Brazílie zjistila novou variantu koronaviru, je podobná té jihoafrické

Brazílie zjistila ve státě Sao Paulo novou variantu koronaviru, která je podobná jihoafrické variantě viru. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na šéfa výzkumného institutu Butantan. Šéf tohoto institutu sídlícího v Sao Paulu také uvedl, že pacient s touto variantou nebyl v Jihoafrické republice, ani nebyl v kontaktu s nikým, kdo by se odtamtud vrátil.

Jihoafrická varianta znepokojila odborníky na veřejné zdraví, protože panují otázky ohledně toho, jak účinné proti ní jsou nynější vakcíny.

Brazílie se také potýká s vlastní variantou viru nazývanou P1, která stojí za výrazným nárůstem nakažených v zemi v posledních týdnech. Tento týden zaznamenala Brazílie opět nejvyšší počet úmrtí spojených s covidem-19 za den (3780) a minulý týden překonala sto tisíc odhalených nákaz za den.

„Je to varianta podobná té jihoafrické, i když dotyčný necestoval do JAR, ani nebyl v kontaktu s nikým, kdo by tam cestoval,“ uvedl Dimas Covas, šéf Butantanu. „Existuje možnost, že je to evoluce naší vlastní, brazilské varianty P1 směrem k jihoafrické mutaci,“ dodal.

Brazílie bude zkoušet vlastní vakcínu

Minulý týden Covas oznámil, že jeho institut vyvinul vlastní vakcínu proti covidu-19, kterou chce začít zkoušet na místních dobrovolnících příští měsíc. První fázi klinických studií této vakcíny už začali v Thajsku.

Covas řekl, že tato vakcína, nazvaná Butanvac, je vyvinutá i proti brazilské variantě. Podle něj předklinické studie na zvířatech prokázaly vysokou imunitní reakci, takže je možné, že by tato vakcína mohla být pouze jednodávková.

V Brazílii se dosud nakazilo více než 12,6 milionu obyvatel, z nich téměř 318 tisíc zemřelo.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Útroby Země jsou plné vodíku. Oxfordští vědci mluví o zdroji energie na tisíce let

Vodík je sice vydáván za bezemisní zdroj energie, ale při jeho zpracování skleníkové plyny vznikají. Britští vědci teď popsali, kde by lidstvo mohlo vzít obrovské množství tohoto plynu.
před 3 hhodinami

Kolektivní imunita už nedrží spalničky v šachu, varuje vědec

Předpokládá se, že očkování proti spalničkám zachránilo v letech 1974–2024 na celém světě více než 93 milionů životů a snížilo celkovou dětskou úmrtnost. Teď se ale tato nemoc vrací.
před 7 hhodinami

Arktida reaguje na změny klimatu velmi různorodě, ukázal čtyřicetiletý výzkum

Arktida zůstává podle nové studie i přes plošné oteplování, které tam probíhá, stále velmi různorodá. Reakce arktických rostlin na klimatickou změnu se v různých oblastech značně liší, ukazuje výzkum mezinárodního týmu vědců, mezi nimiž byl i zástupce českobudějovického biologického centra.
před 8 hhodinami

Pyl ve vzduchu trápí alergiky, může ale také přinášet déšť

Pylová sezona je aktuálně v plném proudu. Své o tom vědí hlavně alergici, nyní zejména ti, kteří jsou citliví na pyl trav. Množství pylu ve vzduchu je kromě vlastních fenofází rostlin významně ovlivněno také charakterem počasí. Zejména při slunečném, suchém a mírně větrném počasí může být ve vzduchu až mimořádné množství pylu. Nicméně pyl dokáže ovlivnit naopak samotné počasí. Účastní se procesu vzniku srážek.
včera v 16:35
Načítání...