Nizozemský odvolací soud rozhodl, že kolekce zlatých předmětů z krymských muzeí, která byla v době obsazení ukrajinského poloostrova Ruskem v roce 2014 na výstavě v Nizozemsku, se má vrátit Ukrajině. Odvolací soud tak potvrdil rozhodnutí prvoinstančního soudu z roku 2016, proti kterému se Rusko odvolalo. Proti rozhodnutí, které ukrajinský prezident označil za „dlouho očekávané vítězství“, se lze odvolat k nizozemskému nejvyššímu soudu.
Zlatá sbírka z Krymu se má vrátit Ukrajině, nikoliv Rusku, rozhodl odvolací soud
Kolekce předmětů z ryzího zlata pochází z doby, kdy dnešní ukrajinské stepi ovládal kočovný národ Skýtů. Pro Ukrajince jde o část národní identity a důkaz, že východ Evropy i v době Antiky prosperoval a byl křižovatkou hned několika kultur.
Soudkyně Pauline Hofmeijerová Ruttenová při čtení rozsudku uvedla, že národní zájmy Ukrajiny převyšují nároky krymských muzeí, protože předměty jsou „součástí kulturního dědictví ukrajinského státu“.
Soud vzal v potaz legislativu přijatou na Ukrajině v roce 1995, která poskytuje ochranu artefaktům. „I když muzejní předměty nadále existují a zůstávají nepoškozené, zákon o muzeích má za cíl zabránit tomu, aby takové předměty opustily sféru vlivu ukrajinského státu. Existuje aktuální nebezpečí, že se tak stane,“ píše se ve verdiktu.
Muzeum Allarda Piersona v nizozemské metropoli si na výstavu nazvanou Krym: Zlato a tajemství Černého moře půjčilo historické artefakty staré až několik tisíciletí ze čtyř muzeí na Krymu. Příslušné smlouvy podepsali Nizozemci s Ukrajinou. Po ruské invazi na Krym však tamní muzea kontroluje Rusko, které trvalo na navrácení artefaktů na anektovaný poloostrov, tedy fakticky do ruských rukou.
„Na Ukrajině samozřejmě zní oslavné hlasy, byť je zřejmé, že ruská strana se ještě odvolá k nizozemskému nejvyššímu soudu. Ukrajinci ale dávají jasně najevo, že nejde pouze o tyto artefakty, ale jakousi větší satisfakci, která uznává suverenitu Ukrajiny, včetně Krymu,“ říká bývalý zpravodaj v Moskvě Josef Pazderka, který je nyní šéfredaktor Aktuálně.cz.
Po zlatě získáme zpět i Krym, věří Zelenskyj
Rozhodnutí soudu přivítal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. „Vždy získáme nazpět, co je naše. Po skytském zlatě navrátíme Krym,“ napsal na Twitteru.
Mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov uvedl, že záležitost nemůže komentovat. Moskvou dosazený šéf okupačních krymských úřadů Sergej Aksjonov podle agentury Interfax řekl, že rozhodnutí soudu považuje za „nespravedlivé a nezákonné“. „Myslím, že boj za navrácení cenností, které právem patří krymskému lidu, musí pokračovat,“ uvedl.
Právník Maarten Sanders, který u soudu zastupoval Ukrajinu, uvedl, že pro Rusko bude v případě odvolání obtížné domáhat se u nizozemského soudu vlastnictví předmětů, protože Organizace spojených národů (OSN) ani Evropská unie neuznaly jeho suverenitu nad Krymem.
Nizozemský soud v roce 2016 rozhodl, že na základě pravidel Organizace Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) musejí být historické cennosti vráceny jako kulturní dědictví suverénnímu státu, což Krym není. Muzea na anektovaném poloostrově se proti rozhodnutí odvolala.
Odvolací soud nejprve v roce 2019 odložil rozsudek ve sporu o předměty, mezi nimiž jsou zlaté šperky, helmice, zbraně či nádoby, s odůvodněním, že na verdikt potřebuje více času. Kolekce čítající přes pět stovek předmětů je od roku 2014 uložená v muzeu Allarda Piersona.