Angola poslala do kosmu první družici. Na ukrajinské raketě a s ruskou pomocí

Angola má svou první družici. Zařadila se tak mezi africké země s fungujícím vesmírným programem.

První angolská družice Angosat-1 úspěšně dosáhla plánované oběžné dráhy. Oznámila to ve středu agentura Interfax s odvoláním na ruskou kosmickou agenturu Roskosmos. Nosná raketa s družicí odstartovala z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu v úterý večer. UPDATE: Řídící středisko podle ruských agentur ztratilo spojení s první angolskou telekomunikační družicí Angosat, která dnes dosáhla oběžné dráhy.

Geostacionární telekomunikační družici, která má být s to zajistit vysílání nejen na angolském území, ale po celé Africe, vynesla ukrajinská nosná raketa Zenit-2SB, což agentura AFP označila za dosti vzácný příklad rusko-ukrajinské spolupráce vzhledem ke špatným vztahům mezi oběma státy od ruské anexe ukrajinského poloostrova Krym.

Angolský projekt počítá s vypuštěním družice s retranslátorem, s vytvoření pozemní infrastruktury na předměstí Luandy a s televizním vysíláním. Má také zlepšit komunikační služby přes satelit a přístup k internetu.

Projekt v hodnotě přibližně 280 milionů dolarů (asi šest miliard korun) financuje úvěr poskytnutý ruskými státními bankami. V jeho rámci byla v Brazílii, Číně a Japonsku vyškolena padesátka angolských inženýrů. Rusko má dohlížet na fungování družice prostřednictvím kontrolního střediska u Luandy.

Družici Angosat o hmotnosti 1647 kilogramů zkonstruovala z ruských součástek firma Energija na zakázku angolského ministerstva spojů.

Angola se tak zařadila do rostoucího počtu afrických zemí, které mají vlastní vesmírný program nebo přítomnost v kosmu. Mezi ty nejdůležitější africké vesmírné hráče patří:

Jižní Afrika

Od roku 2010 má Jihoafrická republika vlastní kosmickou agenturu South African National Space Agency (SANSA), jejímž hlavním úkolem je zpracovávat údaje z místních i mezinárodních satelitů. Hlavně proto, aby tam předcházela přírodním pohromám, jako jsou záplavy nebo sucha. Jižní Afrika má nejvyspělejší kosmický program na kontinentu, provádí také vlastní vědecký výzkum.

Tento kosmický program je financován jak vládou, tak soukromými společnostmi. Využívá několika družic, které sledují krajinu a pátrají po změnách, jež by mohly naznačovat příchod nějaké katastrofy. Jižní Afrika se stala roku 2002 první africkou zemí s vlastním astronautem – na vesmírnou stanici ISS se vydal jihoafrický podnikatel Mark Shuttleworth.

Nigérie

Nigérie je největší ekonomikou Afriky a také má vyspělý vesmírný program. Roku 2001 založila vlastní kosmickou agenturu National Space Research and Development Agency (NSRDA), díky níž dostala do kosmu pět vlastních družic. Jejich úkoly jsou vědecké i environmentální, ale také mají sledovat teroristy z organizace Boko Haram.

První nigerijský telekomunikační satelit se jmenuje NigComSat-13; na oběžné dráze Země byl od roku 2007 – poskytoval telefonické, televizní a internetové služby oblasti západní Afriky – už ale dosloužil. Nahradil ho roku 2011 ještě vyspělejší satelit NigComSat-1R.

Egypt

Severoafrická velmoc má i ve vesmíru velké ambice – v poslední době se spojil se Súdánem na několika kosmických programech. Společným cílem je vznik celoafrické kosmické agentury.

Ve vesmíru má čtyři družice, první z nich je na oběžné dráze od roku 1998. Jsou využívané pro analýzu půdy, zejména kvůli zemědělství v deltě Nilu – Egypt je na něm od starověku závislý. Kromě toho, že pořizují snímky ve vysokém rozlišení, jsou využívány také pro vědecké a výzkumné účely.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Dítě, zvířata a absence artefaktů ve výjimečném brněnském hrobě matou archeology

Archeologie je věda založená na hledání podobností. Vědci na základě podobných znaků hledají souvislosti, datují a vysvětlují. Jenže občas narazí na objev, který se nepodobá ničemu. A právě takový teď popsali archeologové v Brně.
před 11 hhodinami

Kosmická loď Sojuz se dvěma Rusy a jedním Američanem se připojila k ISS

Ruská kosmická loď Sojuz MS-27 se dvěma Rusy a jedním Američanem se v úterý po třech hodinách od startu připojila k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Informovala o tom ruská vesmírná agentura Roskosmos a americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA).
před 13 hhodinami

Vědci „oživili“ zlovlky ze Hry o trůny. Mají tři štěňata

Díky genetické úpravě DNA se podařilo z obyčejných vlků vytvořit genetickou obdobu větších pravěkých vlků, kteří žili v Severní Americe a vyhynuli před deseti tisíci roky, tvrdí firma Colossal Biosciences.
před 14 hhodinami

„Potřebovala jsem se odzbrojit“. V terapii se stále častěji skloňuje ketamin

Lidé s duševním onemocněním se stále častěji obracejí k psychedelikům, tedy látkám, které navozují změněný stav vědomí. V Česku mohou legálně vyzkoušet zejména asistovanou terapii ketaminem, který podle odborníků umožňuje nahlédnout na problémy z jiné perspektivy, často u lidí, kterým nepomohla tradiční antidepresiva. „Ketamin by sám o sobě nic nevyřešil, ale naučil mě nechat nepříjemné věci prostě odplout,“ sdělila ČT24 Magdalena S., která ketamin v kontrolovaném prostředí vyzkoušela.
před 16 hhodinami

Letošní březen byl nejteplejším v Evropě

Letošní březen byl vůbec nejteplejším v Evropě, celosvětově pak dosáhly průměrné teploty druhé nejvyšší hodnoty v historii měření, informovala meteorologická služba Evropské unie Copernicus. Její satelity také zaznamenaly nejmenší březnovou plochu arktického ledu za 47 let od začátku jejího monitorování.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami

Očkujte se, vyzval Kennedy Američany kvůli spalničkám

V americkém státě Texas zemřelo druhé dítě nakažené spalničkami. Dítě školního věku nemělo očkování a bylo hospitalizováno kvůli komplikacím. Jedná se o třetí úmrtí související s nynějším šířením spalniček v USA. Americký ministr zdravotnictví Robert Kennedy mladší vyzval k očkování.
7. 4. 2025

Mladý Čech a Slovenka získali prestižní cenu za čištění vody od antibiotik

Antibiotika z nemocnic, farem a odpadu se dostávají stále častěji do přírody. A tam škodí zvířatům i rostlinám. Řešení jsou náročná, drahá a mnohdy nepraktická – ale je nutné je hledat, aby řeky netrpěly ještě víc. Se zajímavou možností teď přišel mladý česko-slovenský tým a v pondělí 7. dubna za ni dostal prestižní cenu Earth Prize 2025. Projekt inovativního čištění vody PURA je vůbec prvním vítězem z Česka a Slovenska.
7. 4. 2025

Indičtí říční delfíni rychle vymírají. Ohrožuje je pokrok i pytláci

Nejdelší a nejposvátnější indická řeka Ganga je domovem šesti tisíc říčních delfínů. Jejich přežití je ale ohroženo, píše britský server BBC.
7. 4. 2025
Načítání...