912 leží na dně severního Atlantiku. Poskytuje například nový pohled na kotelnu a potvrzuje výpovědi svědků, že strojníci pracovali až do konce, aby udrželi na palubě elektřinu a světlo, napsala stanice BBC, která se odvolává na nový dokument společností National Geographic a Atlantic Productions.
před 4 hhodinami

Dozvuky nákazy.⁠ Co se Evropa naučila z pandemie covidu-19

Pět let poté, co Světová zdravotnická organizace vyhlásila šíření covidu-19 za celosvětovou pandemii, Evropa stále bilancuje, co se změnilo a co nikoli. Tato reportáž a interaktivní mapa od projektu A European Perspective* sleduje, jak veřejnoprávní média na celém kontinentu reflektují dopad pandemie –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ a ptá se: Mohou nové hrozby Evropu zastihnout stejně zranitelnou?
před 5 hhodinami

Dítě, zvířata a absence artefaktů ve výjimečném brněnském hrobě matou archeology

Archeologie je věda založená na hledání podobností. Vědci na základě podobných znaků hledají souvislosti, datují a vysvětlují. Jenže občas narazí na objev, který se nepodobá ničemu. A právě takový teď popsali archeologové v Brně.
před 22 hhodinami

Kosmická loď Sojuz se dvěma Rusy a jedním Američanem se připojila k ISS

Ruská kosmická loď Sojuz MS-27 se dvěma Rusy a jedním Američanem se v úterý po třech hodinách od startu připojila k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Informovala o tom ruská vesmírná agentura Roskosmos a americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA).
včera v 12:15

Vědci „oživili“ zlovlky ze Hry o trůny. Mají tři štěňata

Díky genetické úpravě DNA se podařilo z obyčejných vlků vytvořit genetickou obdobu větších pravěkých vlků, kteří žili v Severní Americe a vyhynuli před deseti tisíci roky, tvrdí firma Colossal Biosciences.
včera v 11:50

„Potřebovala jsem se odzbrojit“. V terapii se stále častěji skloňuje ketamin

Lidé s duševním onemocněním se stále častěji obracejí k psychedelikům, tedy látkám, které navozují změněný stav vědomí. V Česku mohou legálně vyzkoušet zejména asistovanou terapii ketaminem, který podle odborníků umožňuje nahlédnout na problémy z jiné perspektivy, často u lidí, kterým nepomohla tradiční antidepresiva. „Ketamin by sám o sobě nic nevyřešil, ale naučil mě nechat nepříjemné věci prostě odplout,“ sdělila ČT24 Magdalena S., která ketamin v kontrolovaném prostředí vyzkoušela.
včera v 09:24

Letošní březen byl nejteplejším v Evropě

Letošní březen byl vůbec nejteplejším v Evropě, celosvětově pak dosáhly průměrné teploty druhé nejvyšší hodnoty v historii měření, informovala meteorologická služba Evropské unie Copernicus. Její satelity také zaznamenaly nejmenší březnovou plochu arktického ledu za 47 let od začátku jejího monitorování.
včeraAktualizovánovčera v 07:22
Načítání...