Atlantik ve Francii vyplavil stovky mrtvých delfínů. Je to raritní úkaz

Atlantský oceán od Vánoc do poloviny ledna na francouzské pobřeží vyplavil téměř tři sta mrtvých delfínů, výrazně více, než je v tomto období obvyklé. Některé dny se našlo i dvacet těl. Deník Le Monde poznamenává, že mnohá ze zvířat mají zranění od rybářských lodí a jejich vybavení.

„Na většině delfínů jsou stopy po zachycení do rybářského vybavení,“ konstatovali vědci z observatoře Pelagis, kteří tyto živočichy zkoumali a u některých provedli pitvu.

Delfíni jsou ve Francii i v Evropě chránění a zákon trestá jejich lov, zohavení nebo odchyt. Toleruje sice „náhodné zachycení do rybářského náčiní“, rybáři ho ale musí hlásit úřadům.

Současné období nadměrné úmrtnosti je podle expertů nejen „intenzivní“, ale také „obzvlášť časné“. Mrtví delfíni totiž sice končí na francouzských plážích každoročně, obvykle ale až v únoru. Počty delfínů na mělčině závisí také na počasí, zejména na směru větru. 

Ekologové viní rybáře

Francouzská pobočka neziskové organizace Sea Shepherd je přesvědčena, že nalezená zvířata s vyhřezlými vnitřnosti se stala obětí rybářů, kteří se neúspěšně pokusili je nechat zmizet v hlubinách oceánu. Organizace je připravena podniknout právní kroky, aby na úhyny delfínů upozornila.

„Zákon počítá s vysokými pokutami při neohlášení střetu se zvířetem. Pokud vím, tak za to ale žádný rybář nebyl stíhán. Panuje naprostá beztrestnost,“ uvedla ekologická aktivistka Lamya Essemlaliová ze Sea Shepherd.

Od začátku prosince 2020 do konce dubna 2021 nahlásili rybáři 84 případů nechtěných odchytů delfínů. Za stejné období organizace Pelagis a její spolupracovníci evidovali na devět stovek delfínů uvázlých na mělčině, na dně oceánu jich podle odhadů odborníků skončilo až pětkrát tolik.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Útroby Země jsou plné vodíku. Oxfordští vědci mluví o zdroji energie na tisíce let

Vodík je sice vydáván za bezemisní zdroj energie, ale při jeho zpracování skleníkové plyny vznikají. Britští vědci teď popsali, kde by lidstvo mohlo vzít obrovské množství tohoto plynu.
15. 5. 2025

Kolektivní imunita už nedrží spalničky v šachu, varuje vědec

Předpokládá se, že očkování proti spalničkám zachránilo v letech 1974–2024 na celém světě více než 93 milionů životů a snížilo celkovou dětskou úmrtnost. Teď se ale tato nemoc vrací.
15. 5. 2025

Arktida reaguje na změny klimatu velmi různorodě, ukázal čtyřicetiletý výzkum

Arktida zůstává podle nové studie i přes plošné oteplování, které tam probíhá, stále velmi různorodá. Reakce arktických rostlin na klimatickou změnu se v různých oblastech značně liší, ukazuje výzkum mezinárodního týmu vědců, mezi nimiž byl i zástupce českobudějovického biologického centra.
15. 5. 2025

Pyl ve vzduchu trápí alergiky, může ale také přinášet déšť

Pylová sezona je aktuálně v plném proudu. Své o tom vědí hlavně alergici, nyní zejména ti, kteří jsou citliví na pyl trav. Množství pylu ve vzduchu je kromě vlastních fenofází rostlin významně ovlivněno také charakterem počasí. Zejména při slunečném, suchém a mírně větrném počasí může být ve vzduchu až mimořádné množství pylu. Nicméně pyl dokáže ovlivnit naopak samotné počasí. Účastní se procesu vzniku srážek.
14. 5. 2025
Načítání...