Zatímco nemocných přibývalo, vleky jely dál. Na alpskou destinaci proto míří lavina žalob

3 minuty
Události: Rakouské Tyrolsko je terčem žalob kvůli koronaviru
Zdroj: ČT24

Místo známé jako alpská Ibiza, které každoročně přiláká miliony návštěvníků, se na konci února stalo dokonalým inkubátorem nákazy koronavirem. Řada zahraničních turistů virus roznesla dále do svých zemí. Spolková země Tyrolsko se nyní zřejmě nevyhne žalobám, a to i hromadným, které obviňují tamní úřady, ale i provozovatele hotelů, restaurací a vleků ze zatajení nákazy kvůli obavě o výdělek. Oblast byla kvůli vysoké míře nákazy v polovině března zcela uzavřena.

Epicentrem nákazy je podle odborníků v Rakousku tyrolský okres Landeck, ve kterém leží i lyžařské středisko Ischgl. „Přednost před zdravím místních a hostů dostala chamtivost,“ napsal v komentáři rakouský deník Der Standard.

A zatímco rakouský kancléř Sebastian Kurz doma i v zahraničí sklízí pochvalu za rozhodný postup proti koronaviru, kritici poukazují na to, že Vídeň strategii náhle změnila až poté, co si uvědomila hrůzný rozsah situace v Tyrolsku.

I přes zahraniční upozornění odmítali tyrolští představitelé podniknout rázné kroky z obav neblahého dopadu na místní hospodářství. Celý region je totiž závislý na turismu.

V době, kdy rakouské úřady pochopily rozsah infekce, bylo už pozdě

Infikovaní, kteří se nakazili právě na dovolené v Rakousku, následně spustili lavinu žalob, většina z nich pochází z Německa. Také rakouští obhájci spotřebitelů už podali žalobu na tyrolského hejtmana Günthela Plattera, starosty, společnosti provozující lanovky a další vládní úředníky kvůli nedostatečnému zvládnutí situace.

Podle německé televize ZDF se případ infekce koronavirem objevil v restauraci Kitzloch v Ischglu na konci února. Místní provozovatel však věc kontaktním osobám ani zdravotnickým úřadům nenahlásil. Místo toho zůstala restaurace otevřena další dva týdny. „Hostů se tam mačkalo tolik, že obsluha si musela cestu davem vynucovat hlasitým pískáním,“ napsal týdeník Der Spiegel.

První známky vážných potíží se objevily k 1. březnu, když bylo na Islandu potvrzeno 15 nakažených, kteří přiletěli o den dříve z Mnichova. Z této skupiny hned 14 osob pobývalo v Ischglu. Island proto varoval Rakousko, ale tamní zdravotnické úřady obavy Reykjavíku odbyly.

„Případy u nás pocházejí ze dvou zdrojů – severní Itálie a také z rakouského Ischglu,“ uvedl islandský policista Vidir Reynisson. Mapa nakažených cestujících sestavená podle příspěvků ze sociálních sítí, kterou zveřejnila bavorská veřejnoprávní televize, ukazuje i do Prahy.

„Z lékařského hlediska je nepravděpodobné, že by se infekce objevila v Tyrolsku,“ uvedl tehdy v prohlášení Franz Katzgraber, který stojí v čele tyrolského zdravotnictví. Tyrolsko pouze uvedlo, že infekci asi mezi ostatní rozšířil patnáctý nakažený z oné skupiny, který cestoval z Itálie. Islandské rozhodnutí vydat varování před cestami do Tyrolska Vídeň ignorovala.

Deník Der Standard obvinil spolkovou vládu ve Vídni, že o událostech v Tyrolsku věděla už v rané fázi, ale z politických důvodů vše tajila. Obžalovaní politici v Tyrolsku jsou členy lidové strany ÖVP kancléře Kurze. Rakouská média také informovala o „cenzuře“ místních politiků a lobbistů, kteří svým vlivem brzdili uzavření turistických provozů, aby nebyl ohrožen byznys.

V dalších dnech ovšem zprávy o infekci mezi návštěvníky Ischglu přišly i z Dánska, Norska, Švédska a Německa.

Barman infekci rozšířil, ale nezavlekl

Testy na koronavirus pak 7. března odhalily pozitivitu u barmana jednoho z oblíbených podniků v Ischglu. Rakouské úřady začaly jednat až poté, co se prokázala nákaza u 15 dalších lidí, se kterými byl barman v kontaktu. K 10. březnu úřady nařídily všem barům v Ischglu zavřít, hotely a sjezdovky ale zůstaly dál otevřené.

Barman podle Franze Allerbergera z rakouské Agentury pro ochranu zdraví a bezpečnost potravin (AGES) dostal označení šiřitele nespravedlivě, protože nebyl tím, kdo nákazu do Ischglu zavlekl. Ve středisku byl naopak jedním z prvních infikovaných, kteří navštívili lékaře, a byla tak u nich nákaza zjištěna.

Stopy epidemie vedou z Ischglu také do Skandinávie, kde zdravotníci potvrdili stovky případů, které měly spojitost právě s tímto tyrolským střediskem. V polovině března pak Norsko oznámilo, že čtyřicet procent z více než 1400 případů v zemi má původ v Rakousku. Také rakouské úřady spojují stovky nakažených v zemi s Ischglem. 

