Čínské „umělé slunce“ hlásí nový rekord ve výrobě energie z jaderné fúze

Sen o energii zdarma, kterou lidstvo bude vyrábět stejně snadno jako Slunce, je snem už téměř tři čtvrtě století. Čínští fyzici teď výrazně zlepšili fúzní reaktor, který po modernizaci překonal rekord v udržení stabilní vysoké teploty.

Čínské „umělé slunce“, neboli experimentální pokročilý supravodivý tokamak EAST, překonal další milník. Poprvé se mu podařilo udržet plazmu s vysokou teplotou déle než tisíc sekund. V polovině ledna se povedlo stabilizovat reakci na dobu 1066 sekund (skoro osmnáct minut).

Není to jen drobný krůček vpřed, ale podle Čínské akademie věd jde přímo o skok – EAST totiž překonal svůj vlastní rekord více než dvojnásobně. Ten starý z roku 2023 měl totiž hodnotu 403 sekund (necelých sedm minut).

Cílem je napodobit Slunce

Čínští vědci se pokoušejí napodobit procesy, které probíhají ve Slunci. Což znamená, že chtějí vytvořit zdroj neomezené energie – reaktor by totiž měl dodávat po zažehnutí fúze více energie, než spotřebovává pro svůj provoz. Celý proces je ale nesmírně náročný. Ve Slunci je fúze umožněna kombinací gravitace a teploty, na Zemi se na obří gravitační síly nelze spolehnout. A tak musí teplota v reaktoru přesahovat sto milionů stupňů Celsia, přičemž celý proces musí být stabilní.

Čínský fúzní reaktor EAST
Zdroj: HFIPS

O vytvoření jaderné fúze, která by sloužila energetickým potřebám lidstva, se fyzici snaží už asi sedmdesát let, zatím ale bez úspěchu. „Fúzní zařízení musí dosáhnout stabilního provozu s vysokou účinností po dobu tisíců sekund, aby umožnilo samovolnou cirkulaci plazmatu. To je nezbytné pro nepřetržitou výrobu energie v budoucích fúzních elektrárnách,“ vysvětlil šéf projektu Sung Jün-tchao. Nové překročení rekordu je podle něj „monumentální“ a představuje rozhodující krok k tomu, aby se stal funkční fúzní reaktor realitou.

Podle vyjádření expertů z EASTu přišel úspěch poté, co vylepšili několik systémů, hlavně ten klíčový – systém ohřevu. Ten má nyní více než dvojnásobný výkon oproti minulému experimentu z roku 2023. Přímo v tomto zařízení se nemá funkční fúzní reaktor provozovat, jeho účelem je umožnit zde čínským vědcům i vědcům z jiných zemí provádět experimenty související s fúzí.

Projekt, kde zatím spolupracují všichni

Právě tento obor je v současné době jedním z mála, kde stále ještě vědci ze všech koutů planety spolupracují, aniž by to překazila politická nařízení. Čína se roku 2006 připojila k programu Mezinárodního termonukleárního experimentálního reaktoru (ITER), který vzniká se značnými porodními bolestmi ve Francii. Kooperují na něm Evropská unie, USA, Čína, Indie, Japonsko a Jižní Korea – a také Rusko.

Průřez reaktorem ITER
Zdroj: ITER

Právě ITER se má po dokončení stát největším experimentem fyziky magnetického udržení plazmatu na světě a současně největším experimentálním reaktorem jaderné fúze typu tokamak. Ředitel projektu Pietro Barabaschi loni v létě uvedl, že první reakce by zde mohly proběhnout roku 2035.

Čínská cesta

Čínské experimenty v EASTu by tedy měly pomoci s tím, aby budoucí výzkum v ITERu byl co nejrychlejší a nejefektivnější. Současně ale asijská velmoc plánuje i vlastní vývoj fúzních reaktorů, zejména technického zkušebního reaktoru CFETR.

