Hackeři narušili slavnou astronomickou observatoř. Zřejmě chtějí výkupné

Kybernetické útoky se nevyhýbají ani špičkovým vědeckým zařízením. Po loňském vyřazení observatoře ALMA letos v létě hackeři narušili chod dalšího důležitého dalekohledu, tentokrát na Havaji.

Na začátku srpna zasáhl laboratoř NOIRLab „kybernetický incident“. Problém měl takový rozsah, že kvůli němu vědci museli pozastavit nenahraditelná astronomická pozorování na teleskopu Gemini North na Mauna Kea na Havaji. 

Přestože byl útok nečekaný, podařilo se programátorům z NOIRLabu zabránit nejhorším následkům: „Rychlá reakce týmu kybernetické bezpečnosti NOIRLab a pozorovacích týmů zabránila poškození observatoře,“ uvedl NOIRLab ve svém prohlášení. Jenže se nepovedlo observatoř ochránit úplně, a tak programátoři přistoupili k radikálnímu řešení: „Z opatrnosti jsme se rozhodli izolovat počítačové systémy observatoře Gemini jejich vypnutím.“

O několik týdnů později je všech deset teleskopů stále mimo provoz a dálkové ovládání mnoha z nich je pořád nedostupné. Odborný žurnál Science se pokusil zjistit více o povaze útoku, ale NOIRLab odmítl sdělit, jestli se jednalo o ransomwarový atak. Při takových operacích hackeři zablokují přístup ke klíčovým systémům a vrátí jej teprve potom, co jim zaplatí výkupné.

Podle Science je právě tento typ kybernetického útoku nejpravděpodobnější. Není to poprvé, co se nějaký hacker takhle zmocnil důležitého astronomického zařízení. Koncem října loňského roku oznámila observatoř ALMA (Atacama Large Millimeter Array) v Chile, že hackerský útok vyřadil jejich teleskop na takřka dva měsíce z provozu.

Nenahraditelná data

Na astronomické observatoře se hackeři zaměřují proto, že jsou v nich uložena obrovská množství unikátních a mnohdy nenahraditelných dat, za nimiž stojí stovky hodin práce mnoha vědců.

Vědci si za možnost využívat tyto drahé přístroje platí, a pokud je využívat nemohou, pak observatoře pochopitelně přicházejí o peníze. V době, kdy byla ALMA mimo provoz, přicházela denně o zhruba čtvrt milionu dolarů, přičemž hackeři pravděpodobně sázeli na to, že raději zaplatí, aby se vyhnula těmto nadbytečným výdajům.

Přestože se technikům podařilo rychle izolovat systémy zasažené hackery, aniž by museli platit výkupné, ALMA se mohla vrátit k provozu až 21. prosince, po téměř dvou měsících off-line.

Dalším problémem mohou být nedostatečné investice do kybernetické bezpečnosti. Chris Vaughan, viceprezident pro správu technických účtů pro oblast EMEA ve společnosti Tanium, řekl časopisu Infosecurity v době útoku na ALMA, že tato zařízení mají pravděpodobně „velmi omezené“ rozpočty na informační technologie. Domnívá se, že v případě takto důležitých projektů by se mělo jejich vedení řídit velmi striktními bezpečnostními pravidly, která by se dala shrnout do věty „nikdy nedůvěřuj, vždycky prověřuj“. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Mechanismus z Antikythéry mohl být nefunkční, naznačuje studie

Nejslavnější mechanický stroj z antiky – mechanismus z Antikythéry – dalece převyšuje jakékoliv jiné technologie z této doby. Nový výzkum ale otestoval hypotézu, že ve skutečnosti to zase takový zázrak nebyl.
včera v 09:00

Unikátní novodobý zlatý poklad našli turisté u Dvora Králové nad Labem

Dva turisté objevili v únoru u Dvora Králové nad Labem novověký poklad v odhadované hodnotě přes sedm a půl milionu korun. Dvě schránky, které obsahovaly zlaté mince, šperky a další předměty o celkové hmotnosti sedm kilogramů, nálezci odevzdali do Muzea východních Čech v Hradci Králové. Zaručeně zlaté jsou mince o váze téměř čtyři kilogramy. Další kovové předměty vědci analyzují.
25. 4. 2025Aktualizováno25. 4. 2025

Rakovina krade motivaci. Vědci popsali, jak ovládne mozek

Lidé trpící rakovinou přicházejí o vůli bojovat, často marně hledají sílu dál žít. Až doposud věda předpokládala, že je to vedlejší dopad únavy z nemoci, ale teď našli přímo způsob, jak rakovina připravuje mozek o motivaci.
25. 4. 2025
Doporučujeme

Zabili Heydricha i posílali depeše. Válku přežila jen polovina parašutistů

Byla jich stovka, přišli z nebes a fatálně ovlivnili průběh druhé světové války – českoslovenští parašutisté vyslaní z Velké Británie měli na území tehdejšího protektorátu plnit rozmanité úkoly. Od sabotáží a předávání informací exilové vládě až po útoky na přední představitele nacistické správy. V podstatě počítali s tím, že se do vlasti vrací pro smrt. Konce války se jich dožila pouhá polovina. A ti, kdo přežili, se následně po roce 1948 uznání nedočkali. Většinu z nich naopak čekalo ponížení, perzekuce a některé dokonce vykonstruovaná obvinění a smrt.
25. 4. 2025

Hubbleův kosmický dalekohled funguje i jako stařeček

Už 35 let je na oběžné dráze Hubbleův kosmický dalekohled. Díky němu astronomové například zjistili, že v centrech galaxií jsou supermasivní černé díry, poprvé změřili rychlost rozpínání vesmíru nebo uviděli ty nejvzdálenější galaxie. Zařízení pořídilo také řadu ikonických snímků. Je pojmenované po americkém astronomovi Edwinu Hubbleovi, který jako první zjistil, že ve vesmíru existuje víc galaxií a že se vesmír rozpíná. Dalekohled na oběžnou dráhu dopravil raketoplán Discovery.
24. 4. 2025

Nová studie objasnila vliv masivního výbuchu sopky na výkyvy v počasí

Erupce sopky Hunga Tonga–Hunga Ha’apai (HT), která se odehrála 15. ledna 2022, byla naprosto jedinečnou a bezprecedentní událostí ve známých dějinách. Podle studie zveřejněné před pár dny v prestižním mezinárodním časopise, na které se podílel i český klimatolog Aleš Kuchař, způsobil tento jev mimo jiné i prodloužená období nízkých teplot v Evropě během následující zimy a jara.
24. 4. 2025

Zahřívaný tabák může ohrozit děti nečekaným způsobem. Polykají uvolněné plíšky

V Česku přibývá případů, kdy malé dítě omylem spolkne plíšek, který se používá v zařízeních ohřívání tabáku. Končí pak hospitalizované v nemocnici.
24. 4. 2025

Polští chovatelé kvůli ptačí chřipce utratili přes sedm milionů kusů drůbeže

V Polsku řádí ptačí chřipka. Chovatelé kvůli tomu museli utratit přes sedm milionů kusů drůbeže. Úřady už na zvládání viru vynaložily v přepočtu téměř půl miliardy korun. Do země dorazili evropští experti, kteří mají posoudit nastavená opatření. Podle ředitele polské rady chovatelů drůbeže Dariusze Goszczyńského počet zlikvidovaných kusů není problém. „V Polsku máme asi 1,5 miliardy kusů drůbeže,“ vysvětlil. Vývoz masa a vajec zatím ohrožený není. U vajec ale experti očekávají mírné zdražení.
24. 4. 2025
Načítání...