Rakouské ministerstvo zdravotnictví eviduje k pátku přes 11 300 nakažených, 168 z nich infekci podlehlo. V zemi, kde dosud provedli přes 98 tisíc testů, je nejvíce postiženou oblastí právě Tyrolsko, kde bylo zaznamenáno 2589 případů. Poté následují Horní a Dolní Rakousy s 1827, respektive 1808 případy a Vídeň, kde je potvrzených 1635 případů nákazy.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Dohoda o nerostech s Ukrajinou je jasný vzkaz Rusku, zní z USA

Spojené státy a Kyjev podepsaly historickou „dohodu o hospodářském partnerství“, která umožní Washingtonu přístup k ukrajinským vzácným nerostným surovinám a založení společného investičního fondu pro obnovu Ruskem napadené země. Informuje o tom CNN. Ujednání poskytne Američanům privilegovaný přístup k novým projektům zaměřeným na ukrajinské přírodní zdroje, včetně hliníku, grafitu, ropy a zemního plynu, píše Bloomberg. Kyjev by se mohl dočkat nových vojenských dodávek.
00:34Aktualizovánopřed 1 mminutou

Sesazený jihokorejský prezident Jun Sok-jol čelí další obžalobě

Jihokorejská prokuratura obžalovala sesazeného prezidenta Jun Sok-jola ze zneužití pravomocí, informovala agentura Jonhap. Exprezident už je také souzen za vzpouru v souvislosti s vyhlášením stanného práva na začátku loňského prosince. Statní zastupitelství pro Juna vazbu nepožadovalo.
před 42 mminutami

Čapími mláďaty se chlubí už sedm hnízd

V sedmi pozorovaných hnízdech na západě a jihu země se v posledních dnech narodila čápata, která se tradičně líhnou až kolem poloviny května. Odborná data naznačují, že pokračuje vědecky zdokumentovaný trend dřívějšího hnízdění těchto ptáků. Informace ČT potvrdil ředitel České společnosti ornitologické Zdeněk Vermouzek. V rámci programu Čapí hnízda sledují ornitologové se zapojením veřejnosti 1709 známých hnízd čápa bílého v Česku.
před 1 hhodinou

Ruský dronový útok zabil v Oděse dva lidi

Ruský dronový útok na rezidenční čtvrť v ukrajinské Oděse zabil v noci na čtvrtek dva lidi a dalších patnáct zranil, oznámil šéf vojenské správy Oděské oblasti Oleh Kiper. Výbuchy byly také slyšet ve městě Sumy a sirény se rozezněly i v Kyjevské, Charkovské, Doněcké, Dněpropetrovské, Černihivské a Záporožské oblasti, píše agentura AFP.
před 2 hhodinami

Proměny USA za 100 dnů s Trumpem jsou výrazné, shodli se hosté Událostí, komentářů

Šéf Bílého domu Donald Trump má za sebou prvních sto dnů svého druhého prezidentského období. O tom, jak se to projevilo v ekonomice či v zahraniční politice, diskutovali v pořadu Události, komentáře za vládní strany poslanec Hayato Okamura (KDU-ČSL) a ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN), za opozici pak poslanec Jiří Kobza (SPD) a pražský zastupitel a šéf Pirátů Zdeněk Hřib. ANO ani po několika dnech od pozvání svého zástupce do debaty neposlalo. Přítomni byli také amerikanistka z Metropolitní univerzity Praha Kateřina Březinová a investiční bankéř Ondřej Jonáš. Speciální vydání pořadu moderoval Martin Řezníček.
před 9 hhodinami

Mezinárodní soudní dvůr řeší izraelskou blokádu zboží pro Gazu

Zástupci Spojených států znovu podpořili Izrael, tentokrát u Mezinárodního soudního dvora, který se na popud OSN zabývá humanitární situací v Pásmu Gazy. Ta se rapidně zhoršila od března, kdy Jeruzalém přerušil dodávky zboží do palestinské enklávy. Izrael se blokádou snaží – zatím bezvýsledně – vytvořit tlak na teroristické hnutí Hamás, aby složilo zbraně a propustilo izraelská rukojmí.
před 12 hhodinami

Grónsko po americkém tlaku posiluje vztahy s Dánskem

V Grónsku bude tento týden americká delegace jednat o investičních příležitostech. Bílý dům chce strategický ostrov s bohatými nalezišti nerostných surovin připojit ke Spojeným státům. To ale tamní vláda odmítá. Po měsících rostoucího tlaku na vlastní nezávislost se nyní snaží ostrov posílit vztahy s Dánskem, ke kterému patří. To podtrhla i návštěva krále Frederika, který do Nuuku jezdí každoročně.
před 12 hhodinami

„Ještě jste nic neviděli.“ Trump promluvil o sto dnech v prezidentské funkci

Americký prezident Donald Trump vystoupil v Michiganu s projevem ke sto dnům ve funkci. Mluvil o tom, že země s ním vstupuje do „zlaté éry“, stejně jako o hospodářství, bezpečnosti nebo migraci, kterou podle něj nezvládal řešit jeho předchůdce Joe Biden s tehdejší viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Projev přišel ve chvíli, kdy Trumpova popularita podle průzkumů klesá, podotýkají média.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami
Načítání...