Američtí vládní epidemiologové obrátili: covid se přenáší i vzduchem

Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) je hlavním národním institutem Spojených států amerických pro veřejné zdraví. V pondělí tato agentura na svých stránkách uvedla, že nový koronavirus se může šířit vzduchem na vzdálenost více než 6 stop (asi 180 centimetrů), zejména ve špatně větraných a uzavřených prostorách. Zástupci agentury ale trvají na tom, že takové šíření je neobvyklé a současná pravidla pro společenské distancování mají stále smysl.

Řada odborníků aktualizované pokyny CDC kritizovala. Pro agenturu AP uvedli, že tento virus se může šířit snáze, než se zdá podle CDC. Navrhují současně, aby veřejnost nosila masky a roušky také při déletrvajících venkovních setkáních, kdy jsou od sebe lidé vzdálení více než 6 stop.

„Virus cestuje vzduchem a není tam žádná jasná hranice. Za linií šest stop nejste v bezpečí. Nemůžete si sundat roušku, když se od lidí vzdálíte na šest stop,“ uvedl doktor Donald Milton z Marylandské univerzity.

Spor o aerosol

CDC celé měsíce uvádí, že virus se šíří hlavně malými kapičkami ve vzduchu, když nakažená osoba kašle nebo kýchá. Většina pravidel CDC o společenském distancování je postavena právě na této myšlence a říká, že metr osmdesát je bezpečnou vzdáleností mezi lidmi, kteří nemají masky.

V některých rozhovorech již představitelé CDC připustili rostoucí množství důkazů, že virus se někdy může šířit pomocí ještě menších částic zvaných aerosoly. Zjednodušeně řečeno: tento virus se šíří i vzduchem, a to na výrazně větší vzdálenosti.

V aktualizaci zveřejněné na svých internetových stránkách agentura znovu potvrdila výsledky nedávného výzkumu, který ukázal, že lidé nakažení virem covid-19 byli v některých případech infekce od sebe vzdáleni více než dva metry – anebo že k nákaze došlo až poté, co nakažená osoba opustila místo, kde pak byli infikováni další lidé. Pokud by se virus přenášel jen pomocí kapének, nemělo by něco takového být možné.

Experti CDC upozornili, že přenos vzduchem je možný za specifických okolností. V těchto případech totiž došlo k šíření ve špatně větraných a uzavřených prostorách, kde lidé prováděli činnosti, které vedly k silnějšímu dýchání – jedná se například o zpěv nebo skupinové cvičení.

Stažená aktualizace

Minulý měsíc CDC spustilo mezi experty rozruch a posléze rozpaky, když nenápadně zveřejnilo aktualizaci, která naznačovala, že se stanovisko agentury vůči šíření nemoci skrze aerosoly změnilo, aby ji pak během několika dní zase stáhlo.

Tato aktualizace, která na stránkách CDC vydržela jen krátce, uváděla, že virus může vydržet ve vzduchu, a překoná tak vzdálenost více než 180 centimetrů. Agentura proto zdůraznila význam větrání uvnitř místností a veřejných prostor – tímto způsobem se může aerosol snadněji rozptýlit. CDC také v této později stažené aktualizaci přidalo zpěv a dýchání k možným cestám, jak se virus může přenášet vzduchem.

Federální hygienici později prohlásili, že šlo o omyl a že byla zpráva zveřejněna ještě před definitivní úpravou. Uvedli, že v postoji agentury nedošlo k žádné zásadní změně, ale že tento posun ještě lépe vysvětlí – a to se stalo v pondělí.

Přesnější informace

Skupina vědců, specialistů na virologii a epidemiologii, včetně citovaného Donalda Miltona, ve stejný den zveřejnila v odborném časopise Science otevřený dopis, v němž požadují přesnější pravidla a informace ohledně šíření koronaviru vzduchem.

