Čínské „umělé slunce“ hlásí nový rekord ve výrobě energie z jaderné fúze

Sen o energii zdarma, kterou lidstvo bude vyrábět stejně snadno jako Slunce, je snem už téměř tři čtvrtě století. Čínští fyzici teď výrazně zlepšili fúzní reaktor, který po modernizaci překonal rekord v udržení stabilní vysoké teploty.

Čínské „umělé slunce“, neboli experimentální pokročilý supravodivý tokamak EAST, překonal další milník. Poprvé se mu podařilo udržet plazmu s vysokou teplotou déle než tisíc sekund. V polovině ledna se povedlo stabilizovat reakci na dobu 1066 sekund (skoro osmnáct minut).

Není to jen drobný krůček vpřed, ale podle Čínské akademie věd jde přímo o skok – EAST totiž překonal svůj vlastní rekord více než dvojnásobně. Ten starý z roku 2023 měl totiž hodnotu 403 sekund (necelých sedm minut).

Cílem je napodobit Slunce

Čínští vědci se pokoušejí napodobit procesy, které probíhají ve Slunci. Což znamená, že chtějí vytvořit zdroj neomezené energie – reaktor by totiž měl dodávat po zažehnutí fúze více energie, než spotřebovává pro svůj provoz. Celý proces je ale nesmírně náročný. Ve Slunci je fúze umožněna kombinací gravitace a teploty, na Zemi se na obří gravitační síly nelze spolehnout. A tak musí teplota v reaktoru přesahovat sto milionů stupňů Celsia, přičemž celý proces musí být stabilní.

Čínský fúzní reaktor EAST
Zdroj: HFIPS

O vytvoření jaderné fúze, která by sloužila energetickým potřebám lidstva, se fyzici snaží už asi sedmdesát let, zatím ale bez úspěchu. „Fúzní zařízení musí dosáhnout stabilního provozu s vysokou účinností po dobu tisíců sekund, aby umožnilo samovolnou cirkulaci plazmatu. To je nezbytné pro nepřetržitou výrobu energie v budoucích fúzních elektrárnách,“ vysvětlil šéf projektu Sung Jün-tchao. Nové překročení rekordu je podle něj „monumentální“ a představuje rozhodující krok k tomu, aby se stal funkční fúzní reaktor realitou.

Podle vyjádření expertů z EASTu přišel úspěch poté, co vylepšili několik systémů, hlavně ten klíčový – systém ohřevu. Ten má nyní více než dvojnásobný výkon oproti minulému experimentu z roku 2023. Přímo v tomto zařízení se nemá funkční fúzní reaktor provozovat, jeho účelem je umožnit zde čínským vědcům i vědcům z jiných zemí provádět experimenty související s fúzí.

Projekt, kde zatím spolupracují všichni

Právě tento obor je v současné době jedním z mála, kde stále ještě vědci ze všech koutů planety spolupracují, aniž by to překazila politická nařízení. Čína se roku 2006 připojila k programu Mezinárodního termonukleárního experimentálního reaktoru (ITER), který vzniká se značnými porodními bolestmi ve Francii. Kooperují na něm Evropská unie, USA, Čína, Indie, Japonsko a Jižní Korea – a také Rusko.

Průřez reaktorem ITER
Zdroj: ITER

Právě ITER se má po dokončení stát největším experimentem fyziky magnetického udržení plazmatu na světě a současně největším experimentálním reaktorem jaderné fúze typu tokamak. Ředitel projektu Pietro Barabaschi loni v létě uvedl, že první reakce by zde mohly proběhnout roku 2035.

Čínská cesta

Čínské experimenty v EASTu by tedy měly pomoci s tím, aby budoucí výzkum v ITERu byl co nejrychlejší a nejefektivnější. Současně ale asijská velmoc plánuje i vlastní vývoj fúzních reaktorů, zejména technického zkušebního reaktoru CFETR.

„Doufáme, že prostřednictvím EAST rozšíříme mezinárodní spolupráci a přivedeme fúzní energii k praktickému využití pro lidstvo,“ dodal Sung Jün-tchao.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Dítě, zvířata a absence artefaktů ve výjimečném brněnském hrobě matou archeology

Archeologie je věda založená na hledání podobností. Vědci na základě podobných znaků hledají souvislosti, datují a vysvětlují. Jenže občas narazí na objev, který se nepodobá ničemu. A právě takový teď popsali archeologové v Brně.
před 3 hhodinami

Kosmická loď Sojuz se dvěma Rusy a jedním Američanem se připojila k ISS

Ruská kosmická loď Sojuz MS-27 se dvěma Rusy a jedním Američanem se v úterý po třech hodinách od startu připojila k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Informovala o tom ruská vesmírná agentura Roskosmos a americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA).
před 6 hhodinami

Vědci „oživili“ zlovlky ze Hry o trůny. Mají tři štěňata

Díky genetické úpravě DNA se podařilo z obyčejných vlků vytvořit genetickou obdobu větších pravěkých vlků, kteří žili v Severní Americe a vyhynuli před deseti tisíci roky, tvrdí firma Colossal Biosciences.
před 6 hhodinami

„Potřebovala jsem se odzbrojit“. V terapii se stále častěji skloňuje ketamin

Lidé s duševním onemocněním se stále častěji obracejí k psychedelikům, tedy látkám, které navozují změněný stav vědomí. V Česku mohou legálně vyzkoušet zejména asistovanou terapii ketaminem, který podle odborníků umožňuje nahlédnout na problémy z jiné perspektivy, často u lidí, kterým nepomohla tradiční antidepresiva. „Ketamin by sám o sobě nic nevyřešil, ale naučil mě nechat nepříjemné věci prostě odplout,“ sdělila ČT24 Magdalena S., která ketamin v kontrolovaném prostředí vyzkoušela.
před 8 hhodinami

Letošní březen byl nejteplejším v Evropě

Letošní březen byl vůbec nejteplejším v Evropě, celosvětově pak dosáhly průměrné teploty druhé nejvyšší hodnoty v historii měření, informovala meteorologická služba Evropské unie Copernicus. Její satelity také zaznamenaly nejmenší březnovou plochu arktického ledu za 47 let od začátku jejího monitorování.
06:24Aktualizovánopřed 10 hhodinami

Očkujte se, vyzval Kennedy Američany kvůli spalničkám

V americkém státě Texas zemřelo druhé dítě nakažené spalničkami. Dítě školního věku nemělo očkování a bylo hospitalizováno kvůli komplikacím. Jedná se o třetí úmrtí související s nynějším šířením spalniček v USA. Americký ministr zdravotnictví Robert Kennedy mladší vyzval k očkování.
včera v 15:07

Mladý Čech a Slovenka získali prestižní cenu za čištění vody od antibiotik

Antibiotika z nemocnic, farem a odpadu se dostávají stále častěji do přírody. A tam škodí zvířatům i rostlinám. Řešení jsou náročná, drahá a mnohdy nepraktická – ale je nutné je hledat, aby řeky netrpěly ještě víc. Se zajímavou možností teď přišel mladý česko-slovenský tým a v pondělí 7. dubna za ni dostal prestižní cenu Earth Prize 2025. Projekt inovativního čištění vody PURA je vůbec prvním vítězem z Česka a Slovenska.
včera v 12:01

Indičtí říční delfíni rychle vymírají. Ohrožuje je pokrok i pytláci

Nejdelší a nejposvátnější indická řeka Ganga je domovem šesti tisíc říčních delfínů. Jejich přežití je ale ohroženo, píše britský server BBC.
včera v 10:17
Načítání...