Francouzka se zbavila viru HIV. Je teprve osmá na světě

Francouzka nakažená HIV se viru zbavila poté, co podstoupila transplantaci kostní dřeně. Na operaci šla kvůli akutní leukémii. Informovala o tom agentura AFP s odkazem na prohlášení lékařského týmu, který ženu na jihu Francie léčil.

„Po 26 letech s touto nemocí jsem nevěřila, že jednoho dne tuto větu uslyším,“ citovala pacientku její lékařka. Nemocné ženě je kolem šedesáti let a přála si zůstat v anonymitě.

To, že se nakazila virem HIV, který způsobuje nemoc AIDS, se dozvěděla v roce 1999. Lékaři jí kostní dřeň transplantovali v roce 2020. Její dárce měl vzácnou genetickou mutaci delta 32 genu CCR5, která zabraňuje viru HIV pronikat do buněk.

„Tato mutace je extrémně vzácná, vyskytuje se jenom u jednoho procenta populace na světě. Je to ohromné štěstí najít dárce, který je kompatibilní s pacientkou, a ještě je nositelem mutace delta 32,“ řekla na tiskové konferenci Sylvie Bregigeonová, která vede nemocniční jednotku pečující o pacienty s HIV v Marseille.

„V důsledku remise přestala pacientka od října 2023 s antiretrovirovou léčbou. V současné době byly všechny markery, které máme k dispozici, negativní,“ uvedla také Bregigeonová.

Případ, kdy pacientovi s HIV ustoupí příznaky, je první ve Francii. Přesto nelze mluvit o úplném vyléčení, píše AFP.

Na světě existuje dalších sedm případů, kdy lidé s HIV byli v remisi poté, co jim lékaři transplantovali kostní dřeň – jeden pacient ve Švýcarsku, tři v Německu, jeden ve Spojených státech a poslední v Británii.

AIDS už není taková hrozba

Nicméně nelze uvažovat o tom, že by transplantace kostní dřeně pomohla všem pacientům s HIV, zdůraznil Raynier Devillier, který vede oddělení transplantací kostní dřeně a hematologie v marseillském Institutu Paoli-Calmette. Tato operace je totiž extrémně zatěžující pro lidský organismus a nese s sebou četné komplikace, řekl agentuře AFP.

Když se virus HIV poprvé objevil mimo Afriku, vyvolal strach. Nebylo proti němu léku, šířil se velmi snadno a vyvolával obavy i z dopadů na společnost. Jenže roku 1984 přišel pražský biochemik Antonín Holý na to, jak syntetizovat látku tenofovir. Společně s belgickým vědcem Ericem de Clercqem ji otestoval na HIV. Když se ukázalo, že opravdu funguje, lék pak vyvinuli a klinicky testovali ve Spojených státech.

Na bázi této látky později vznikly i další léky, které udělaly z HIV nemoc, na kterou se vlastně v bohatých zemích světa už příliš neumírá.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Hitler nezemřel, tvrdili Sověti. Ze záměrné lži je usvědčily zuby

Vůdce padl – hlásaly noviny celého světa po 30. dubnu, kdy si Adolf Hitler vzal život ve svém berlínském bunkru. Sotva ale lidé stačili v květnu oslavit konec války, už se objevily spekulace, že největší zločinec světa má být stále naživu. A stopy prý vedou do Jižní Ameriky, kam se měli vytratit i jiní vrcholní nacisté. Tuto dezinformaci, která přerostla v několik desetiletí trvající konspirační teorii, přitom cíleně vypustili Sověti.
před 13 hhodinami

Nejbohatší lidé mají zásadní vliv na změny klimatu, popsal výzkum

Deset procent nejbohatších lidí na světě přispělo od roku 1990 ke dvěma třetinám globálního oteplování. Kdyby měl svět emise jako polovina chudších, tak by se změna klimatu v podstatě nekonala, konstatovala nová studie.
před 16 hhodinami

Muži, ženy i děti. V Rovensku pod Troskami vyvraždili před osmdesáti lety 356 lidí

V Rovensku pod Troskami v Českém ráji se před osmdesáti lety, 10. května 1945, odehrál jeden z nejhorších válečných zločinů na severu Čech. Sovětští vojáci s partyzány a některými místními tu u školy zastřelili celkem 365 neozbrojených německých vojáků, civilistů, žen a dětí. Pravděpodobným motivem byla msta.
před 17 hhodinami

Archeologové našli v Plzni zbytky vojenského tábora s polní nemocnicí

Vůbec poprvé v Evropě se archeologům podařilo přesně lokalizovat a prozkoumat relikty vojenského tábora spojeného s polní nemocnicí. V plzeňském Borském parku odhalil tým Fakulty filozofické Západočeské univerzity v Plzni pozůstatky zázemí 109. evakuační nemocnice Armády Spojených států, která v roce 1945 hrála klíčovou roli při osvobození města. Mezi nálezy zaujme odznak U.S. Army Nurse Corps – symbol obětavosti amerických zdravotnic.
9. 5. 2025

Břečka, nebo budoucnost? AI obrázky v sobě mají morbidní odér, říká expert

Reklamy na plakátech, titulní stránky časopisů, ale i lidskoprávní kampaně – to všechno lze vytvořit pomocí obrazových generátorů, které nahrazují práci kreativců, grafiků či fotografů. Jejich práci ale předtím bez souhlasu vytěžily, podotýká v rozhovoru pro ČT24 reklamní fotograf Adam Bartas. Vizuální kultura se podle něj nenávratně mění, což prý přinese i inflaci tohoto syntetického obsahu.
9. 5. 2025

Trumpova administrativa zrušila program podporující neslyšící vědce

Programy podporující diverzitu ve vědě čelí odporu vlády amerického prezidenta Donalda Trumpa. Teď došlo i na ty, které pomáhaly talentovaným neslyšícím studentům.
8. 5. 2025

Odtahovaly raněné přímo z boje. Na východní frontě bojovaly i patnáctileté dívky

Obsluhovaly protiletadlová děla, zachraňovaly raněné vojáky přímo uprostřed boje, a dokonce ostřelovaly nepřítele – ženy, které za druhé světové války byly na východní frontě, se do bojů zapojily naplno. A bylo mezi nimi dokonce zhruba tisíc statečných Čechoslovaček. Do armády a přímo mezi svištící bomby a granáty některé vstupovaly dokonce už v 15 letech. A také ony musely mnohdy snášet obtěžování od sovětských vojáků. Jejich touha bojovat byla ale silnější – přesto stále zůstávají ve stínu mužů.
7. 5. 2025

Muž se nechal 200krát uštknout, aby vznikla nejúčinnější protilátka proti hadímu jedu

Hadí uštknutí ročně připraví o život až přes sto tisíc lidí. Vědci hledají už desetiletí univerzální protilátku, která by dokázala chránit proti více druhům těchto toxinů. Nyní to vypadá, že jsou na správné cestě.
7. 5. 2025
Načítání...