Napsali v něm, že když hygienici mluví o velikosti částic a kapének, které se přenášejí vzduchem, musí používat jasnější jazyk. A současně musí realisticky popsat roli, kterou mohou hrát viry v droboučkých aerosolech při infikování lidí. Klíčové jsou přitom roušky a respirátory a zejména dobré větrání uvnitř uzavřených prostor. Mohou být přitom důležité i při nošení venku, doplnila Linsey Marrová z Virginia Tech. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Mechanismus z Antikythéry mohl být nefunkční, naznačuje studie

Nejslavnější mechanický stroj z antiky – mechanismus z Antikythéry – dalece převyšuje jakékoliv jiné technologie z této doby. Nový výzkum ale otestoval hypotézu, že ve skutečnosti to zase takový zázrak nebyl.
před 20 hhodinami

Unikátní novodobý zlatý poklad našli turisté u Dvora Králové nad Labem

Dva turisté objevili v únoru u Dvora Králové nad Labem novověký poklad v odhadované hodnotě přes sedm a půl milionu korun. Dvě schránky, které obsahovaly zlaté mince, šperky a další předměty o celkové hmotnosti sedm kilogramů, nálezci odevzdali do Muzea východních Čech v Hradci Králové. Zaručeně zlaté jsou mince o váze téměř čtyři kilogramy. Další kovové předměty vědci analyzují.
25. 4. 2025Aktualizováno25. 4. 2025

Rakovina krade motivaci. Vědci popsali, jak ovládne mozek

Lidé trpící rakovinou přicházejí o vůli bojovat, často marně hledají sílu dál žít. Až doposud věda předpokládala, že je to vedlejší dopad únavy z nemoci, ale teď našli přímo způsob, jak rakovina připravuje mozek o motivaci.
25. 4. 2025
Doporučujeme

Zabili Heydricha i posílali depeše. Válku přežila jen polovina parašutistů

Byla jich stovka, přišli z nebes a fatálně ovlivnili průběh druhé světové války – českoslovenští parašutisté vyslaní z Velké Británie měli na území tehdejšího protektorátu plnit rozmanité úkoly. Od sabotáží a předávání informací exilové vládě až po útoky na přední představitele nacistické správy. V podstatě počítali s tím, že se do vlasti vrací pro smrt. Konce války se jich dožila pouhá polovina. A ti, kdo přežili, se následně po roce 1948 uznání nedočkali. Většinu z nich naopak čekalo ponížení, perzekuce a některé dokonce vykonstruovaná obvinění a smrt.
25. 4. 2025

Hubbleův kosmický dalekohled funguje i jako stařeček

Už 35 let je na oběžné dráze Hubbleův kosmický dalekohled. Díky němu astronomové například zjistili, že v centrech galaxií jsou supermasivní černé díry, poprvé změřili rychlost rozpínání vesmíru nebo uviděli ty nejvzdálenější galaxie. Zařízení pořídilo také řadu ikonických snímků. Je pojmenované po americkém astronomovi Edwinu Hubbleovi, který jako první zjistil, že ve vesmíru existuje víc galaxií a že se vesmír rozpíná. Dalekohled na oběžnou dráhu dopravil raketoplán Discovery.
24. 4. 2025

Nová studie objasnila vliv masivního výbuchu sopky na výkyvy v počasí

Erupce sopky Hunga Tonga–Hunga Ha’apai (HT), která se odehrála 15. ledna 2022, byla naprosto jedinečnou a bezprecedentní událostí ve známých dějinách. Podle studie zveřejněné před pár dny v prestižním mezinárodním časopise, na které se podílel i český klimatolog Aleš Kuchař, způsobil tento jev mimo jiné i prodloužená období nízkých teplot v Evropě během následující zimy a jara.
24. 4. 2025

Zahřívaný tabák může ohrozit děti nečekaným způsobem. Polykají uvolněné plíšky

V Česku přibývá případů, kdy malé dítě omylem spolkne plíšek, který se používá v zařízeních ohřívání tabáku. Končí pak hospitalizované v nemocnici.
24. 4. 2025

Polští chovatelé kvůli ptačí chřipce utratili přes sedm milionů kusů drůbeže

V Polsku řádí ptačí chřipka. Chovatelé kvůli tomu museli utratit přes sedm milionů kusů drůbeže. Úřady už na zvládání viru vynaložily v přepočtu téměř půl miliardy korun. Do země dorazili evropští experti, kteří mají posoudit nastavená opatření. Podle ředitele polské rady chovatelů drůbeže Dariusze Goszczyńského počet zlikvidovaných kusů není problém. „V Polsku máme asi 1,5 miliardy kusů drůbeže,“ vysvětlil. Vývoz masa a vajec zatím ohrožený není. U vajec ale experti očekávají mírné zdražení.
24. 4. 2025
Načítání...