Psychologové z Masarykovy univerzity po zkoumání dat 9500 hráčů zjistili, že známky skutečné závislosti vykazují jen jednotky procent. Zároveň ale upozorňují, že pokud někdo závislý je, může být léčba složitá, protože jde o nový a specifický jev. Výsledky výzkumu dnes univerzita poskytla novinářům.
Online hry umožňují prostřednictvím internetu konfrontaci nebo spolupráci s jinými skutečnými hráči, nejen s umělou inteligencí počítače. Z výzkumu mezi členy herní komunity plyne, že hry mohou zlepšit náladu nebo ulevit od starostí, stejně jako knihy, hudba a televize.
Jak jsou na tom Češi se závislostí? Podívejte se na reportáž:

Hry a závislost
„Hry samotné mohou za vznik závislosti minimálně. Pokud se někdo do problémů dostane, je to spíše proto, že k tomu měl psychologické předpoklady. Ne proto, že by hrám nešlo odolat,“ uvedl vedoucí vědeckého týmu Lukas Blinka.
Hráči nebudou zabíjet náhodné chodce
Také obavy, že hráči přenesou násilné jednání z počítačové obrazovky do ulic, je prý potřeba mírnit. „Hra uživatele nijak neovládá. Pokud se něco takového stane, dotyčný by to velmi pravděpodobně udělal i bez toho, že by špatné jednání viděl v počítači,“ domnívá se Blinka.
Pobyt ve virtuální realitě hry někdy pomáhá překonat složitou životní situaci, například když mladí lidé přecházejí z jednoho stupně školy na druhý a jejich sociální okolí se proměňuje. Až nadměrný a dlouhodobý pobyt u počítače může uškodit sociálnímu životu a zdraví, které utrpí nedostatkem čerstvého vzduchu a pohybu. Ani tehdy ale ještě nutně nemusí jít o závislost.
Hledají se závislí
Nové typy závislostí zkoumá více akademických pracovišť v Česku. Odborníci z první lékařské fakulty Univerzity Karlovy tento týden uvedli, že až pět procent dětí v Česku je závislých na hraní počítačových her, chytrých telefonech či sociálních sítích, případně má s jejich používáním vážný problém.
„Je pět kritérií, podle kterých si můžeme říct, že dítě vykazuje všechny znaky závislosti na internetu,“ informuje brněnský psycholog David Šmahel a za zásadní kritérium označuje konflikt mezi dítětem a školou, rodinou nebo přáteli. Dalšími kritérii jsou: význačnost internetu v dětském životě (čili to, jak často o něm hovoří), zhoršení nálady v okamžicích offline, recidiva a tolerance, „kdy dítě potřebuje stále více času na internetu, aby dosáhlo uspokojení, které z něj má“.
Zmíněné jedno procento dětí v Česku vykazuje všech pět zmíněných znaků, dalších devětadvacet procent minimálně jeden z nich. Šmahel navíc upozorňuje na jiné průzkumy s větším vzorkem respondentů, podle kterých se v Česku může závislost týkat tří až pěti procent malých uživatelů internetu.
Trailer na hru League of Legends: