Hraní videoher v dětství zvyšuje inteligenci, tvrdí studie v Nature

Spousta rodičů se bojí, že jejich děti tráví moc času nad mobily, počítači nebo konzolemi hraním videoher. Nový rozsáhlý výzkum ale tyto obavy vyvrací – žádný pokles inteligence vědci u dětí nenašli. Naopak se podařilo najít pozitivní dopad.

Studie zveřejněná v časopise Nature zkoumala 9855 dětí z USA, které se zúčastnily studie ABCD. V ní se sleduje dlouhodobý vývoj mozku a zdraví dětí ve věku 9–10 let. V tomto případě vědci analyzovali data za dva roky výzkumu. Zajímalo je, jaký je dopad videoher i sociálních médií na dětskou inteligenci. 

Je známo, že inteligence není jen záležitostí genetickou, ale má na ni a její vývoj vliv spousta nejrůznějších faktorů, zejména těch společenských a hospodářských. To vše bral výzkum v úvahu. I tak se ukázalo, že hraní videoher je spojené se změnami inteligence.

„Digitální média definují moderní dětství. Jejich dopady na inteligenci a kognitivní schopnosti moc dobře neznáme, přesto se o nich vášnivě diskutuje. Věříme, že studie, které pracují s genetickými údaji by mohly ukázat, jestli mají hry nějaký dopad. Dnešní výzkumy totiž zatím nezohledňovaly roli genetických predispozic,“ uvedli autoři. „Zaměřujeme se zde na vliv času stráveného u obrazovky na inteligenci, tedy na schopnost efektivně se učit, racionálně myslet, chápat složité myšlenky a přizpůsobovat se novým situacím.“

Hrajte si, říká věda

Výsledky se v podstatě shodují s předchozími studiemi, které se nedívaly na jiné faktory: hraní videoher inteligenci nijak nepoškozuje – a dokonce by ji mohlo zlepšovat.

  • Inteligenční kvocient, zkráceně IQ, je standardizované skóre používané jako výstup standardizovaných inteligenčních a jiných výkonových psychologických testů k vyčíslení inteligence člověka v poměru k ostatní populaci.
  • Termín zavedl v roce 1912 německý psycholog William Stern.
  • IQ nepopisuje všechny intelektuální ani duševní schopnosti, jen malou část zaměřenou na intelektuální výkon, zejména na schopnosti spojené s řešením abstraktních problémů.

„Naším nejdůležitějším zjištěním bylo, že hraní ovlivnilo pozitivní změny inteligence. Ukázalo se, že děti, které hrály více videoher v 9–10 letech, vykazovaly o dva roky později největší nárůst inteligence,“ uvedli autoři. „To je v souladu s kognitivními přínosy zdokumentovanými v experimentálních studiích o videohrách,“ doplňují. Výsledky byly dost jasné: za dva roky studie se u dětí, které hrály hry delší dobu, než je průměr, zvýšilo IQ přibližně o 2,5 procentního bodu nad průměr jejich věkové skupiny.

Překvapující ale byly další výsledky výzkumu: na růst inteligence mělo pozitivní vliv i pouhé sledování videí – což bylo v rozporu se staršími výzkumy o vlivu sledování televize. Tento rozdíl zatím vědci nedokáží svými daty vysvětlit, dá se ale předpokládat, že za tím stojí změna práce s médii – ta moderní, elektronická, jejichž vliv nyní zkoumali, nejsou zdaleka tak pasivní jako sledování televize v minulosti. 

U jiných aktivit, kdy děti sledují obrazovky vědci žádný významný rozdíl v inteligenci nenašli – děti, které nadprůměrně používaly sociální média nebo konzumovaly jinak tento obsah, tedy neměly ani vyšší ani nižší inteligenci než průměr. 

