Česká metoda na odhalení rakoviny slinivky z krve získala patent ve Spojených státech. Vyvinuli ji vědci z Univerzity Pardubice, cesta k patentu jim trvala téměř pět let.
Český test umí odhalit rakovinu slinivky z kapky krve. Získal patent v USA
Rakovina slinivky je desátým nejčastějším typem karcinomu. Rozpoznat ji včas je ale složité, ve světě neexistuje zatím žádný schválený neinvazivní způsob včasné detekce ani preventivní screeningový program. Onemocnění podlehne až 87 procent pacientů. Například v roce 2022 bylo v České republice diagnostikováno více než 2400 nových případů.
Pardubická metoda nyní dokáže odhalit jeden z nejnebezpečnějších druhů rakoviny z pouhé jedné kapky krve. Žádost o patent má 75 stran, vědci v ní přesně popisují princip metody, její využití i potenciální možnosti.
Postup se v současné době rozsáhle testuje; výzkum probíhá ve spolupráci s 14 nemocnicemi v celé republice a hledá dobrovolníky, kteří mají k nemoci dispozice, aby se zapojili do testování, čímž mohou zároveň získat informace o svém zdraví. Podobně jako u jiných druhů zhoubného bujení platí i u rakoviny slinivky, že čím dříve se ji podaří odhalit, tím více stoupá pravděpodobnost pacienta na přežití.
Přihlásit se do studie a získat více informací lze na webu www.lipidica.cz, případně na profilech sociálních sítí LinkedIn, Facebook a Instagram.
Jak test funguje
Test je neinvazivní, není k němu tedy zapotřebí přímo kontrolovat orgán. Stačí odběr krve, které je zapotřebí jen minimální množství.
V této metodě se z krve po odebrání vzorku oddělí plazma nebo sérum a v laboratoři se pak separují lipidy. Pomocí chromatografické kolony se rozvrství podle jednotlivých molekul, v hmotnostním spektrometru se následně rozdělí podle hmotnosti. Jednotlivé molekuly jsou identifikovány, zjistí se jejich zastoupení a spektrum se porovná s profily nemocných a zdravých lidí, které se statisticky významně liší. Správnost diagnózy rakoviny slinivky je přes devadesát procent.
Co mění patent
Díky patentu v USA nyní získal výzkum výraznou právní ochranu na jednom z nejdůležitějších světových trhů. Unikátní metoda je patentově chráněna i v dalších zemích, kromě Spojených států například v členských zemích Evropské unie, Japonsku a Singapuru.
„Jsem velmi rád, že se podařilo získat právě americký patent, který nám do budoucna otevírá velké možnosti. Pokud bude mít během dvou let klinická validace dobré výsledky, můžeme náš neinvazivní test odhalující rakovinu pankreatu rozšířit mimo Českou republiku i Evropu,“ uvedl profesor Michal Holčapek z Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice.
Skupina profesora Holčapka už vloni tento test a jeho metodu detailně popsala v odborném časopise Nature Communications.