Brazílie zjistila novou variantu koronaviru, je podobná té jihoafrické

Brazílie zjistila ve státě Sao Paulo novou variantu koronaviru, která je podobná jihoafrické variantě viru. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na šéfa výzkumného institutu Butantan. Šéf tohoto institutu sídlícího v Sao Paulu také uvedl, že pacient s touto variantou nebyl v Jihoafrické republice, ani nebyl v kontaktu s nikým, kdo by se odtamtud vrátil.

Jihoafrická varianta znepokojila odborníky na veřejné zdraví, protože panují otázky ohledně toho, jak účinné proti ní jsou nynější vakcíny.

Brazílie se také potýká s vlastní variantou viru nazývanou P1, která stojí za výrazným nárůstem nakažených v zemi v posledních týdnech. Tento týden zaznamenala Brazílie opět nejvyšší počet úmrtí spojených s covidem-19 za den (3780) a minulý týden překonala sto tisíc odhalených nákaz za den.

„Je to varianta podobná té jihoafrické, i když dotyčný necestoval do JAR, ani nebyl v kontaktu s nikým, kdo by tam cestoval,“ uvedl Dimas Covas, šéf Butantanu. „Existuje možnost, že je to evoluce naší vlastní, brazilské varianty P1 směrem k jihoafrické mutaci,“ dodal.

Brazílie bude zkoušet vlastní vakcínu

Minulý týden Covas oznámil, že jeho institut vyvinul vlastní vakcínu proti covidu-19, kterou chce začít zkoušet na místních dobrovolnících příští měsíc. První fázi klinických studií této vakcíny už začali v Thajsku.

Covas řekl, že tato vakcína, nazvaná Butanvac, je vyvinutá i proti brazilské variantě. Podle něj předklinické studie na zvířatech prokázaly vysokou imunitní reakci, takže je možné, že by tato vakcína mohla být pouze jednodávková.

V Brazílii se dosud nakazilo více než 12,6 milionu obyvatel, z nich téměř 318 tisíc zemřelo.