Covidové prsty mohou vydržet až půl roku, ukazují studie

Mezi běžné projevy nákazy koronavirem patří suchý kašel, horečka a zadýchávání. Od propuknutí pandemie covidu-19 je znám také další symptom v podobě zarudnutí až fialového zbarvení prstů na nohou, v některých případech provázeného otoky, kterému lékaři začali přezdívat „covidové prsty“. Nyní vědci zjistili, že tato kožní reakce připomínající omrzliny může přetrvávat i šest měsíců po nákaze, napsal zpravodajský server news.com.au.

Covidové prsty se obvykle vyvinou během týdne od nákazy koronavirem a mohou trvat dva týdny. Vědci nicméně zjistili, že u některých pacientů mohou přetrvávat až půl roku poté, co nákazu překonali. Na tento jev narazili vědci Všeobecné nemocnice v Massachusetts ve spolupráci s Mezinárodní ligou dermatologických společností a Americkou akademií dermatologie.

V dubnu 2020 tyto subjekty společně vytvořily mezinárodní registr kožních projevů covidu-19, kam přispívali kožní lékaři z 39 zemí světa pečující o pacienty, jejichž nákazu koronavirem provázely kožní potíže. Z 505 zanesených pacientů zaznamenali symptomy „covidových prstů“ u 318 z nich, tedy u více než 60 procent.

Pacienti vypadali, jako by prodělali omrzliny. Většina těchto symptomů trvala průměrně 12 dní, ale u některých pacientů vědci zaznamenali mnohem delší trvání. „Když jsme se zaměřili na trvání tohoto kožního projevu, někteří z pacientů ho měli neuvěřitelně dlouhou dobu,“ řekla doktorka Esther Freemanová z registru kožních projevů covidu-19.

Mírné, ale nápadné projevy

Otoky a zarudnutí se objevují především na prstech u nohou, ale tento symptom se může také projevit zčervenáním a otoky prstů na rukou. „Ve většině případů to odezní samo a je to relativně mírné,“ řekla Freemanová. Dodala ale, že někteří pacienti měli zarudlé až fialové a bolestivě opuchlé prsty mnoho měsíců. Vzhledem k tomu, že na „covidové prsty“ zatím není známá žádná léčba, nemohou toho pro tyto pacienty lékaři mnoho udělat.

„Nechci, aby lidé začali panikařit. Myslím si, že je důležité je ujistit, že jde obvykle o dost mírný projev této choroby. A zároveň je důležité si uvědomit, že existuje podskupina pacientů, kteří mají velmi dlouho přetrvávající příznaky, což potřebujeme dále prozkoumat,“ uvedla Freemanová.

„Na kůži můžeme pohlížet jako na okno do zbytku těla, protože jde o zánět, který vidíme – a může být známkou zánětu na jiném místě těla. Myslím, že případy, které máme (v registru), jsou pravděpodobně jen špičkou ledovce. Nejspíš se to stává mnohem častěji. Také proto o nich informujeme, protože díky tomu je může rozpoznat více lidí,“ dodala.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Satelitní projekt ESA povede Univerzita Karlova

Nový projekt pražských geoinformatiků by měl pomoci ke vzniku generace expertů schopných pracovat s komplikovanými družicovými daty a využívat je pro vědu i praktický život.
před 8 hhodinami

Další roky budou rekordně horké, předpovídají meteorologové

Nová zpráva Světové meteorologické organizace (WMO) upozorňuje, že klimatická změna oteplující planetu pokračuje. V novém výhledu na příštích pět let agentura varuje před celou řadu nebezpečných jevů.
před 9 hhodinami

Francie investovala do diskreditace výzkumu svých jaderných testů

Francouzská Komise pro atomovou energii (CEA) utratila desetitisíce eur ve snaze znevěrohodnit výzkum, který odhalil, že Paříž podceňuje zničující vliv svých jaderných testů ve Francouzské Polynésii v 60. a 70. letech minulého století. Podle deníků Le Monde a The Guardian to naznačují dokumenty získané investigativní platformou Disclose. Stalo se tak jen několik dní předtím, než má svoji zprávu o testech předložit parlamentní vyšetřovací komise.
před 12 hhodinami

Kosmická loď Starship předčasně explodovala, Musk let označuje za úspěch

Společnost SpaceX miliardáře Elona Muska v úterý vyslala na devátý zkušební let svou kosmickou loď Starship, informují světové agentury. Největší a nejsilnější raketa na světě, měřící 123 metrů, odstartovala z kosmodromu v jižním Texasu v úterý v 18:35 místního času (01:35 SELČ). Zhruba po půl hodině nad ní ale SpaceX ztratila kontrolu.
před 13 hhodinami

Obraz, zvuk i hudba naráz. Rozlišit realitu od výtvorů AI je stále těžší

Modely umělé inteligence na generování videí jsou zase o krok dál, a lidé tak mají o něco menší šanci rozlišit realitu od výtvorů AI. Modely tvořící videa jsou již schopné pracovat zároveň s obrazem, zvukem i hudbou. Odborníci proto varují před větším šířením takzvaných deepfaků a dalšího závadného obsahu nebo kyberšikanou. Problém rozeznat některé umělé výtvory od skutečných záběrů už mají i experti.
před 16 hhodinami

Úsvit atomového věku začal Einsteinovým dopisem o Československu

Když se židovští vědci, kteří museli uprchnout před nacismem z Maďarska, dozvěděli, že Německo může získat nejsilnější zbraň na světě, rozhodli se konat.
před 16 hhodinami

Mladí Tchajwanci a Číňané se s duševními problémy obracejí na AI

Na Tchaj-wanu a v Číně se mladí lidé obracejí s duševními problémy spíše na umělou inteligenci (AI) než na psychoterapeuta, napsal server The Guardian. Je pro ně jednodušší mluvit o věcech, které je trápí, s chatbotem než s reálnými lidmi. Odborníci ale upozorňují, že AI stále nemůže nabídnout ucelenou odbornou pomoc.
včera v 11:30

Trump vytáhl proti univerzitám, ohrožuje jejich schopnosti a prestiž

Situace na univerzitách ve Spojených státech je v současnosti napjatá. Soud dočasně zablokoval rozhodnutí prezidenta Donalda Trumpa zakázat Harvardově univerzitě zapisovat zahraniční studenty, ale kroky šéfa Bílého domu přesto poškozují výzkumné instituce a mohou ohrozit jejich prestižní postavení.
včera v 10:39
Načítání...