Český test umí odhalit rakovinu slinivky z kapky krve. Získal patent v USA

3 minuty
Události: Česká metoda na odhalení rakoviny slinivky
Zdroj: ČT24

Česká metoda na odhalení rakoviny slinivky z krve získala patent ve Spojených státech. Vyvinuli ji vědci z Univerzity Pardubice, cesta k patentu jim trvala téměř pět let.

Rakovina slinivky je desátým nejčastějším typem karcinomu. Rozpoznat ji včas je ale složité, ve světě neexistuje zatím žádný schválený neinvazivní způsob včasné detekce ani preventivní screeningový program. Onemocnění podlehne až 87 procent pacientů. Například v roce 2022 bylo v České republice diagnostikováno více než 2400 nových případů.

Pardubická metoda nyní dokáže odhalit jeden z nejnebezpečnějších druhů rakoviny z pouhé jedné kapky krve. Žádost o patent má 75 stran, vědci v ní přesně popisují princip metody, její využití i potenciální možnosti.

2 minuty
Události: Odhalení rakoviny slinivky z kapky krve
Zdroj: ČT24

Postup se v současné době rozsáhle testuje; výzkum probíhá ve spolupráci s 14 nemocnicemi v celé republice a hledá dobrovolníky, kteří mají k nemoci dispozice, aby se zapojili do testování, čímž mohou zároveň získat informace o svém zdraví. Podobně jako u jiných druhů zhoubného bujení platí i u rakoviny slinivky, že čím dříve se ji podaří odhalit, tím více stoupá pravděpodobnost pacienta na přežití.

Přihlásit se do studie a získat více informací lze na webu www.lipidica.cz, případně na profilech sociálních sítí LinkedIn, Facebook a Instagram.

Jak test funguje

Test je neinvazivní, není k němu tedy zapotřebí přímo kontrolovat orgán. Stačí odběr krve, které je zapotřebí jen minimální množství.

V této metodě se z krve po odebrání vzorku oddělí plazma nebo sérum a v laboratoři se pak separují lipidy. Pomocí chromatografické kolony se rozvrství podle jednotlivých molekul, v hmotnostním spektrometru se následně rozdělí podle hmotnosti. Jednotlivé molekuly jsou identifikovány, zjistí se jejich zastoupení a spektrum se porovná s profily nemocných a zdravých lidí, které se statisticky významně liší. Správnost diagnózy rakoviny slinivky je přes devadesát procent.

Co mění patent

Díky patentu v USA nyní získal výzkum výraznou právní ochranu na jednom z nejdůležitějších světových trhů. Unikátní metoda je patentově chráněna i v dalších zemích, kromě Spojených států například v členských zemích Evropské unie, Japonsku a Singapuru.

„Jsem velmi rád, že se podařilo získat právě americký patent, který nám do budoucna otevírá velké možnosti. Pokud bude mít během dvou let klinická validace dobré výsledky, můžeme náš neinvazivní test odhalující rakovinu pankreatu rozšířit mimo Českou republiku i Evropu,“ uvedl profesor Michal Holčapek z Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice.

Skupina profesora Holčapka už vloni tento test a jeho metodu detailně popsala v odborném časopise Nature Communications.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Studenti si vyzkoušeli stav beztíže. Hráli karty nebo pili vodu

Stav beztíže, jaký znají astronauti z Mezinárodní vesmírné stanice, si vyzkoušelo 26 studentů a dalších osobností při misi Zero-G. V rámci projektu Česká cesta do vesmíru letěli speciálním letadlem nad Krkonošemi a Orlickými horami. Vědci dělají při takovém letu často různé pokusy, studenti si tak mohli cestu naplno užít. Projekt zaměřený na propagaci technického vzdělávání a přírodních oborů začal loni v září. A let v Airbusu A310 vyvolávajícím stav beztíže byl jeho vyvrcholením, na začátku se do výběrového řízení v přihlásilo 861 zájemců.
před 10 hhodinami

Z kontinentální Evropy odstartovala orbitální raketa. Po několika sekundách spadla

Z kosmodromu Andöya Spaceport na severu Norska v neděli po několika odkladech odstartovala ke zkušebnímu letu raketa Spectrum německé startupové firmy Isar Aerospace, která odvysílala živé záběry ze startu na portálu YouTube. Let ale trval jen několik sekund, raketa se brzy zřítila zpět na zemský povrch, uvedla agentura AFP. I tak šlo o první start orbitální rakety z kontinentální Evropy mimo Rusko.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Slintavka bývala v českých chlévech častým hostem. Farmáři podceňovali její šíření

Už když se slintavka a kulhavka šířila v českých zemích v 19. století, znamenala pro hospodáře velkou hrozbu. Dobový tisk ukazuje, že lidé podceňovali to, jak extrémně nakažlivá nákaza je.
před 20 hhodinami

Zatmění Slunce přitáhlo lidi do planetárií i hvězdáren, bylo ale za mraky

Lidé měli v planetáriích a hvězdárnách možnost pozorovat částečné zatmění Slunce, viditelnost ale omezovala oblačnost. Pořadatelé pro ně měli připravený i další program. Například do ostravského planetária v městské části Krásné Pole přišlo kolem 140 návštěvníků, do hvězdárny v Teplicích přes šedesát a v Karlových Varech asi dvě desítky.
29. 3. 2025

Zimní čas je pro člověka přirozenější, ale přizpůsobí se, míní lékař

V noci na neděli začne v Česku platit letní čas. Hodiny se ve dvě ráno posunou o hodinu vpřed. Praktický lékař Cyril Mucha v pořadu 90’ ČT24 uvedl, že pro člověka je přirozenější zimní čas, ale běžný člověk se změně za několik dní přizpůsobí. Problémy se změnami času mají podle něj lidé, kteří mají například obecně problém se spánkem. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) zmínil, že chce téma zrušení střídání letního a zimního času vznést na půdě europarlamentu v září.
29. 3. 2025

Z rudého snu noční můra. Před sto lety zamířila do Kyrgyzie tisícovka Čechoslováků

Interhelpo bylo československé dělnické družstvo, které pomáhalo budovat socialismus v sovětském Kyrgyzstánu. Vzniklo v květnu 1923 a před sto lety, 29. března 1925, vyjel první transport jeho členů do tehdejší Kyrgyzie. Celkem tam dorazila asi tisícovka Čechů a Slováků a přestože se část z nich později stala oběťmi stalinských čistek, družstvo se významně podílelo na vybudování průmyslového potenciálu asijské republiky.
29. 3. 2025

Před polednem nastane zatmění Slunce. Bude vidět i z Česka

V sobotu nastane částečné zatmění Slunce, které bude pozorovatelné i z Česka. Měsíc zakryje až 22 procent slunečního disku, přičemž nejvýraznější zatmění bude patrné na severozápadě Čech. Úkaz začne krátce před půl dvanáctou dopoledne a potrvá zhruba do jedné hodiny odpoledne. Půjde o jedno z nejlépe pozorovatelných zatmění v posledních letech, protože Slunce bude v době maxima vysoko nad obzorem, uvedl Pavel Suchan z České astronomické společnosti.
29. 3. 2025

Nejstarší vanilku v Evropě našli vědci na Pražském hradě

Pražský hrad byl v době Rudolfa II. centrem evropské kultury, obchodu i umění. Dokládá to i nový objev přímo ve Vladislavském sále. Archeologové tam našli vůbec nejstarší důkaz o použití vanilky v Evropě.
28. 3. 2025
Načítání...