Crew Dragon se propojil s vesmírnou stanicí. Přestoupila první soukromě dovezená posádka

8 minut
Události: Přelomový let Crew Dragon k ISS
Zdroj: ČT24

První soukromá vesmírná loď schopná nést lidi Crew Dragon se spojila s Mezinárodní vesmírnou stanicí (ISS). Sobotní úspěšný start ukončil devítiletou závislost Američanů na ruské dopravní lodi Sojuz. Majitel firmy SpaceX Elon Musk to komentoval slovy „trampolína funguje“, čímž narážel na ruskou poznámku z roku 2014 o amerických dopravních možnostech a sankcích.

Crew Dragon se s ISS spojil zhruba o deset minut dřív, než bylo plánováno. Pak se spojení obou objektů zpevnilo, průchod se naplnil vzduchem a otevřel se poklop ze strany ISS. Poté se otevřel i ze strany Crew Dragon a astronauti Robert Behnken a Douglas Hurley mohli přestoupit.

„Musím pochválit lidi ze SpaceX za to, jak dobře se letělo. Je to přesně stejné jako simulátor. Nemohli jsme být spokojenější s výkonem lodi,“ řekl Hurley po přestupu na ISS. „Bylo nám ctí být malou součástí toho všeho,“ dodal.

„Dragon se cukal celou dobu až k orbitě,“ popsal cestu Behnken s tím, že měli skutečně pocit, že jedou na drakovi. „O něco méně přetížení, o něco živější,“ srovnal ji se svou zkušeností s raketoplánem.

Ředitel České kosmické kancleáře Jan Kolář popsal, co se od prvního dotyku do otevření poklopů dělo: „Kontroluje se technický stav obou těles, aby vytvořily jeden celek. Propojují se elektrické kontakty, hydraulika, vzduchové kanály. Je důležité zabezpečit, že průlez bude bezpečný.“ Dodal, že kosmonauti si svlékli skafandry až poté, co bylo jasné, že je vše v pořádku.

Crew Dragon vezl dvojici astronautů Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA). Na oběžnou dráhu je vynesla raketa Falcon 9 také vyrobená společností SpaceX. Let byl podle agentury AP teprve pátý, při kterém NASA vyslala do vesmíru posádku na palubě úplně nového typu kosmického plavidla.

Před spojením s ISS se loď několikrát přibližovala a oddalovala, při čemž testovala ovladatelnost i další parametry. Let je totiž stále ještě testem nové lodě.

Zatím se neví, kolik času Behnken a Hurley na ISS stráví. Zda to bude jeden, nebo čtyři měsíce, závisí na tom, jak dobře si jejich Crew Dragon povede.

Úspěšný start

Dvě a půl minuty po startu se od nosiče Falcon 9 odpoutal první stupeň, který poté úspěšně přistál na prámu Of Course I Still Love You v Atlantickém oceánu. První stupně SpaceX využívá k opětovným startům.

Po odpojení prvního stupně převzal práci druhý raketový stupeň, od kterého se po zhruba šesti minutách loď odpoutala. Od tohoto okamžiku se o další let k ISS stará již výhradně loď Crew Dragon.

Start Crew Dragonu byl původně plánován na středu, ale let zhatilo 17 minut před zážehem motorů nepříznivé počasí.

120 minut
Start Crew Dragon s komentářem odborníků
Zdroj: ČT24

Trampolína funguje

Majitel SpaceX Musk po startu prohlásil: „Trampolína funguje.“ Tímto žertovným výrokem narážel na někdejší vyjádření nynějšího šéfa ruské vesmírné agentury Dmitrije Rogozina. Ten v roce 2014 jako místopředseda ruské vlády komentoval americké sankce namířené proti ruskému kosmickému průmyslu. Navrhl Spojeným státům, aby své astronauty dopravovaly na ISS trampolínou.

Po výroku se Musk s ředitelem NASA Jimem Bridenstinem na sebe podívali a rozesmáli se. „To je interní vtip,“ poznamenal šéf SpaceX.

Ruská kosmická agentura Roskosmos nyní kolegům pogratulovala. „To, co se stalo, se mělo stát již před dávnou dobou. Nyní to nejsou jen Rusové, kdo létá k ISS, ale také Američané. To je báječné!“ napsal na Twitteru mluvčí Vladimir Ustimenko.

Další lodě

Crew Dragon není jediná loď, díky které se Američané v programu pilotovaných letů zbaví závislosti na Rusku. Společnost Boeing v letošním roce připravuje první testovací let své lodi CTS-100 Starliner s posádkou. Vedle toho americká společnost Lockheed Martin a evropský Airbus vyvíjejí pro NASA další kosmickou loď Orion.

Společnost SpaceX již nyní připravuje novou loď nazvanou Starship, se kterou chce kolonizovat Mars. Kosmické plavidlo by mělo být schopné přepravit až stovku cestujících.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Vědci prozatím uchránili nejstarší strom světa před novou dálnicí

Nejstarší světový strom mohl být ohrožen výstavbou dálnice. Zachránila ho prozatím ovšem kampaň vědců. Ti zdůrazňují přínos podobných velikánů k poznání ohledně změn klimatu. Ve svém článku o příběhu stromu reportoval web německé stanice Deutsche Welle.
29. 4. 2025

Ústup očkování v USA by svědčil hlavně spalničkám, ohrozil by miliony lidí

Očkování je jednou z páteří moderní medicíny. Stačí drobné snížení proočkovanosti a dopady na společnost jsou obrovské. Vědci na základě rozsáhlého modelu pro různé scénáře popsali, jaká budoucnost čeká ohledně šíření nakažlivých nemocí Spojené státy.
29. 4. 2025

Firma Amazon vypustila první várku svých internetových družic

Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose v pondělí tamního času (v noci na úterý SELČ) vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska. Informovaly o tom tiskové agentury s odkazem na živý přenos.
29. 4. 2025Aktualizováno29. 4. 2025

Levá, nebo pravá? Vědci zkoumali, do jaké ruky je lepší očkovat

Když lidé dostávají posilující dávku vakcíny, mnohdy si ji nenechají dát do stejné ruky jako tu první. Nový výzkum popsal, že vhodnější je očkovat do stejného místa. Výsledky by se podle autorů daly využít zejména během pandemií, během nichž je nutné očkovat v průběhu epidemické situace.
29. 4. 2025
Načítání...