„Doufáme, že prostřednictvím EAST rozšíříme mezinárodní spolupráci a přivedeme fúzní energii k praktickému využití pro lidstvo,“ dodal Sung Jün-tchao.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Mechanismus z Antikythéry mohl být nefunkční, naznačuje studie

Nejslavnější mechanický stroj z antiky – mechanismus z Antikythéry – dalece převyšuje jakékoliv jiné technologie z této doby. Nový výzkum ale otestoval hypotézu, že ve skutečnosti to zase takový zázrak nebyl.
26. 4. 2025

Unikátní novodobý zlatý poklad našli turisté u Dvora Králové nad Labem

Dva turisté objevili v únoru u Dvora Králové nad Labem novověký poklad v odhadované hodnotě přes sedm a půl milionu korun. Dvě schránky, které obsahovaly zlaté mince, šperky a další předměty o celkové hmotnosti sedm kilogramů, nálezci odevzdali do Muzea východních Čech v Hradci Králové. Zaručeně zlaté jsou mince o váze téměř čtyři kilogramy. Další kovové předměty vědci analyzují.
25. 4. 2025Aktualizováno25. 4. 2025

Rakovina krade motivaci. Vědci popsali, jak ovládne mozek

Lidé trpící rakovinou přicházejí o vůli bojovat, často marně hledají sílu dál žít. Až doposud věda předpokládala, že je to vedlejší dopad únavy z nemoci, ale teď našli přímo způsob, jak rakovina připravuje mozek o motivaci.
25. 4. 2025
Doporučujeme

Zabili Heydricha i posílali depeše. Válku přežila jen polovina parašutistů

Byla jich stovka, přišli z nebes a fatálně ovlivnili průběh druhé světové války – českoslovenští parašutisté vyslaní z Velké Británie měli na území tehdejšího protektorátu plnit rozmanité úkoly. Od sabotáží a předávání informací exilové vládě až po útoky na přední představitele nacistické správy. V podstatě počítali s tím, že se do vlasti vrací pro smrt. Konce války se jich dožila pouhá polovina. A ti, kdo přežili, se následně po roce 1948 uznání nedočkali. Většinu z nich naopak čekalo ponížení, perzekuce a některé dokonce vykonstruovaná obvinění a smrt.
25. 4. 2025

Hubbleův kosmický dalekohled funguje i jako stařeček

Už 35 let je na oběžné dráze Hubbleův kosmický dalekohled. Díky němu astronomové například zjistili, že v centrech galaxií jsou supermasivní černé díry, poprvé změřili rychlost rozpínání vesmíru nebo uviděli ty nejvzdálenější galaxie. Zařízení pořídilo také řadu ikonických snímků. Je pojmenované po americkém astronomovi Edwinu Hubbleovi, který jako první zjistil, že ve vesmíru existuje víc galaxií a že se vesmír rozpíná. Dalekohled na oběžnou dráhu dopravil raketoplán Discovery.
24. 4. 2025

Nová studie objasnila vliv masivního výbuchu sopky na výkyvy v počasí

Erupce sopky Hunga Tonga–Hunga Ha’apai (HT), která se odehrála 15. ledna 2022, byla naprosto jedinečnou a bezprecedentní událostí ve známých dějinách. Podle studie zveřejněné před pár dny v prestižním mezinárodním časopise, na které se podílel i český klimatolog Aleš Kuchař, způsobil tento jev mimo jiné i prodloužená období nízkých teplot v Evropě během následující zimy a jara.
24. 4. 2025

Zahřívaný tabák může ohrozit děti nečekaným způsobem. Polykají uvolněné plíšky

V Česku přibývá případů, kdy malé dítě omylem spolkne plíšek, který se používá v zařízeních ohřívání tabáku. Končí pak hospitalizované v nemocnici.
24. 4. 2025

Polští chovatelé kvůli ptačí chřipce utratili přes sedm milionů kusů drůbeže

V Polsku řádí ptačí chřipka. Chovatelé kvůli tomu museli utratit přes sedm milionů kusů drůbeže. Úřady už na zvládání viru vynaložily v přepočtu téměř půl miliardy korun. Do země dorazili evropští experti, kteří mají posoudit nastavená opatření. Podle ředitele polské rady chovatelů drůbeže Dariusze Goszczyńského počet zlikvidovaných kusů není problém. „V Polsku máme asi 1,5 miliardy kusů drůbeže,“ vysvětlil. Vývoz masa a vajec zatím ohrožený není. U vajec ale experti očekávají mírné zdražení.
24. 4. 2025
Načítání...