„Nezkoumali jsme vliv chování u obrazovky na fyzickou aktivitu, spánek, pohodu nebo školní výsledky, takže o tom nemůžeme nic říci,“ uvedl v tiskové zprávě Torkel Klingberg, profesor kognitivní neurovědy na oddělení neurověd Karolinska Institutet. „Naše výsledky ale podporují tvrzení, že čas strávený u obrazovky obecně nezhoršuje kognitivní schopnosti dětí a že hraní videoher může skutečně pomoci zvýšit inteligenci. To je v souladu s několika experimentálními studiemi hraní videoher.“ 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Mechanismus z Antikythéry mohl být nefunkční, naznačuje studie

Nejslavnější mechanický stroj z antiky – mechanismus z Antikythéry – dalece převyšuje jakékoliv jiné technologie z této doby. Nový výzkum ale otestoval hypotézu, že ve skutečnosti to zase takový zázrak nebyl.
před 16 hhodinami

Unikátní novodobý zlatý poklad našli turisté u Dvora Králové nad Labem

Dva turisté objevili v únoru u Dvora Králové nad Labem novověký poklad v odhadované hodnotě přes sedm a půl milionu korun. Dvě schránky, které obsahovaly zlaté mince, šperky a další předměty o celkové hmotnosti sedm kilogramů, nálezci odevzdali do Muzea východních Čech v Hradci Králové. Zaručeně zlaté jsou mince o váze téměř čtyři kilogramy. Další kovové předměty vědci analyzují.
25. 4. 2025Aktualizováno25. 4. 2025

Rakovina krade motivaci. Vědci popsali, jak ovládne mozek

Lidé trpící rakovinou přicházejí o vůli bojovat, často marně hledají sílu dál žít. Až doposud věda předpokládala, že je to vedlejší dopad únavy z nemoci, ale teď našli přímo způsob, jak rakovina připravuje mozek o motivaci.
25. 4. 2025
Doporučujeme

Zabili Heydricha i posílali depeše. Válku přežila jen polovina parašutistů

Byla jich stovka, přišli z nebes a fatálně ovlivnili průběh druhé světové války – českoslovenští parašutisté vyslaní z Velké Británie měli na území tehdejšího protektorátu plnit rozmanité úkoly. Od sabotáží a předávání informací exilové vládě až po útoky na přední představitele nacistické správy. V podstatě počítali s tím, že se do vlasti vrací pro smrt. Konce války se jich dožila pouhá polovina. A ti, kdo přežili, se následně po roce 1948 uznání nedočkali. Většinu z nich naopak čekalo ponížení, perzekuce a některé dokonce vykonstruovaná obvinění a smrt.
25. 4. 2025

Hubbleův kosmický dalekohled funguje i jako stařeček

Už 35 let je na oběžné dráze Hubbleův kosmický dalekohled. Díky němu astronomové například zjistili, že v centrech galaxií jsou supermasivní černé díry, poprvé změřili rychlost rozpínání vesmíru nebo uviděli ty nejvzdálenější galaxie. Zařízení pořídilo také řadu ikonických snímků. Je pojmenované po americkém astronomovi Edwinu Hubbleovi, který jako první zjistil, že ve vesmíru existuje víc galaxií a že se vesmír rozpíná. Dalekohled na oběžnou dráhu dopravil raketoplán Discovery.
24. 4. 2025

Nová studie objasnila vliv masivního výbuchu sopky na výkyvy v počasí

Erupce sopky Hunga Tonga–Hunga Ha’apai (HT), která se odehrála 15. ledna 2022, byla naprosto jedinečnou a bezprecedentní událostí ve známých dějinách. Podle studie zveřejněné před pár dny v prestižním mezinárodním časopise, na které se podílel i český klimatolog Aleš Kuchař, způsobil tento jev mimo jiné i prodloužená období nízkých teplot v Evropě během následující zimy a jara.
24. 4. 2025

Zahřívaný tabák může ohrozit děti nečekaným způsobem. Polykají uvolněné plíšky

V Česku přibývá případů, kdy malé dítě omylem spolkne plíšek, který se používá v zařízeních ohřívání tabáku. Končí pak hospitalizované v nemocnici.
24. 4. 2025

Polští chovatelé kvůli ptačí chřipce utratili přes sedm milionů kusů drůbeže

V Polsku řádí ptačí chřipka. Chovatelé kvůli tomu museli utratit přes sedm milionů kusů drůbeže. Úřady už na zvládání viru vynaložily v přepočtu téměř půl miliardy korun. Do země dorazili evropští experti, kteří mají posoudit nastavená opatření. Podle ředitele polské rady chovatelů drůbeže Dariusze Goszczyńského počet zlikvidovaných kusů není problém. „V Polsku máme asi 1,5 miliardy kusů drůbeže,“ vysvětlil. Vývoz masa a vajec zatím ohrožený není. U vajec ale experti očekávají mírné zdražení.
24. 4. 2025
Načítání...