Drtivá většina delfínů jsou praváci, zjistili vědci

Zatímco v lidské populaci je asi 90 procent praváků, mezi delfíny je jich zřejmě ještě více. Naznačila to nová studie, kterou zveřejnil odborný časopis Royal Society Open Science.

Mezi praváky a leváky se dělí nejenom lidé. Takzvané lateralizované chování je možné pozorovat také u zvířat. Praváci převažují například mezi gorilami nebo šimpanzi, svou levou stranu zase upřednostňují orangutani nebo třeba klokani. 

  • Lateralita je definována jako „přednostní užívání jednoho z párových orgánů pohybových či smyslových“. Laicky se lateralita zobecňuje pouze na dominanci pravé či levé ruky, ale hodnocena je v šesti dimenzích.

Pravou stranu těla má podle vědců dominantní také většina delfínů. Podle nové studie by se to mohlo týkat až 99 procent těchto savců. Zdá se tak, že delfíni mají ve své populaci zřejmě ještě větší poměr praváků než lidé. 

Šest let trvající výzkum

Vědci, kteří studii uskutečnili, pozorovali delfíny skákavé na Bahamách. Jennifer Kaplanová z americké neziskové organizace Dolphin Communication Project, která byla součástí výzkumného týmu, popsala, že nejdřív si kapitán jejich lodi všiml, že se delfíni otáčejí vždy stejným směrem. 

„Nejprve jsem to nezpozorovala. Po chvíli jsem to ale zaznamenala také a napadlo mě, že by to bylo skvělé téma pro výzkum,“ řekla Kaplanová.

Vědci poté několik let pozorovali pohyby delfínů. Výsledkem práce byl více než desetihodinový snímek sestavený ze záběrů, které vznikly mezi roky 2012 až 2018. Video ukazuje, jak delfíni plavou poblíž mořského dna a v písku hledají potravu prostřednictvím echolokace.  

Na videu bylo vidět, že než delfín vrhl svůj čumák do písku, aby se zmocnil kořisti,  předcházela tomuto pohybu otočka směrem doleva. Podle vědců to svědčí o preferenci pravé strany. Díky otočce vlevo si totiž delfín udržuje své pravé oko i celou pravou polovinu blízko mořského dna, kde se nachází hledaná potrava.  

„Nečekala jsem, že toto chování u delfínů nalezneme, a také jsem nepředpokládala, že bude tak dominantní,“ řekla Kaplanová s tím, že nejvíc ji na výsledcích překvapilo, že preferenci pravé strany zaznamenali u více než 99 procent z celkem 709 natočených delfíních pohybů.   

 I když příčiny laterality u delfínů studie nezkoumala, podle vědců jasná dominance pravé strany pravděpodobně souvisí s funkcí mozku. 

Jedním z možných důvodů by mohlo být například umístění takzvaných „fonických rtů“, které delfínům pomáhají lokalizovat kořist, domnívá se Kaplanová s tím, že tento orgán se nachází na pravé straně. Proto může být pro echolokaci užitečné, když se nachází blízko mořského dna.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Archeologové našli v Plzni zbytky vojenského tábora s polní nemocnicí

Vůbec poprvé v Evropě se archeologům podařilo přesně lokalizovat a prozkoumat relikty vojenského tábora spojeného s polní nemocnicí. V plzeňském Borském parku odhalil tým Fakulty filozofické Západočeské univerzity v Plzni pozůstatky zázemí 109. evakuační nemocnice Armády Spojených států, která v roce 1945 hrála klíčovou roli při osvobození města. Mezi nálezy zaujme odznak U.S. Army Nurse Corps – symbol obětavosti amerických zdravotnic.
před 2 hhodinami

Břečka, nebo budoucnost? AI obrázky v sobě mají morbidní odér, říká expert

Reklamy na plakátech, titulní stránky časopisů, ale i lidskoprávní kampaně – to všechno lze vytvořit pomocí obrazových generátorů, které nahrazují práci kreativců, grafiků či fotografů. Jejich práci ale předtím bez souhlasu vytěžily, podotýká v rozhovoru pro ČT24 reklamní fotograf Adam Bartas. Vizuální kultura se podle něj nenávratně mění, což prý přinese i inflaci tohoto syntetického obsahu.
před 4 hhodinami

Trumpova administrativa zrušila program podporující neslyšící vědce

Programy podporující diverzitu ve vědě čelí odporu vlády amerického prezidenta Donalda Trumpa. Teď došlo i na ty, které pomáhaly talentovaným neslyšícím studentům.
včera v 09:00

Odtahovaly raněné přímo z boje. Na východní frontě bojovaly i patnáctileté dívky

Obsluhovaly protiletadlová děla, zachraňovaly raněné vojáky přímo uprostřed boje, a dokonce ostřelovaly nepřítele – ženy, které za druhé světové války byly na východní frontě, se do bojů zapojily naplno. A bylo mezi nimi dokonce zhruba tisíc statečných Čechoslovaček. Do armády a přímo mezi svištící bomby a granáty některé vstupovaly dokonce už v 15 letech. A také ony musely mnohdy snášet obtěžování od sovětských vojáků. Jejich touha bojovat byla ale silnější – přesto stále zůstávají ve stínu mužů.
7. 5. 2025

Muž se nechal 200krát uštknout, aby vznikla nejúčinnější protilátka proti hadímu jedu

Hadí uštknutí ročně připraví o život až přes sto tisíc lidí. Vědci hledají už desetiletí univerzální protilátku, která by dokázala chránit proti více druhům těchto toxinů. Nyní to vypadá, že jsou na správné cestě.
7. 5. 2025

Zdivočelá země se vrací. Na temnou minulost republiky se zaměří výzkumný projekt

Nacistická a komunistická totalita zanechaly své stopy nejen na „velké scéně“ dějin Česka, ale také v krajině, v opuštěných továrnách, zaniklých vesnicích, pracovních táborech nebo na hřbitovech. Právě na tato místa v době kritických desetiletí dvacátého století se zaměří nový výzkumný projekt Zdivočelá země, který se svým názvem cíleně hlásí ke stejnojmennému románu i televiznímu seriálu České televize.
7. 5. 2025

Horské rostliny nemají kam ustoupit. Studie ukazuje, jak je zasáhne klimatická změna

Devět let studovali botanici rostlinku jménem řeřišnice Drummondova, která roste v horském prostředí. Nyní na základě výzkumu tvrdí, že mnoho horských rostlin se nedokáže dostatečně rychle přizpůsobit zvyšujícím se teplotám, aby přežily v podmínkách globálního oteplování.
7. 5. 2025

Východní parašutisté už za války připravovali Československo pro nástup komunistů

Parašutisty za války nevysílala do protektorátu jen exilová vláda z Londýna. Dostávali se na toto území i z Východu – z pověření nejen Československé vojenské mise, ale i komunistické strany nebo sovětské rozvědky. Kromě zpravodajských a sabotážních úkolů měli někteří parašutisté ke konci války také pomáhat zakládat národní výbory a připravovat půdu pro nástup komunistů k moci v Československu. O jejich osudech toho přitom stále příliš nevíme – také kvůli nedostupnosti ruských archivů i snaze ruského režimu účelově interpretovat historii.
7. 5. 2025
Načítání...