Britští záchranáři museli utratit mládě plejtváka, které uvázlo v Temži

3 minuty
Horizont ČT24: Zbloudilé velryby
Zdroj: ČT24

Zbloudilé velrybí mládě, které se angličtí záchranáři od nedělního večera snažili z řeky Temže nasměrovat zpět k moři, muselo být utraceno. Zdravotní stav čtyřapůlmetrového plejtváka malého se rychle zhoršoval a nebyla naděje, že se mu v řece protékající Londýnem podaří přežít, napsala agentura Reuters.

Ztracené velryby si poprvé v neděli večer všimli lidé ve zdymadle v londýnském obvodu Richmond na jihozápadě britské metropole. Záchranáři na vyproštění velryby pracovali několik hodin a následně jí pomohli necelé dva kilometry zpátky po proudu k ústí Temže. Kytovec však zamířil opět proti proudu a znovu uvázl.

„Velrybu utratí. Hodně trpí, už zhruba 45 minut,“ uvedla následně záchranářka Julia Cableová, podle které plejtvákovec dostane vysokou dávku anestetika a kromě vpichu nic neucítí. „Jen se snažíme ulehčit trápení,“ dodala. Záchranáři později potvrdili, že velrybu utratili.

Tragédie v oceánu

Podle Cableové je možné, že bylo mládě stále závislé na matce, a nemohlo být proto jen tak navráceno zpátky do svého přirozeného prostředí v Severním moři. „Je na tom špatně s živinami. Buď se příliš brzy oddělilo od matky, nebo se něco přihodilo,“ uvedla záchranářka, podle které velryba neměla v Temži dostatek potravy.

„Toto zvíře pochází ze severu Severního moře, takže je stovky mil od místa, kde by mělo být. Velryba je sto mil od ústí Temže do Severního moře. Po matce nejsou žádné stopy,“ uvedl dříve Martin Garside z londýnské přístavní správy.

Plejtvák malý je nejmenší ze všech kosticovců, podřádu kytovců. Dosahuje velikosti okolo osmi až devíti metrů. Tyto velryby preferují chladnější teploty a živí se různorodou stravou od krillu, tedy malých korýšů, po drobné ryby. Přítomnost jednoho ze zástupců tohoto druhu v Temži je více než neobvyklá a zatím není jasné, proč se toto mládě od svých běžných vod natolik vzdálilo.

„Velryba se mohla ztratit při sledování kořisti, nebo je nemocná či zraněná,“ uvedl Danny Groves ze sdružení na ochranu velryb a delfínů WDC.

„Stejně tak se mnoho velryb a delfínů dostane do potíží, protože je na moři například zasáhlo plavidlo, poranili se o rybářské sítě, z cesty je svedl podmořský hluk seismických průzkumů při hledání ropy a plynu nebo hlasitý podvodní sonar vojenských cvičení,“ dodal Groves.

V roce 2006 v Temži uhynul zbloudilý mladý samec vorvaňovce arnaka, na dolní tok řeky se v roce 2018 zatoulala i běluha severní.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Útroby Země jsou plné vodíku. Oxfordští vědci mluví o zdroji energie na tisíce let

Vodík je sice vydáván za bezemisní zdroj energie, ale při jeho zpracování skleníkové plyny vznikají. Britští vědci teď popsali, kde by lidstvo mohlo vzít obrovské množství tohoto plynu.
15. 5. 2025

Kolektivní imunita už nedrží spalničky v šachu, varuje vědec

Předpokládá se, že očkování proti spalničkám zachránilo v letech 1974–2024 na celém světě více než 93 milionů životů a snížilo celkovou dětskou úmrtnost. Teď se ale tato nemoc vrací.
15. 5. 2025

Arktida reaguje na změny klimatu velmi různorodě, ukázal čtyřicetiletý výzkum

Arktida zůstává podle nové studie i přes plošné oteplování, které tam probíhá, stále velmi různorodá. Reakce arktických rostlin na klimatickou změnu se v různých oblastech značně liší, ukazuje výzkum mezinárodního týmu vědců, mezi nimiž byl i zástupce českobudějovického biologického centra.
15. 5. 2025

Pyl ve vzduchu trápí alergiky, může ale také přinášet déšť

Pylová sezona je aktuálně v plném proudu. Své o tom vědí hlavně alergici, nyní zejména ti, kteří jsou citliví na pyl trav. Množství pylu ve vzduchu je kromě vlastních fenofází rostlin významně ovlivněno také charakterem počasí. Zejména při slunečném, suchém a mírně větrném počasí může být ve vzduchu až mimořádné množství pylu. Nicméně pyl dokáže ovlivnit naopak samotné počasí. Účastní se procesu vzniku srážek.
14. 5. 2025
Načítání...